ČSÚ (ČSÚ)
Makroekonomika  |  24.07.2024 09:00:00

Digitalizace v Česku a v zemích EU – 2024

Datum vydání: 25. 07. 2024

Kód: 405000-24

 

24. 07. 2024
Český statistický úřad vydal souhrnnou textovou publikaci
Digitalizace v Česku a v zemích EU2024.

Publikace přináší nejnovější údaje mapující vývoj digitalizace v Česku a v zemích EU. Údaje se týkají hlasových a datových služeb dostupných na pevné a bezdrátové komunikační infrastruktuře, vybavenosti a využívání internetu a dalších digitálních technologií v domácnostech a v podnicích, ale i jak jsou tyto technologie využívány pro potřeby veřejné správy nebo v oblasti vzdělávání a zdravotnictví.

https://csu.gov.cz/produkty/digitalizace-v-cesku-a-v-zemich-eu-2024

 

Úvod

Pronikání internetu, chytrých telefonů a dalších moderních digitálních technologií do každodenního života a činností lidí, firem a úřadů přineslo zásadní změny zejména v komunikaci a vyhledávání a zpracování informací. Digitální technologie jsou právem považovány za klíčový faktor ekonomického a sociálního rozvoje celé společnosti.

S rozvojem těchto technologií a na ně navazujících aplikací či služeb, a při identifikaci rozdílů k přístupu k nim a schopnostem je používat, vznikla potřeba výše uvedené jevy statisticky zachytit, analyzovat a provádět mezinárodní srovnání.

Tato publikace přináší souhrnný textový komentář s hlavními zjištěními o vývoji informační společnosti v Česku a v zemích EU na základě údajů, které Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil v březnu 2024 ve své každoroční publikaci Informační společnost v číslech. Elektronická verze této datové publikace je k dispozici zde: Informační společnost v číslech, případně také v anglické verzi: Information Society in Figures.

Hlavním cílem je poskytnout odborné i laické veřejnosti aktuální, mezinárodně srovnatelné statistické údaje umožňující monitorovat plnění jednotlivých cílů schválených v rámci tzv. Digitální dekády 2030. Ukazatele uvedené v publikaci lze využít i jako jeden z relevantních podkladů pro výkon státní správy v oblasti rozvoje Digitálního Česka. Velká část ukazatelů je využívána Evropskou komisí v rámci Indexu digitální ekonomiky a společnosti (DESI), který sleduje celkovou výkonnost Evropy v digitální oblasti a měří pokrok jednotlivých zemí EU, pokud se jedná o jejich digitální konkurenceschopnost.

V sedmi kapitolách publikace přináší nejnovější ukazatele mapující vývoj digitalizace v Česku a v zemích EU. Údaje se týkají hlasových a datových služeb dostupných na pevné a bezdrátové komunikační infrastruktuře, vybavenosti a využívání internetu a dalších digitálních technologií v domácnostech a v podnicích, ale i jak jsou tyto technologie využívány pro potřeby veřejné správy nebo v oblasti vzdělávání a zdravotnictví. Kapitoly v této publikaci kopírují svým obsahem již zmiňovanou publikaci Informační společnost v číslech 2024 a doplňují tak grafy a tabulky textovým shrnutím.

Prezentované údaje jsou členěny podle nejrůznějších kritérií, například podle typu sledovaných domácností, velikosti či převažující ekonomické činnosti podniků nebo podle specializace lékařů. Data za osoby jsou k dispozici v široké škále demografických a sociálních charakteristik. Údaje v kapitolách B, C, D a částech kapitol E, F a G pocházejí ze dvou ročních zjišťování ČSÚ zaměřených na využívání ICT v domácnostech a mezi jednotlivci a ze strany podniků. V publikaci byly využity také datové zdroje dalších veřejných institucí, jako je například Český telekomunikační úřad (kapitola A), Ústav zdravotnických informací a statistiky (kapitola G), Ministerstvo školství (kapitola F) či Finanční správa a Digitální a informační agentura (kapitola E). Údaje jsou čerpány také ze zahraničních zdrojů dat, kromě již zmíněné Evropské komise (databáze Eurostatu) jde o mezinárodní telekomunikační unii nebo také OECD. V kapitole F jsme také čerpali z mezinárodního šetření PISA (Programme for International Student Assesment) uskutečněného v roce 2022.

ČSÚ dlouhodobě sleduje nejen údaje o využívání informačních technologií v jednotlivých sférách společnosti, ale i produkci těchto technologií, včetně údajů o investicích, zahraničním obchodu a kvalifikovaných lidských zdrojích v této oblasti. Tyto údaje za ČR a země EU jsou v souhrnné podobě v dispozici v publikaci Digitální ekonomika v číslech.

 






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688