BaFin požaduje nové propočty v rámci režimu Solventnost II
Celostátní svaz německého pojišťovnictví (GDV) informuje o tom, že německý orgán dohledu BaFin vyzval pojistitele, aby provedli nový propočet tzv. přechodných opatření v rámci režimu Solventnost II.
O tomto zadání pro pojistitele se oficiálně zmínil na konferenci GDV, konané dne 4. července 2024, Jörg Krause, který v BaFin zodpovídá za útvar „Mezinárodní skupiny“. K tomu se neprodleně vyjádřil Jörg Asmussen, výkonný ředitel GDV s tím, že se očekává, že už v tomto roce se částka vyplývající z uplatnění přechodných opatření sníží u většiny pojistitelů na nulu nebo se nule přiblíží. Tím pojišťovací sektor v Německu zvládne přechod na S II zhruba za polovinu plánované doby, neboť platnost přechodných opatření by měla skončit až v roce 2032. K tomu je nutno dodat, že německý zákonný postup znamená v souladu se směrnicí S II postupné kapitálové „zatěžování“ využité některými pojistiteli.
Jak ale vypadá reálná situace? Solventnostní poměr je podle GDV indikátorem kapitálové vybavenosti pojišťovacího podniku. Bez zohlednění přechodných opatření činil v německém pojišťovnictví na konci roku 2023 v průměru 305 %. To znamená, že i po novém přepočtu, který požaduje BaFin, zůstane kapitálové vybavení na vysoké úrovni. Asmussen je názoru, že to dokládá, jak solidní je podnikatelský model pojistitelů.
Na výše uvedený výsledek mají vliv opatření, jež byla v německých pojišťovacích podnicích přijata ke zlepšení řízení rizik a v oblasti zavádění nových pojistných produktů. Kromě toho působilo i příznivé prostředí, pokud jde o úrokové sazby. Jestliže by mělo dojít v budoucnosti na kapitálových trzích opětně k masivnímu „zakalení“, i když se to neočekává, tak může být podle GDV ze strany pojišťovacích podniků pro zbývající dobu do roku 2032 požadován opakovaný nový propočet přechodných opatření.
V tiskovém sdělení je podáno na závěr bližší vysvětlení k režimu S II, respektive k přechodným opatřením. Jeho zavedením v roce 2016 byly nastaveny přísnější kapitálové požadavky, jež byly odvislé od aktuálních tržních dat, přičemž se počítalo i s jejich výkyvy či kolísáním. Současně ale měli především životní pojistitelé dlouhodobé závazky, které částečně vznikly ještě za jiných rámcových podmínek. Přechodná opatření byla zavedena z toho důvodu, aby příslušné pojišťovací podniky dostaly dostatek času na to, aby mohly přizpůsobit svoje individuální řízení rizik novým podmínkám.
Příslušné německé pojišťovací podniky mohly požádat, aby jejich technické rezervy tvořené podle režimu S II mohly být sníženy o určitou částku. Tato částka měla zajistit, že dané technické rezervy podle režimu S II budou v době jeho zavedení odpovídat technickým rezervám vytvořeným v režimu Solventnost I. Vlastní kapitál podle režimu S II byl tímto zvýšen. Výše zmíněné částky měla být postupně snižována a v roce 2032 se dostat na nulu. Kromě toho se počítalo od počátku s tím, že dohled bude v mezidobí provádět nové propočty dané částky, nebo obecně přechodných opatření. Oznámení BaFin ze 4. července tak neznamená žádné mimořádné problémy v oblasti finančního zdraví německých pojistitelů, ale normální postup, který byl v Německu předvídán již při implementaci směrnice S II.
oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu
Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.
Více informací na: www.opojisteni.cz
Poslední zprávy z rubriky Pojištění:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb.
- Nový stavební zákon
- Pracovníci z Ukrajiny - navýšení příjmu žádostí, více peněz v rámci Režimu zvláštního zacházení pro kvalifikované pracovníky z Ukrajiny
- Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo doplňkové Výzvy v rámci dvou dotačních programů v rámci projektu „Podpora nových služeb v péči o duševně nemocné.“
- Pracovníci z Ukrajiny - navýšení příjmu žádostí, více peněz v rámci Režimu zvláštního zacházení pro kvalifikované pracovníky z Ukrajiny - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Přiznání k DPH v rámci zvláštního režimu jednoho správního místa (One Stop Shop)
- Podání daňového přiznání v rámci zvláštního režimu jednoho správního místa (OSS) při využití ověření identity pomocí datové schránky
- Nový rámec digitální identity pro snažší přístup ke klíčovým veřejným službám v rámci EU
- Nový rámec digitální identity pro snažší přístup ke klíčovým veřejným službám v rámci EU - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Nový rámec digitální identity pro snažší přístup ke klíčovým veřejným službám v rámci EU - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna