Čína upadla do stavu podobnému tomu, kde se nacházely vyspělé ekonomiky po roce 2008 - BCA Research (video)
U některých vyspělých ekonomik se před rokem 2020 hovořilo o takzvané dlouhodobé stagnaci. Tedy o stavu s chronicky slabou agregátní poptávkou a vysokým sklonem k úsporám, který mimo jiné táhl dolů sazby a výnosy dluhopisů. Marko Papic z BCA Research nyní na CNBC tvrdil, že do takové stagnace se dostala Čína. Projevuje se rovněž nízkou inflací, což podle ekonoma dokazují i poslední čísla. Jestliže se totiž očistí o ceny potravin, pak je zřejmé, že v čínské ekonomice stále žádné zvýšení inflace nenastalo.
Vlastní výzkum BCA Research podle ekonoma ukazuje, že v Číně pokračuje dezinflace. Projevuje se to pak na reálných sazbách, „které se nachází výš než sazby nominální,“ a to se obratem promítá do slabší poptávky. Nominální sazby se tak mohou nacházet relativně nízko, nicméně v Číně „není absolutně žádná chuť půjčovat si“. Podle ekonoma není také v dohledu nic, co by takovou situaci mohlo otočit. Následující graf ukazuje čtvrtletní vývoj hrubého domácího produktu v této ekonomice:
Zdroj: CNBC
Jak by se do atraktivity čínských aktiv a do vztahů mezi USA a Čínou mohly promítnout blížící se volby ve Spojených státech? Papic se navzdory převažujícímu názoru domnívá, že lepší by na obou rovinách mohlo být vítězství Donalda Trumpa. Ten by totiž podle něj mohl nakonec zafungovat jako „katalyzátor obratu“, kdy by po několika letech silných obchodních tenzí přišla dohoda mezi Čínou a Spojenými státy. Kamala Harris by spíše pokračovala v politice svého předchůdce, což by na jednu stranu znamenalo pokračující tenze, ale na stranu druhou by v dohledu nebylo nějaké výrazné řešení.
Trump se podle experta také „zdá být v pohodě se slabším dolarem“. Existuje přitom několik důvodů, proč by se dolar mohl posunout do medvědího trhu. Mimo jiné by sem mohla patřit monetární politika v případě, že by zvítězil Trump. Pokud by k tomu skutečně došlo, slabší dolar bývá obvykle prospěšný pro aktiva na rozvíjejících se trzích včetně Číny.
Zdroj: CNBC
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Jak koupit Bitcoin, kde koupit Bitcoin – nákup Bitcoinu
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory