Problémy v průmyslu stále neberou konce
Průmyslová výroba v České republice v červnu vykázala známky zlepšení, když v reálném vyjádření meziměsíčně vzrostla o 0,7 %, ačkoli v meziročním srovnání jde o povážlivý propad o 9,1 %. K výraznému zhoršení pohledem meziročních dat přispěl zejména omezený vliv automobilového průmyslu díky vysoké srovnávací základně předchozího roku.
Pohledem na jednotlivá odvětví si všímáme, že celkový propad je opět tažen zejména automobilovým průmyslem, který souhrnnou průmyslovou výrobu ponížil o 1,6 p.b., když zejména kvůli vysoké srovnávací základně meziročně poklesl o 7,9 %. Za celé první pololetí je však výroba v automotive „jen“ o 1,8 % nižší než vloni. K obdobnému vývoji došlo i ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení, která k propadu v průmyslu přispěla ve výši -0,7 p.b., když meziročně poklesla dokonce o 28,8 %. Nadále přetrvává negativní trend ve výrobě strojů a zařízení, kde vzhledem k nízké poptávce došlo k poklesu o 12,2 % r/r, což celý průmysl ponížilo o 1 procentní bod. Naopak k pozitivnímu vývoji nadále dochází v případě výroby a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, jejíž meziroční růst dosáhl výše 4,2 %, což představovalo nejvyšší příspěvek k výkonu celého průmyslu (+0,27 p.b.). Dále přispěla i výroba chemických látek a chemických přípravků (+0,23 p.b.), která vzrostla o 5,9 %, ale také výroba potravinářských výrobků (+0,14 p.b.), která vzrostla o 3,1 %. Celkově zpracovatelský průmysl meziročně poklesl o 3,9 %. V oblasti těžby a dobývání bylo květnové zlepšení v červnu vystřídáno dalším poklesem (-2 % r/r), kdy výsledek reflektuje i klesající poptávku po zpracování základních kovů (-9,2 % r/r).
Pohledem na nové zakázky vidíme, že výhled do budoucna se mírně zlepšil, když v meziročním srovnání došlo k růstu poptávky o 4,1 %. V tom se nejvíce projevuje vysoká poptávka po produkci v automotive (+11,3 %), která do celkového rozkladu růstu zakázek přispěla ve výši 4,25 p.b, dále je růst značný i v případě výroby ostatních dopravních prostředků (+23,2 %, tj. +0,51 p.b. do celkového rozkladu). Naopak přetrvávající problémy indikuje nadále se snižující poptávka v hutnictví a slévárenství, kde zakázky poklesly nejvíce ze všech průmyslových odvětví (-9,1 %).
Na trhu práce se slabší výkon průmyslu stále projevuje i v nižší zaměstnanosti (-2 % r/r), přičemž průměrná mzda v průmyslu dosáhla za první půlrok meziročního růstu 7,4 %.
Průmysl v České republice v červnu vykázal po očištění mírné zlepšení, avšak meziročně je jeho výkon výrazně horší. Světlo na konci tunelu zatím nepomáhá přiblížit ani situace v zahraničí, když zejména propad výkonu německé ekonomiky v druhém kvartále a zhoršení v předstihových ukazatelích nepřidaly na optimismu ani pro nadcházející měsíce. Navíc zůstává otázkou i vůdčí schopnost českého automobilového průmyslu, který sice nadále roste, nicméně tempo růstu slábne. Přesto očekáváme, že nejpozději ve čtvrtém kvartále tohoto roku by mělo odložené oživení v zahraničí českému průmyslu pomoci dosáhnout kladných výsledků.
Autor: Vít Mikušek, analytik
Editor: Martin Kron, analytik
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?