Ranní okénko - Bída německého průmyslu nebere konce
Již za pár minut zveřejní Český statistický úřad výsledky konjunkturálního průzkumu za měsíc září. Důvěra spotřebitelů se aktuálně drží těsně pod historickým průměrem, když poslední čtyři měsíce klesala, což se projevilo i na nižším nárůstu výdajů domácností ve druhém čtvrtletí. Trh nyní očekává, že se nálada spotřebitelů ve srovnání se srpnem takřka nezměnila. Nicméně i přes stagnující spotřebitelskou náladu jsou to právě domácností, které pomáhají české ekonomice alespoň k mírnému růstu okolo 1 %.
V Německu bude zveřejněn průzkum instituce Ifo, který se zaobírá hodnocením aktuální ekonomické situace a budoucích očekávání ze strany firem. Trh včetně nás očekává v září mírné zhoršení v obou kategoriích ve srovnání se srpnem, přičemž nelze vyloučit ani ještě horší výsledek vzhledem k včerejšímu výraznému propadu indexu PMI.
Poslední tři zasedání maďarské centrální banky se nesla v duchu nejistoty, ačkoli bankovní rada nakonec rozhodla v souladu s většinovým názorem analytiků. Nyní se ale zdá, že je rozhodnutí předem jasné, kdy panuje konsensus ohledně snížení sazeb o 25bb. Rovněž naše prognóza očekává snížení základní úrokové sazby z 6,75 % na 6,50 %.
Ze Spojených států amerických se také dozvíme, jak se vyvíjí spotřebitelská důvěra, a to skrze průzkum instituce Conference Board. V srpnu se index vyjadřující náladu domácností zvýšil ze 101,9 na 103,3 bodů a medián trhu očekává další růst na 104 bodů.
Pohled zpět:
První den nového týdne byl ve znamení indexu nákupních manažerů (PMI). Jeho výsledek byl nejprve publikován v Německu, kde zhoršování podmínek ve zpracovatelském průmyslu nebere konce. Tento trend začal již v červenci 2022 a od té doby nebyl ani v jednom měsíci přerušen. Index v srpnu dosáhl úrovně 42,4 bodů, trh předpokládal v září jen nepatrný pokles na 42,3 bodů, ale skutečný výsledek byl výrazně horší (40,3 bodů). Identické hodnocení lze použít i pro eurozónu, kde došlo ke snížení indexu z 45,8 na 44,8 bodů, přičemž trh predikoval 45,7 bodů. Rovněž horší výsledky PMI byly zaznamenány v oblasti služeb. V Německu se index snížil z 51,2 na 50,6 bodů a v eurozóně dokonce z 52,9 na 50,5 bodů, nicméně zatím zůstává nad klíčovou hranicí 50 bodů, oddělující expanzi a kontrakci odvětví. Ani ve Spojených státech amerických výsledek PMI nepotěšil, když index pro zpracovatelský průmysl poklesl z 47,9 na 47,0 bodů, ačkoli trh očekával nárůst na 48,6 bodů. Ve službách sice index mírně poklesl, ale bezpečně se drží (55,4 bodů) nad zmíněnou úrovní 50 bodů.
V prvním dni nového týdne si připsal americký index S&P 500 zisk ve výši 0,3 % a německý DAX dokonce 0,7 %. Naopak se příliš nedařilo pražské burze, která ztratila 0,4 %, když oslabovaly téměř všechny hlavní tituly. Koruna během včerejšího dne oslabila a dostala se nad úroveň 25,10 EUR/CZK.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vít Mikušek, analytik
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ztracené dekády. Jak ustát nevyhnutelné výkyvy a vyjít z nich silnější
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
?