zlin.eu (Zlín)
Z regionů  |  05.08.2024 16:11:00

Město Zlín upravilo zásady památkové péče, vychází tak vstříc požadavkům obyvatel typových domků

Radnice upravila „Zásady památkové péče pro typové rodinné domky na území městské památkové zóny Zlín“, které byly aktualizovány a zpracovány do přehledné publikace. Zásady památkové péče pro typové rodinné domky jsou uplatňovány pro tzv. čtvrtdomky, půldomky a jednodomky ve čtvrtích Letná, Nad Ovčírnou, Lesní čtvrť a Díly, Zálešná a Podvesná.

Tyto zásady jsou pak provázány s novou Územní studií Zálešné a Podvesné, která se stane podkladem při rozhodování o přípustnosti stavebních záměrů v těchto lokalitách Městské památkové zóny Zlín.

Bydlení v baťovských čtvrtích je stále častěji obyvateli bráno jako bydlení v rodinném domě než jako v bytových jednotkách, jak tomu bylo původně. Proto jsme chtěli, aby byly vytvořeny nové podmínky v přehledné podobě reagující na potřeby současné doby. Zpracování územní studie a aktualizace zásad památkové péče pro tato území má tak pomoci občanům v postupné obnově hustě zastavěného a památkově chráněného území. Díky těmto novým zásadám bude možné realizovat nové typy přístavby, které více přiznají původní tvar domů a hlavně zlepší vnitřní dispozice bydlení. Specifikují například i možnost postavení pergoly či šopy nebo umístění solárních panelů. Cílem je uchovat specifický obraz města Zlína a zároveň umožnit místním obyvatelům postupnou regenerací území návrat řádu prostorového uspořádání, který se z baťovských čtvrtí vytrácí,“ uvedl primátor města Zlína Jiří Korec.

Účelem pořízení územní studie Zálešné a Podvesné, zpracované architektem Pavlem Šiškou byla zejména revize typů přístaveb uvedených v regulační studii z roku 1993, a navržení nových řešení. Součástí studie jsou situační výkresy s vhodným typem přístaveb pro každý jednotlivý domek.

Katalog přístaveb obsahuje propracované a účelné vnitřní dispoziční uspořádání jednotlivých typů přístaveb včetně dispozičních úprav původních půldomků. Novinkou je možnost přístaveb čtvrtdomků na Podvesné.

Zohledněny byly odstupové vzdálenosti od komunikace, vzdálenosti od již realizovaných přístaveb, hranic zaužívaných pozemků, inženýrských sítí a orientace ke světovým stranám. Roli hrálo také umístění vstupu do objektu a konkrétní stavební typ domku, upřesnil architekt Pavel Šiška.

Odbor kultury a památkové péče ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a Kanceláří architekta města Zlína zpracovali aktualizované zásady do přehledné publikace obsahující také množství doprovodných fotografií a nově také schémat a typových stavebních detailů.

„Stává se, že projekt stavebních úprav zpracuje architekt či projektant, který do té doby neměl s baťovskou architekturou a s jejími specifickými konstrukcemi žádnou zkušenost. Na projektech a prováděných stavbách je to často velmi vidět. Nově vydané zásady s katalogem detailů tak může stavebník předat svému zpracovateli projektové dokumentace, který tak nemusí vymýšlet již ověřená řešení. Stavebník ve výsledku ušetří za projekční práce a bude mít jistotu, že úpravy budou v souladu s podmínkami památkové péče,“ zdůraznil přínos dokumentu architekt Jindřich Nový, vedoucí Kanceláře architekta města Zlína.

Zásady památkové péče nově umožňují například oplocení pozemku živým plotem mimo uliční prostor do výše 1,8 m. Výška živých plotů v uličním prostoru zůstává zachována na 1,2m. Další novinkou je možnost legálního vybudování doplňkové stavby za předpokladu splnění podmínek pro její umístění a podobu, což by mělo obyvatelům usnadnit např. skladování sekaček, jízdních kol a různého zahradního vybavení.

Vnímáme dlouholeté volání obyvatel baťovských čtvrtí po úpravách regulačních podmínek a snažili jsme se jejich potřebám vyjít vstříc. Na územní studii Zálešné a Podvesné jsme proto navázali také aktualizací dokumentu stěžejního pro úpravy domků v baťovských čtvrtích nazvaného Hlavní zásady památkové péče pro typové rodinné domky na území městské památkové zóny Zlín,“ doplnila Eva Ryndová, vedoucí Odboru Kultury a památkové péče Magistrátu města Zlína.

Územní studie po procesu zaevidování spolu s aktualizovanými Hlavními zásadami památkové péče pro typové rodinné domky na území městské památkové zóny Zlín budou dostupné na internetových stránkách Magistrátu města Zlína.

Po zahrnutí předmětného dokumentu do rozhodovací praxe Odboru kultury a památkové péče budou současně, ale jen do konce roku 2024 na základě individuálního posouzení akceptovány i záměry odpovídající rozsahu předchozí studie z roku 1993.

Elektronickou verzi „Zásad památkové péče pro typové rodinné domky na území městské památkové zóny Zlín" naleznete v odkazu.

.







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688