(Ne)výhoda současných trhů je, že se tržní nálada, dobrá i špatná, dokáže velmi rychle přesouvat z jednoho místa na druhé. Když v USA začaly s ohledem na výsledkové tržní zklamání padat technologické akcie, které s sebou stáhly celé indexy, přidaly se další země, včetně Japonska. V jeho případě navíc sehrály roli i další proměnné jako sazby či kurz.
Dnes ráno tu máme pokračující výprodej japonských akcií, kde si například index Nikkei prohází druhým největším propadem v historii. Výrazně padají japonské banky, u kterých se sázky na profit z vyšších sazeb nesetkaly s pozitivní odezvou. Naopak, tržní sazby měřené japonskými výnosy klesají, což je problém pro ty, kteří sázeli na opačný pohyb. Potvrzuje to dnešní zastavení obchodování na trhu futures japonských dluhopisů. Svou roli na bondovém trhu hraje rovněž provázanost s Amerikou a reakcí na poslední data z amerického trhu práce.
Volatilita roste na akciovém, dluhopisovém i devizovém trhu. U japonského jenu vidíme posilování s tím, jak dochází k uzavírání carry pozic, kde právě japonská měna fungovala jako hlavní financovací. Vedle toho je naopak vidět sílící zájem o švýcarský frank, který může pro mnohé zafungovat jako bezpečný přístav.
Vše souvisí se vším. Těžko zde hledat jeden jediný trigger související s aktuálním tržních výplachem, který bude pravděpodobně dál pokračovat. V Japonsku budou z trhu smeteny instituce i retail, který má na japonských trzích nezanedbatelnou pozici. Situace bude mnohým připomínat rok 2007. Spekulovat se bude o možných zásazích centrálních bank, o záchranném snižování sazeb, které by 1) nemělo podporu v datech bavíme-li se například o Fedu, a 2) negativní náladu by ještě víc podpořilo. Na základě dat se záchranného cutu pravděpodobně nedočkáme, muselo by jít o situaci výrazného narušení finanční stability. Srovnejte si dnešní situaci s březnem 2020, nejen z pohledu trhů, ale především ekonomiky.
Volatilita zůstane zvýšená, likvidita, myšleno objem online cashe, na trzích bude tíhnout k bezpečným přístavům. Poptávka po ní na trhu krátkodobého financování by mohla zesílit s tím, jak bude potřeba pokrýt margin cally u těch nešťastníků, na které dopadly. Bezpečí poskytne reverzní repo. Likvidita, myšleno, jak rychle jsem schopen prodat/koupit daný instrument, by se mohla rovněž zhoršit se sílící poptávkou po bezpečí – především u dluhopisů, bude-li jejich rally dál pokračovat. To může udělat dobře bankám, kterým to umaže nerealizované ztráty z dluhopisového portfolia drženého do splatnosti. Celkově nižší tržní sazby přispějí k volnějším podmínkám financování, opačně bude působit pokles akcií.
Zajímavé bude sledovat vývoj u firemních dluhopisů. U kreditních spreadů zafunguje pokles výnosů státních dluhopisů. U růstu výnosů firemních instrumentů můžeme spekulovat o jistém zpoždění závisejícím na vývoji ekonomiky. Pakliže budou přicházet další a další horší data, jež se projeví i na výsledcích firem s velkou expozicí na korporátním trhu, výprodej by ne sebe nemusel dlouho nechat čekat. Tradičně jej čekejme prvně u neinvestičních ratingů. Další efekt přelití pak bude záviset na zhoršení vývoje makra.
Zdroj: Bloomberg, Reuters, TradingView
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.