ČNB v srpnu snižuje sazby jen o 25 bodů a přeřazuje tak na nižší rychlost
Bankovní rada České národní banky (ČNB) na dnešním zasedání přeřadila na nižší rychlost a snížila úrokové sazby jen o 25 bodů, zatímco v první polovině letošního roku snižovala sazby o 50 bodů na zasedání a kumulativně o 200 bodů. Hlavní úroková sazba, dvoutýdenní repo, bude od pátku (2/8) nově činit 4,50 % místo dosavadních 4,75 %. Ve stejném rozsahu, tj. o 25 bodů, byly sníženy i další úrokové sazby – diskontní sazba na 3,50 % a lombardní na 5,50 %. Překvapivě lze podle mě hodnotit skutečnost, že snížení sazeb o 25 bodů bylo v rámci bankovní rady jednomyslné. To podle mě ukazuje, že snížení sazeb o 50 bodů je na dalších zasedáních definitivně mimo hru.
To, že bankovní rada ČNB na začátku srpna sníží sazby o 25 bodů, se očekávalo a okamžitý dopad na kurz koruny byl proto poměrně omezený s mírným posílením české měny pod hladinu 25,40 CZK/EUR. Další zisky si koruna připsala později odpoledne během tiskové konference s guvernérem A. Michlem, který se snažil mluvit v jestřábím tónu, když např. prohlásil, že bankovní radě by nevadilo, pokud by se inflace nacházela i mírně pod 2 % inflační cílem ČNB.
Většina centrálních bankéřů v rozhovorech během července nějakým způsobem mluvila o tom, že nazrává čas tempo snižování sazeb zpomalit, k čemuž nyní skutečně došlo. Neopakovalo se tak překvapení z červnového zasedání, na kterém centrální bankéři překvapili snížením sazeb o 50 bodů a následně odstartovali oslabení koruny.
To, že bankovní rada, i na začátku srpna odhlasuje 50 bodové snížení sazeb, přitom rozhodně nebylo nereálné. Poslední čísla z domácí ekonomiky totiž nevyznívala příliš optimisticky, a to v čele s malátným výkonem tuzemského průmyslu. Meziroční růst spotřebitelské inflace v červnu navíc zvolnil na 2 % a během léta může zamířit i níže pod 2 %. V jádrové složce spotřebitelské ceny zpomalily na meziroční 2,2 % v červnu. Pro 25 bodové snížení sazeb však hovořil např. slabší kurz české měny a bylo jasné, že pokud by dnes ČNB sazby snížila o 50 bodů, tak by koruna skokově oslabila.
Nová makroekonomická prognóza ČNB ukazuje na pomalejší snižování úrokových sazeb ve srovnání jarní prognózou. Sazba 3M PRIBOR v letošním 3. čtvrtletí 4,61 % a ve 4. čtvrtletí 4,43 %. Pokud by se centrální bankéři řídili čistě prognózou, tak by úrokové sazby do konce letošního roku již snížili jen jednou o 25 bodů, a to až ve 4. čtvrtletí. Tuto úpravu trajektorie 3M PRIBOR si lze vysvětlit slabším kurzem koruny vůči euru (cca o 2 % oproti jarní prognóze). Spotřebitelskou inflaci letos ČNB očekává na 2,2 % a růst HDP o 1,2 %, což je s ohledem na výkon tuzemské ekonomiky v první polovině roku a na vyhlídky do druhé půlky z mého pohledu poměrně optimistická předpověď.
Výhled na další vývoj sazeb? Bankovní rada bude sazby dále snižovat, ale
zda v závěru letošního roku bude hlavní sazba na 4 % nebo níže momentálně
není možné říci. Pokud se nestane nic mimořádného, tak je však jasné, že
centrální bankéři už budou s dalším snižováním sazeb pokračovat o poznání
opatrněji než v první polovině letošního roku.
Miroslav Novák
Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní. Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 46 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcentacz.cz/
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun