Data před večerním rozhodnutím Fedu nahrávala spíše euru (Komentář)
Inflace v eurozóně v červenci vzrostla na 2,6 % y/y, její jádrová složka stagnovala na 2,9 % y/y. V obou případech to bylo o desetinu nad tržním konsenzem. K nárůstu celkové inflace z červnových 2,5 % y/y přispělo primárně zdražení energií. To bylo výsledkem jak vyšších cen pohonných hmot, které odrážely nárůst cen ropy na světových trzích, tak dopady vládních opatření v některých členských státech eurozóny. V rámci jádrové inflace se stále drží vysoko dynamika cen služeb, která se v červenci snížila o 0,1 pb na 4 % y/y. Svižný růst mzdových nákladů přitom podle nás udrží inflaci v tomto oddíle poblíž současných úrovní i po zbytek letošního roku. Vysoká srovnávací základna by sice měla celkovou meziroční inflaci na podzim přiblížit do blízkosti 2 %, po odeznění tohoto efektu však očekáváme, že ještě do konce letošního roku opětovně překročí 2,5 % y/y.
Trhy v zámoří vyčkávají na hlavní události tohoto týdne. Již dnes večer oznámí svoje rozhodnutí americký Fed. Ještě důležitější než současné nastavení úrokových sazeb, které s největší pravděpodobností zůstane zachováno na 5,25-5,50 %, ale bude, zda na tiskové konferenci šéf Fedu J. Powell potvrdí záměr brzy zahájit cyklus uvolňování měnové politiky, který podle nás i finančních trhů odstartuje již na příštím zasedání v září „cutem“ o 25 bb. V pátek je pak ve Spojených státech na programu zveřejnění počtu nově vytvořených pracovních míst v nezemědělském sektoru za červenec. Dnes publikovaný předstihový indikátor v podobě nových pracovních míst v soukromém sektoru podle ADP reportu mírně zklamal, když meziměsíční přírůstek zaměstnanosti činil 122 tis. oproti očekávaným 150 tis. Celkově tedy dnešní data vyzněla ve prospěch eura vůči dolaru. Odpoledne se eurodolarový pár obchodoval poblíž 1,084 USD/EUR, tedy o 0,2 % výše, než otevíral.
Měny středoevropského regionu bez výrazných výkyvů. V průběhu dne dočasně oslabil polský zlotý (0,1 %), když tamní inflace v červenci zrychlením na 4,2 % y/y zaostala za odhady (konsenzus činil 4,4 % y/y). Na jejím zvýšení z 2,6 % y/y v červnu se přitom podepsalo především částečné zrušení stropů na ceny energií. Lehké oslabení zaznamenala také česká koruna (o 0,1 % na 25,44 CZK/EUR). Přispívají k tomu patrně stále včera zveřejněná slabá data o růstu tuzemské ekonomiky v Q2 24, v důsledku kterých došlo k navýšení sázek na zítřejší snížení sazeb ČNB o 50 bb. Aktuálně podle našeho odhadu tržní kontrakty přisuzují zhruba stejnou pravděpodobnost „cutu“ o 25 bb i 50 bb. My se přikláníme spíše ke snížení o 25 bb, koruna by tak mohla již zítra část svého nedávného oslabení kompenzovat.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 07.11.2024
Natural 95 35.77 Kč | Nafta 34.26 Kč |
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?