Pojistitelé mají odpovědnost za udržitelný rozvoj společnosti (Insurance Europe)
V článku budou nastíněny pozice Insurance Europe k problematice udržitelnosti, zvláště pak ke klimatické změně a ztrátě biodiverzity, kterou ve výroční zprávě prezentuje Arno Ahosniemi, výkonný ředitel asociace Finance Finland.
Arno Ahosniemi v úvodu konstatuje, že pojišťovny jako upisovatelé a velcí institucionální investoři mají zodpovědnost a působnost v mnoha oblastech udržitelného rozvoje. Naštěstí se zodpovědné chování a úsilí o dosažení ziskových cílů vzájemně nevylučují. Pojišťovací sektor musí ambiciózně čelit globálním výzvám, jež ohrožují nejen celkový ekonomický systém, ale dokonce i budoucnost lidstva. Klimatická změna a ztráta biodiverzity jsou v dnešní době dvě z největších výzev či obav. Lidské aktivity zvýšily množství atmosférických skleníkových plynů a urychlily globální oteplování. Lidstvo nese rovněž vinu ze bezprecedentní a rychlý pokles biodiverzity.
Klimatická změna a ztráta biodiverzity těžce zasáhly všechna odvětví a funkce společnosti a v neposlední řadě i pojišťovací sektor. Ahosniemi uvádí, že přírodní katastrofy způsobily například v roce 2022 globální pojištěné škody ve výši 125 mld. USD, přičemž další škody – ve výši 150 mld. USD – nebyly pojištěny. Očekává se, že klimatická změna přivodí nárůst extrémních klimatických událostí a s nimi spojených škod. I když ztrátu biodiverzity nelze podobně vyčíslit v pojištěných škodách, tak hodnota služeb ekosystému vyvolaných biodiverzitou je odhadována na 125 mld. USD ročně. Zhoršení stavu přírody představuje kritickou hrozbu pro „výkon“ a udržitelnost finančních aktiv a ekonomik.
Klimatická krize je riziko, jež se odráží i v cenách
Celý finanční sektor, jako významný investor, půjčovatel, správce aktiv a obor sdílející pojistná rizika, hraje klíčovou roli v boji s klimatickou změnou i v boji proti ztrátě biodiverzity. Rizika této velikosti musí být zohledněna také v cenách finančních a pojistných produktů. To ovšem vyžaduje v byznysu pochopení a znalost krátkodobých a dlouhodobých environmentálních a klimatických rizik. Arno Ahosniemi zdůrazňuje, že pojistitelé jsou průkopníky v řízení rizik. Musí rizika oceňovat a reagovat na neustále se vyvíjející rizika. Výjimečné chápání a komunikace rizik spojených s klimatickou změnou a ztrátou biodiverzity činí z pojistitelů spolehlivého a flexibilního partnera v boji s environmentálními a klimatickými problémy.
Připravenost na klimatickou změnu se musí stát běžnou záležitostí
Pojišťovací sektor uznává globální oteplování jako významné riziko od roku 1980. Klimatická změna vyžaduje řízení rizik a nové postupy (politiky) organizací. Je nanejvýš důležité, aby zmírňování klimatické změny a adaptační opatření byla běžnou součástí fungování každé společnosti.
Globální zmírňování emisí skleníkových plynů je jedním z klíčových prostředků pro snížení klimatických rizik. Rada Finance Finland přijala v roce 2017 závěr, že finský finanční sektor schvaluje cíle Pařížské dohody o změně klimatu ohledně omezení globálního oteplování. Tato asociace se zavázala k udržitelnému rozvoji, stanovila klimatické cíle sektoru a společně s členskými organizacemi vytvořila rámec pro podávání zpráv, který společnostem umožňuje monitorovat jejich vlastní opatření v oblasti klimatu a zároveň je činit transparentnějšími.
Ahosniemi k tomu dodává, že asociace sleduje opatření finského finančního sektoru již více než 5 let. Pro společnosti z finančního sektoru nejsou klimatické akce prázdnými slovy. Každoroční průzkumy prokázaly, že zohledňování klimatické změny v jejich činnosti během zmíněného období výrazně vzrostlo. Například v posledním průzkumu provedeném v roce 2022 sdělilo 100 % respondentů (tj. členských organizací Finance Finland), že integrovaly aspekty klimatické změny do jejich systému řízení rizik. Při prvním průzkumu v roce 2018 činilo odpovídající číslo pouze 61 %.
Asociace si je však vědoma toho, že existuje prostor pro zlepšení. Klimatická změna byla v roce 2022 zohledněna ve strategii 79 % společností. I když to oproti roku 2017 znamená zvýšení o 14 %, tak je třeba jít dále a posílit ve strategii klimatické aspekty.
Role pojišťovnictví v ekonomice
Pojišťovací sektor má významnou roli jak ve zpomalení či zastavení klimatické změny, tak v zachování biodiverzity. I když tento sektor není ani podstatným znečišťovatelem, ani autoritou v environmentální a klimatické politice, tak má kruciální roli v napomáhání tomu, aby ekonomika naplnila udržitelné klimatické a environmentální cíle.
Pojišťovací sektor vytváří ekonomickou odolnost vůči extrémním podmínkám a fyzikálním rizikům tím, že poskytuje informace o rizicích, expertízu při ocenění rizik, inovativní produkty a služby týkající se transferu rizika a znalosti o škodní prevenci. Sektor také podporuje přechod na uhlíkově neutrální ekonomiku a oběhovou ekonomiku účinněji využívající zdroje, a to prostřednictvím pojišťovací činnosti, investičních strategií a aktivní redukce vlastí uhlíkové stopy. Je důležité brát v úvahu, že pojišťovací sektor může otevřít nový ziskový byznys tím, že se stane klíčovým partnerem v nových aktivitách obklopujících zelený přechod.
oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu
Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.
Více informací na: www.opojisteni.cz
Poslední zprávy z rubriky Pojištění:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select