Oživování české ekonomiky postupuje jen pozvolna
Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu vykázala tuzemská ekonomika v letošním druhém čtvrtletí mezikvartální růst o 0,3 %, což odpovídá meziročnímu růstu o 0,4 %. Výsledek tak zaostal za očekáváním trhu (0,6 % meziročně) i České národní banky (0,7 %). Útěchou budiž alespoň skutečnost, že mezičtvrtletní růst nepatrně zrychlil, když v předchozím kvartále dosáhl pouze 0,2 %. Finanční trh přešel nová data bez výraznější reakce.
Co pohání (a brzdí) českou ekonomiku?
Na detailnější informace si budeme muset počkat do zveřejnění zpřesněného odhadu. V tuto chvíli statistici pouze prozradili, že mezičtvrtletně měla na ekonomický růst pozitivní vliv hlavně domácí poptávka, negativní pak poptávka zahraniční. Meziročně pak ekonomiku táhla spotřeba domácností i zahraniční poptávka, opačným směrem pak působila změna stavu zásob.
Ze sektorálního pohledu rostla meziročně i mezičtvrtletně odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství, informačních a komunikačních činností a peněžnictví a pojišťovnictví, klesal naopak průmysl.
Do výkonu české ekonomiky v letošním druhém kvartále nebyly vkládány velké naděje, přesto dokázal zklamat. V souladu s očekáváními sice pokračovalo zotavování domácí spotřeby, ovšem jeho tempo evidentně nedosahuje nikterak oslnivých hodnot. Tomu ostatně nasvědčovaly i předchozí signály z maloobchodního sektoru či indikátory spotřebitelské důvěry. Díky nedávné revizi historických statistik se česká ekonomika již nachází přibližně o 0,8 procenta nad svým před-pandemickým výkonem a není v tomto ohledu nejhorší v celé EU. Namísto toho jí zřejmě náleží v tomto ohledu třetí příčka od konce, což ovšem také není právě důvod k oslavám.
Ve zbytku letošního roku by měl ekonomický růst dále zrychlovat a v souhrnu by HDP mohlo meziročně narůst o zhruba jedno procento. Rizika jsou ovšem vzhledem k pokračující mizérii průmyslového sektoru a nepřesvědčivému oživení nálady domácností vychýlena spíše směrem k nižšímu růstu. Pro bankovní radu se před jejím nadcházejícím měnověpolitickým zasedáním jedná o signál ve směru nižších úrokových sazeb, kterých se téměř jistě i dočkáme.
30. 7. 2024 Autor: Vít Hradil
Společnost CYRRUS, a.s., je licencovaným obchodníkem s cennými papíry a jednou z největších investičních společností v České republice. Mimo investičních služeb na míru každému investorovi nabízí CYRRUS i korporátní služby jako firemní poradenství, management emise dluhopisů vaší firmy, služby depozitáře fondů kvalifikovaných investorů nebo realizaci měnových konverzí a zahraničních plateb za výhodných podmínek.
V roce 2020 společnost oslavila výročí 25 let svého působení na kapitálových trzích.
Více informaci na: www.cyrrus.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jen, Japonský jen JPY, kurzy měn
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…
24.01.2025 Samsung ukázal svůj nejlepší telefon.
22.01.2025 5 tipů, jak proměnit interiér pomocí…
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Čínský AI start-up drtí americkou konkurenci, akcie se propadají
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Po měsících poklesů přišel růst: Co stojí za prudkým růstem cen kukuřice?
Ole Hansen, Saxo Bank
Zlato a stříbro zaznamenávají nové zisky s nástupem éry Trump 2.0
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Miroslav Novák, AKCENTA