Na jihu Německa patří budoucnost biotechnologiím
29.07.2024 / 11:09 | Aktualizováno: 29.07.2024 / 11:20
Všichni máme ještě v živé paměti světovou pandemii Covid-19 a rok 2020, kdy společnost BioNTech z jihoněmecké Mohuče přišla ve spolupráci s Pfizer s první mezinárodně schválenou a účinnou vakcínou. Od té doby se firma BioNTech výrazně rozrostla a stala se klíčovou společností spolkové země Porýní-Falc, kde má své sídlo. Úspěch BioNTech z doby pandemie je jedinečný. Nenastal však náhodou, ale zakládá se na propracované infrastruktuře biotechnologického průmyslu jižního Německa. Ve spolkových zemích jako jsou Porýní-Falc, Bádensko-Württenbersko a Bavorsko nabízejí univerzity kvalitní studijní programy, z nichž vychází špičkový biotechnologický výzkum. S uvedením výzkumu do praxe pak pomáhají specializované akcelerátory, klastry a samozřejmě farmaceutické společnosti, které se v jižním Německu ve velkém počtu soustředí. Českým subjektům z oblasti biotechnologií se vyplatí této části Německa věnovat pozornost. Zapojit se mohou i prostřednictvím specializovaných konferencí, jako bude například Biovaria v Mnichově 28. – 29. dubna 2025.
Bavorský klastr Bio M
S více než 300 biotechnologickými společnostmi a přibližně 230 dalšími společnostmi z oblasti farmaceutického průmyslu, klinického výzkumu a vývoje a laboratorních potřeb zaujímá Bavorsko vedoucí postavení v oblasti lékařských a biofarmaceutických biotechnologií v Německu. Klíčovou platformou je zde biotechnologický klastr Bio M, který propojuje všechny důležité aktéry. Ústředním bodem práce Bio M je identifikace komerčně využitelných výzkumných projektů a aktivní vyhledávání technologií ve spolupráci s partnery v akademických institucích.
Bavorsko těží právě z této úzké spolupráce mezi akademickým výzkumem a biotechnologickým průmyslem. Většina zdejších středně velkých biotechnologických společností jsou spin-offy vědeckých institucí. V rámci Bio M vznikl letos také první bavorský biotechnologický inkubátor MaxL, který poskytuje vhodným startupům špičkově vybavené laboratoře a další pracovní prostory, včetně možností odborného mentoringu, zapojení do specializovaných projektů, získání investic a propojení s rozsáhlou sítí kontaktů Bio M. Jednou ze specializací MaxL je inovativní terapie (ATMP) se zaměřením například na pokročilou genovou a buněčnou léčbu.
Pro konkurenceschopnost bavorského biotechnologického průmyslu je charakteristický zejména kompletní hodnotový řetězec od výzkumu přes předklinický a klinický vývoj až po výrobu. Díky tomu se v extrémně dlouhých, riskantních a nákladných cyklech vývoje nových léčiv Bavorsko umí prosadit. Kromě velkého počtu úspěšných malých a středních podniků se specifickými produkty nebo technologickými nabídkami se jižně od Mnichova nachází také jeden z největších evropských výzkumných a výrobních závodů pro biofarmaceutika společnosti Roche, která v Penzbergu zaměstnává více než 6000 lidí.
Dále například japonská farmaceutická skupina Daiichi Sankyo investuje aktuálně v bavorském Pfaffenhofenu jednu miliardu eur do nového inovačního centra, kde bude vyvíjet a vyrábět léčebné přípravky pro léčbu rakoviny. Vznikne zde nejméně 350 nových pracovních míst, včetně pozic pro špičkové výzkumné pracovníky, procesní inženýry a specialisty na sterilizaci a biotechnologie.
Biovaria 2025 jako příležitost
Silnou pozici v oblasti zdravotnických biotechnologií má také jihoněmecké Bádensko-Württembersko, kde sídlí kolem 200 biotechnologických společností. Jako platforma pro všechny klíčové hráče v oboru zde působí BIO PRO Baden-Württemberg. Podobně jako v Bavorsku funguje i zde kvalitní infrastruktura výzkumu a vývoje. Bádensko-württemberské ministerstvo hospodářství podporuje nadějné startupy prostřednictvím programu „Startup-Up BW Pre-Seed“. Velmi kvalitní studium biotechnologických oborů nabízí světoznámá univerzita v Heidelbergu.
Spolková země Porýní-Falc, odkud pochází zmíněný BioNTech, má na investice do biotechnologického průmyslu v příštích třech letech připraveno 800 milionů eur. Zdejší vláda považuje obor za klíčový a věnuje jeho podpoře velkou pozornost. Americký farmaceutický koncern Eli Lilly v Porýní-Falc buduje vývojové centrum za 2,3 miliardy eur. Do roku 2027 zde bude pracovat 1000 lidí. Hlavním důvodem pro umístění vývoje v jihovýchodním Německu byla dle vedení Eli Lilly právě kvalitní farmaceutická infrastruktura, včetně vyhlášených univerzitních programů. Nové výzkumné centrum za spoluúčasti mohučské Univerzity medicíny, Univerzity Johannese Gutenberga a zemské vlády zakládá v Porýní-Falc také společnost Tron se zaměřením na onkologii.
Experti z oboru v Německu mají o kvalitě biotechnologického výzkumu v Česku dobré povědomí a to nejen díky patentům profesora Antonína Holého. Postupně se v oboru etablují zajímavé česko-německé kontakty ať už na veletrzích, konferencích či na specializovaných seminářích. Jednou z takových příležitostí bude tradiční konference Biovaria ve dnech 28. – 29. dubna 2025 v Mnichově. Sejdou se zde investoři z biotechnologického, zdravotnického a farmaceutického průmyslu s předními vědci, zakladateli a odborníky na transfer technologií z celé Evropy, aby navázali partnerství. Odborníci z Česka na této akci nebudou chybět a Generální konzulát ČR v Mnichově je připraven zájemcům o Biovaria 2025 zprostředkovat veškeré informace a nabídnout i odpovídající doprovodný program.
Lukáš Opatrný, konzul pro ekonomiku a politiku Generálního konzulátu ČR v Mnichově
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?