Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům
Druhý kvartál znamenal pro americkou ekonomiku nečekaně rychlý vzestup. HDP stoupl o 2,8 procenta, zatímco se čekalo 2,0 a v prvním kvartálu to bylo 1,4 pct (mezikvartální anualizovaná změna). Pro akciové trhy by to měla být dobrá zpráva, ale sama o sobě spásu nepřinese.
Růst ekonomiky ve druhém kvartále stejně jako většinou ležel na bedrech spotřebitele (+2,3 pct). Ten trochu zpomalil útraty za služby, ale zato začal opět utrácet za zboží cyklické spotřeby (+4,7 pct), čímž kompenzoval výpadek z prvního kvartálu. O této oblasti jsme během 2Q průběžně dostávali spíše špatné zprávy, ale obrázek nakonec notně vylepšila čísla a revize v maloobchodu, načež spotřeba ve výsledku dopadla ještě lépe.
Další důležitou vzpruhou bylo doplňování skladů. Změna stavu zásob popohnala HDP o 0,8 procentního bodu a na rozdíl od předchozích dvou čtvrtletí tentokrát statistiky vylepšovala. Samozřejmě ale jde pouze o vyrovnávací položku mezi produkcí a jejím uplatněním na trhu, na kterou nelze spoléhat dlouhodobě. Investice do fixního kapitálu ve 2Q zpomalily na 3,6 pct, čímž se vrátily k průměrnému tempu z loňska. Slušně se investovalo hlavně do dopravního vybavení. Akciový trh věnuje velkou pozornost investicím do infrastruktury spojené s AI, do které jen velké techy posílají po desítkách miliard USD. Z pohledu ekonomiky však nejde o velké téma, národní účty odhalují, že investice do zpracování dat a softwaru přispívají k růstu ekonomiky jen 0,16 procentního bodu.
Zahraniční obchod ekonomiku Spojených států dál brzdí, když dovoz (+6,9 pct) si drží vyšší tempo než vývoz (+2,0 pct). Vláda naopak přispívá kladně, neboť zvedla výdaje o 3,1 pct - stouply ty civilní i obranné.
V reportu za 2Q jasně převažují pozitiva, když spotřebitel prokázal vysokou odolnost, investice zpomalily na stále slušné tempo a celkově jsme se dočkali lepších čísel oproti odhadům. Deflátor (2,3, resp. jádrový 2,9 pct) sice naznačuje pomalejší odeznívání inflačních tlaků, ale to je nyní jen malá vada na kráse.
Na rozjitřených finančních trzích nyní vnímáme, že obavy o kondici ekonomiky jsou větší problém, než že by Fed odložil snižování sazeb. Právě tyto obavy by data měla tlumit, což je pro akcie plus. Zářijové uvolnění měnové politiky HDP neohrozí a dřívější termín stejně moc nepřicházel v úvahu, takže v tom problém nevidíme.
Společně s HDP vyšly žádosti o dávky v nezaměstnanosti (235 k), které mírně podstřelily odhady. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby sice celkově poklesly o 6,6 pct, ale bez masivního propadu objednávek civilních letadel vypadají naopak celkem dobře (+0,5 pct). Od obrovské fluktuace objednávek letadel mezi jednotlivými měsíci přitom odhlíží jak ekonomové, tak akcionáři Boeingu...
Dohromady by dnešní makro ze zámoří mělo pomáhat vylepšovat silně negativní sentiment na akciích. Nejde však o tak důležitá data, aby dokázala přetlačit efekt firemních výsledků, proto je bereme spíše jako krátkou úlevu před dalším důležitým testem.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- USA - prodeje nových domů v červenci překvapivě rostly díky poklesu cen
- Japonsko - HDP v 1Q překvapivě rostl o 1,7%, růst aktivity spotřebitelů
- Tempo růstu ekonomiky USA za 2Q předběžně 3,4%
- 12.h - Evropa roste po překvapivě silných PMI, dolar posiluje, ropa roste, BCPP mírně v plusu díky Erste
- 12.h - Evropa roste díky výsledkům a růstu důvěry v ekonomiku, BCPP pokračuje v růstu, CETV po výsledcích padá o 15%, koruna posiluje
- US - HDP za 1Q17 dále vylepšen na +1,4% díky spotřebitelům, firemní zisky rostly méně, snížení tempa růstu firemních výdajů
- 12,30 h - Evropa roste díky pozitivním výsledkům firem ve 2Q, BCPP pokračuje v růstu, dolar oslabuje, ropa nad 60 USD
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory