Trhy se připravují na zvýšení japonských sazeb
Klíčové body
- Kurz japonského jenu posiluje. Na vině je uzavírání carry pozic.
- Trh sází na zvýšení japonských sazeb na červencovém zasedání.
- Propad Wall Street a sázky na vyšší japonské úroky způsobily výprodej japonských akcií.
Na japonské měně dochází k uzavírání pozic ze strategie carry trade, kde jen zafungoval jako financovací měna. Při pohledu na srovnání vývoje jenu proti dolaru, mexickému pesu, brazilskému reálu i proti koruně vidíme výprodejní vlnu, kterou odstartovala poslední intervence Bank of Japan. Ta se odehrála s ohledem na načasování doslova brilantně, jelikož přišla po nad očekávání slabší americké inflaci, která odstartovala sázky trhu na letošní rychlejší snižování sazeb Fedu.
Ba co víc, za posledních čtrnáct dní vzrostly sázky na červencové zvýšení japonských sazeb. Zatímco před dvěma týdny dosahovala pravděpodobnost hiku o deset bazických bodů necelých 48 %, aktuálně jsme na bezmála 88 %. Vzrostly i sázky na ještě větší zvýšení, a to o patnáct bodů. Pravděpodobnost tohoto kroku vzrostla podle Bloombergu z necelých 30 % z minulého týdne na 58 %.
Už víme, že Bank of Japan ve středu 31. srpna oznámí snižování tempa nákupů státních dluhopisů. Netušíme však, jakou zvolí strategii a jaké objemy. Nejpravděpodobnější bude pozvolný tapering, u kterého bychom se z aktuálního měsíčního objemu kolem 6 bilionů jenů měli dostat na zhruba polovinu během dvou let. Pokud k tomu bude dodáno i zvýšení úroků, vznikne kombinace rizika vyšších japonských výnosů a o něco silnějšího jenu. V jeho případně musíme pracovat s aktuálním zaceněním, trh se bude proto nejvíce zajímat o doprovodný komentář s potenciálními zmínkami dalších úprav úroků směrem nahoru.
Japonský index Nikkei má mezitím za sebou největší denní propad od června 2021, během kterého ve středu klesl o 3,3 %. Na tomto pohybu se podepsala kombinace výprodeje na amerických akciích, ale i vývoj kurzu jenu a výhled sazeb.
Průzkum agentury Bloomberg ukázal, že 90 % respondentů dlouhodobě sledujících Bank of Japan vidí riziko červencového zvýšení sazeb. Mezi hlavní argumenty vyšších sazeb patří vyšší inflace, tlaky na vyšší inflační očekávání, a především stav trhu práce s důrazem na plošné tlaky na vyšší mzdy od velkých firem až po ty malé.
Podle neoficiálních zdrojů, které agentura Bloomberg tento týden citovala, však hike není stoprocentní. Část Bank of Japan se obává slabé spotřeby japonských domácností, proto by si raději počkala na další data, což by potenciální úpravu posunulo v čase.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0851 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,27 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0816 do 1,0886 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,39 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,40 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,32 až 25,46 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,28 do 23,51 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo