Chudoba a bohatství: Podíl nejméně majetných ve světě dále klesá, hluboká propast ale zůstává
Na světě je asi 58 milionů lidí s majetkem v hodnotě minimálně milionu dolarů. To představuje podíl na světové dospělé populaci kolem procenta a půl. Tato malá skupina lidí však dohromady kontroluje téměř polovinu světového bohatství. Z toho 26 jedinců s majetkem v hodnotě přes 50 miliard dolarů kontroluje pětinu světového bohatství, ukázala zpráva švýcarského finančního domu UBS.
Podíl nejméně majetných lidí na světové populaci se dále snižuje. V roce 2000 prostředky v hodnotě menší než 10 tisíc dolarů disponovaly tři čtvrtiny lidí, nyní je to již "jen" necelých 40 %. Největší skupinu podle kontrolovaného majetku teď představují lidé s bohatstvím mezi deseti tisíci a stem tisíc dolarů, mezi roky 2000 a 2023 jejich podíl narostl ze zhruba 17 % na bezmála 43 %.
Nejvíce dolarových milionářů připadá na Spojené státy, a to kolem 22 milionů. V Číně jich žije asi šest milionů a v Británii kolem tří milionů.
Roli ve vývoji bohatství samozřejmě hraje inflace a na ni navázaný vývoj, třeba na trhu práce. Ve Spojených státech například podle analýzy společnosti Oxfam pracuje již jen necelých 13 % lidí za méně než 15 dolarů na hodinu, ještě před dvěma roky to bylo více než 31 %. Nicméně současně menší kupní síla stejného objemu peněz společnost Oxfam přiměla k posunutí hranice nízkého příjmu z 15 dolarů na 17 dolarů. Nejméně majetní jsou tak sice majetnější, ale z velké části jen papírově.
Vliv inflace ilustruje i případ Turecka, země, kde se mezi roky 2022 a 2023 objem bohatství na dospělou osobu zvýšil o 157 %, nejvíce na světě. Inflace v Turecku dosahuje bezmála 72 %, takže obyvatelé čelí dramatickému poklesu kupní síly. Současně ovšem Turci, kteří vlastní majetek, jako jsou domy a byty, zbohatli, protože - jak podotýká Samuel Adams z UBS Global Wealth Management - "pokud je inflace velice vysoká, mají ceny reálných aktiv, jako je bydlení, tendenci růst v souladu s inflací, ne-li ještě rychleji". Lidé, kteří mají vlastnické bydlení nebo kteří vlastní akcie, jež se mají v těchto podmínkách tendenci poměrně dobře vyvíjet, tak mohou pozorovat, že se jejich bohatství hromadí o něco rychleji. "Samozřejmě to neznamená, že z toho mají všichni stejný prospěch," uvádí Adams. "Pokud tato aktiva nemáte, pokud růst vaší mzdy nedrží krok s inflací, pak to samozřejmě na vás má negativní dopad," dodává.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Akcie ve světě - hodnoty indexů
- Akcie ve světě
- Akcie ve světě - grafy indexů
- Předdůchod - možnost odejít dříve do důchodu, ale za vlastní
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- Příjmy amerických domácností sklouzávají stále dál, míra chudoby zůstává stejná jako v roce 2014
- CFTC: Spekulanti jsou nejméně medvědí proti ropě za 11 měsíců, klesá ale také počet nákupních pozic
- O2 C.R. - PPF mohla podíl navýšit na 82 %, titul dále klesá
- Podíl GM na domácím US trhu by již neměl dále klesat
- Dolar si líže rány po včerejším Fedu, výnosy v Evropě klesají, ale akcie zůstávají v klidu
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?