ČNB: pauza – snížení – pauza
Bankovní rada rozhodla na základě nejnovějších dat a aktualizovaného vývoje inflace. Ta by se měla podle projekcí ČNB v letošním roce udržet nad 2 % a do blízkosti 2% cíle by se měla vrátit v příštím roce. Rizika jsou nadále hodnocena jako mírně proinflační, když byly explicitně guvernérem zmíněny ceny potravin a služeb, přičemž vývoj ve službách je výrazně ovlivňován stále zvýšenou mzdovou dynamikou, která překonala očekávání ČNB v posledním kvartále. Zároveň je proinflačně vnímána i fiskální politika, která by mohla dosahovat expanzivnějšího charakteru díky očekávanému nárůstu veřejných výdajů do obrany v souvislosti se změnou geopolitického řádu ve světě.
Guvernér se na tiskové konferenci také vyjádřil k otázce oznámeného fiskálního stimulu ze strany Německa, který podle něj snižuje riziko stagnace německé ekonomiky, na druhé straně ovšem vytváří proinflační rizika. Pokud tento plán nezůstane pouze na papíře, deflační tlaky z Německa, o kterých se spekulovalo, by tak pravděpodobně ustoupily do pozadí. Podle guvernéra se nicméně tento krok Evropě nemusí vyplatit, jelikož by mohly veřejné investice vytlačit soukromé investice, což není ekonomicky zdravé.
Na otázku, jak by se mohly dále vyvíjet sazby, Aleš Michl neodpověděl. Všechny možnosti jsou dle něj otevřené a není důvod se zavázat k dalším krokům. Zároveň uvedl, že on osobně nemá stanovenou neutrální úrokovou sazbu, ale modelově vychází někde nad 3 %. Další postup tak bude založen na vyhodnocení příchozích dat, na nové makroekonomické predikci, dalším geopolitickém vývoji i na poli celních válek, stavu domácí i zahraniční poptávky či kroků klíčových zahraničních centrálních bank a vývoje rozpočtové politiky.

ČNB rozhodla v souladu s naší prognózou, ale finanční trhy váhaly mezi stabilitou a dalším snížením sazeb. Koruna aktuálně posiluje a testuje hranici 24,90 EUR/CZK, což je vývoj, který jsme popsali v rámci naší publikace „7 dní s korunou“. Na příštím zasedání, které se koná na začátku května, podle nás bankovní rada vytrvá v módu „stop and go“ a sníží sazby o 25bb. Následně si ale dopřeje delší úrokovou pauzu vzhledem k inflačním i geopolitickým rizikům.
Editor: Lenka Kalivodová, analytička
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Nezabavitelná částka 2024 - kalkulačka: snížení normativních nákladů
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 23.11.2020, historie kurzů měn
- Graf USD / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Kurzy měn - kurzovní lístek ČNB
- Graf EUR / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf CHF / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 24.11.2020, historie kurzů měn
- Graf PLN / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf GBP / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf EUR a USD/ Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Úrokové sazby ČNB
Prezentace
25.04.2025 Vyšší spoluúčast přinese zajímavé výhody u…
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Miroslav Novák, Citfin
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Trump rozvířil vody na komoditním trhu. Bude Brazílie vítězem?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Ali Daylami, BITmarkets