Trh se stále vzdaluje svým valuačním standardům. Pohled pod povrch ale už tak černobílý není
Dnes se podíváme na aktualizovanou tabulku s řadou valuačních měřítek amerického akciového trhu. Ta stále ukazují, že valuace jsou na tom z historického pohledu hodně našponovaně. Pokud se ale podíváme pod povrch, obrázek se trochu mění.
Třeba takzvané Shillerovo PE je nyní na cca dvojnásobku historického průměru, téměř 90 % nad průměrem je poměr cen akcií k jejich účetním hodnotám. Na ještě větších extrémech jsou poměry kapitalizace trhu k HDP, či k cenám některých komodit. Ale to jsou už vyloženě exotické násobky, sloužící maximálně jako zajímavost - před časem jsem tu například poukazoval na to, že kapitalizace trhu by k HDP měla „přirozeně“ časem růst.
Zdroj: X
Mezi nejméně našponované patří dva PEGy a poměr cen k volnému toku hotovosti FCF. O něm tu občas píšu, protože volný tok hotovosti je z hlediska toho, co firmy akcionářům generují, ukazatelem dost podstatným. To samé pak platí o tomto valuačním poměru. Jeho relativně nízká valuační našponovanost (ve srovnání k poměrům jiným) je zřejmě dána nízkým objemem investičních výdajů (tj., vysokým poměrem FCF k ziskům). To je zase podle mé teze do nemalé míry dáno soustavným trendovým poklesem cen investičního zboží. Jak s tím vším zahýbou investice do nových technologií se uvidí.
Když jsem tabulku ukazoval před časem násobky P/FCF byly asi 8 – 9 % nad historickým průměrem, nyní je tu už téměř 14 %. I zde se tedy valuace šplhají výš. A podívejme se dnes ale detailněji na ony PEGy, tedy poměry PE k očekávanému dlouhodobějšímu růstu zisků. Samotná PE jsou hodně vysoko, ale PEGy jen na 17 – 20 %. Je to dáno poměrně vysokým očekávaným růstem – když o něj upravíme PE, už tak vysoko z historického pohledu PE není.
Podobné cvičení by samozřejmě šlo udělat i u onoho P/CF. Tj. očistit jej o to, o co výše jsou nyní růstová očekávání. Toto pomyslné PCFG by pak muselo být nyní ve srovnání s průměry znatelně níže, než samotné P/CF. To není snaha za každou cenu nějak ukázat, že americký trh není z historického pohledu valuačně vysoko. Jde o prostou úvahu – pokud je PEG ve srovnání s průměry mnohem níže, než PE, muselo by PFCFG být také znatelně níže, než P/CF. Pokud bychom přitom vzali rozdíl mezi PEG a PE a aplikovali jej na P/FCF a pomyslný PCFG, tak toto P/FCF upravené o růst by pravděpodobně bylo pod historickými průměry.
Jinak řečeno, pokud k běžně používaným poměrům cen a zisků PE vezmeme v úvahu (i) onen efekt vyššího FCF (zmíněné nižší investiční výdaje) a (ii) nadstandardně vysoká růstová očekávání, výsledná valuační měřítka mohou být i pod průměry. To ale samo o sobě neříká, že trh nemá sklon k bublinovatosti. Přesněji řečeno k přílišnému optimismu ohledně onoho růstu.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?