EMA potvrdila své doporučení aktualizovat antigenní složení registrovaných očkovacích látek proti covidu
V dubnu 2024 vydala Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) doporučení ke změně antigenního složení registrovaných očkovacích látek proti onemocnění covid-19 pro použití během očkovací kampaně na období 2024–2025 [1] .
Pracovní skupina EMA pro mimořádné situace (ETF) doporučila přizpůsobit vakcíny tak, aby se zaměřovaly na subvarianty omikronu JN.1, aby se zajistila zkřížená reaktivita proti dominantnímu kmeni (JN.1) a nově se objevujícím kmenům a aby se zvýšila šíře imunity proti následným liniím. Složení vakcín cílených na subvarianty JN.1 by mohlo být použito, pokud by k tomu existovalo dostatečné odůvodnění. Tento postoj je v souladu s doporučením WHO vydaným dne 26. dubna 2024[2].
Výbor CHMP na svém červnovém plenárním zasedání doporučil schválit upravenou vakcínu Comirnaty zaměřenou na subvariantu JN.1. Rozhodnutí EK bylo urychleno a vydáno dne 3. července 2024[3]. Vakcíny Spikevax, Nuvaxovid a Bimervax zaměřené na JN.1 jsou v současné době hodnoceny Výborem pro humánní léčivé přípravky.
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) byla upozorněna na potenciální podání žádosti o změnu registrace týkající se aktualizace složení očkovací látky tak, aby se zaměřovala na subvariantu KP.2. Očkovací látky KP.2 byly doporučeny jinými jurisdikcemi, pokud je to proveditelné,[4] a proto by mohly být v případě potřeby k dispozici i v EU, a to po schválení EMA.
Subvarianta JN.1 se liší ve více než 30 mutacích ve spike proteinu ve srovnání s XBB.1.5, který byl použit pro aktualizované vakcíny proti covidu-19 v letech 2023–2024. Varianta KP.2, která je součástí variant SARS-CoV-2 někdy nazývaných varianty FLiRT, je následnou linií a blízce příbuzná variantě JN.1, přičemž obě varianty se liší pouze hrstkou mutací ve spike proteinu (tj. 3 mutacemi).
ETF se domnívala, že dostupné údaje o křížové neutralizaci na zvířatech nejsou dostatečně jasné, aby naznačovaly větší přínos vakcíny zaměřené na KP.2 oproti variantě JN.1, jelikož rozdíl v imunogenitě mezi vakcínami JN.1 a KP.2 zůstává v této fázi nejistý a má malý význam ve srovnání s velkými rozdíly v imunitní odpovědi proti aktuálně cirkulujícím kmenům, které prokázaly vakcíny JN.1 ve srovnání s vakcínami XBB1.5.
V této souvislosti předběžné údaje na zvířatech s vakcínami upravenými pro KP.2 generovanými společnostmi Moderna a Pfizer/BioNTech ukázaly rozdíly v profilech imunogenity, zejména s ohledem na neutralizaci KP.3, další subvarianty JN.1[5]. Důkazy z používání očkovacích látek proti covidu-19 obsahujících spike protein z velmi blízce příbuzných variant v reálném použití neidentifikovaly významné rozdíly v dosažené úrovni ochrany, zejména pokud jde o následky závažného onemocnění, jako je hospitalizace a úmrtí[6].
ETF také poznamenala, že KP.2 již nemusí být dominantní variantou v nadcházejících týdnech a na podzim. Údaje z pozorování naznačují, že KP3 se nadále rychle šíří a předpokládá se, že překoná KP2[7]. V EU/EHP je detekce KP.3 vyšší než KP.2 (25,9 % vs. 7,4 % v průměru[8]), počet sekvencí SARS-CoV2 odeslaných do GISAID[9] je však omezený. Byly detekovány i další mutace "FLiRT", jako je LB.1[10] (v EU/EHP nebyly pozorovány žádné rostoucí trendy, ale údaje o sekvenování jsou velmi omezené).
Cílem strategie agentury EMA/ETF pro očkovací látky proti onemocnění covid-19 je zajistit, aby aktualizované očkovací látky mohly být vyráběny a dodávány včas a byly schopny zachovat si přiměřenou ochranu proti podskupině virů, které jsou dominantní, přičemž se uznává, že přesná shoda s virovými kmeny, které budou cirkulovat na podzim, není možná.
Vzhledem k dostupným důkazům proto není v současné době opodstatněná žádná změna dříve zveřejněného doporučení ETF pro aktualizaci vakcín proti covidu-191. Zacílení na JN.1 usnadní včasné očkovací kampaně v Evropě po létě, aby se pomohlo snížit zátěž spojenou s onemocněním covid-19. Všechny očkovací látky proti onemocnění covid-19 založené na JN.1 nebo jakékoli subvariantě JN.1, jako je KP2, budou před uvedením na trh v EU vyžadovat registraci.
O očkovacích kampaních na roky 2024 a 2025 budou v konečném důsledku rozhodovat vnitrostátní orgány v EU s ohledem na situaci ve své zemi.
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) bude i nadále sledovat vývoj situace a v případě potřeby bude dále komunikovat.
19. 7. 2024
[1] https://www.ema.europa.eu/en/news/etf-recommends-updating-covid-19-vaccines-target-new-jn1-variant#:~:text=EMA's%20Emergency%20Task%20Force%20(ETF,the%202024%2F2025%20vaccination%20campaign.
[2] https://www.who.int/news/item/26-04-2024-statement-on-the-antigen-composition-of-covid-19-vaccines
[4] https://www.fda.gov/vaccines-blood-biologics/updated-covid-19-vaccines-use-united-states-beginning-fall-2024
[5] https://www.fda.gov/advisory-committees/advisory-committee-calendar/vaccines-and-related-biological-products-advisory-committee-june-5-2024-meeting-announcement#event-materials
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Zdravotnictví:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?