Zklamání z dovolené? Kompletní návod na reklamaci zájezdu a vaše práva
Vypravili jste se na dovolenou snů, ale ve skutečnosti to byl děs? Bohužel, někdy se může stát, že vaše očekávání nejsou naplněna a dovolená neprobíhá podle plánu. V takových případech můžete mít nárok na odškodné. Zjistěte, kdy a jak můžete uplatňovat náhradu škody za narušení dovolené, jak postupovat při uplatňování tohoto nároku a na co si dát pozor.
Institut náhrady újmy z narušení dovolené
Podle nového občanského zákoníku máte možnost uplatnit náhradu újmy z narušení dovolené. Tu lze uplatnit jen ve výjimečných případech, kdy byla vada natolik závažná, že vám zkazila celý zájezd nebo jeho podstatnou část. Vadu musí způsobit cestovní kancelář porušením svých povinností.
Jako příklad můžeme uvést pokoj směřující do průmyslové části místo s výhledem na moře, jak bylo zaplaceno, nebo situaci, kdy hosté trpěli nevolnostmi způsobenými jídlem v rámci all inclusive.
Kdy má zájezd vadu?
Oproti tomu situace jako jsou záměny hotelů, chybějící bazén, špinavý pokoj, špatné vybavení hotelu, neuspokojivé služby, nefunkční klimatizace či nedostatečný výběr jídla se považují za vady a nárok na náhradu škody za ztrátu radosti z dovolené se na ně nevztahuje. Vady zájezdu je pak třeba reklamovat. Ideálně je nahlásit delegátovi co nejdříve, a to v písemné formě. Pokud není možné vady odstranit, vyžádejte si od delegáta písemné potvrzení o reklamaci a po návratu z dovolené se obraťte na cestovní kancelář s žádostí o slevu.
Může také nastat situace, a v praxi se s tím často setkáváme, že pořadatel zájezdu nespokojenému zákazníkovi místo výměny pokoje nabídne jinou kompenzaci – třeba výlet na čtyřkolkách zdarma. Pokud zákazník s náhradním řešením nesouhlasí, může jej odmítnout. V případě, že se zákazník spokojí s vyřešením podstatné vady formou jiné kompenzace, v podstatě akceptuje nové podmínky.
Vyšší moc (vis maior) vs. odpovědnost poskytovatele služeb za nedodržení smluvních podmínek
Počasí, například extrémně silná bouře, stejně tak nenadálé uzavření pláže či zhoršení bezpečnostní situace v zemi, spadají do kategorie „vis maior“ (vyšší moc), které není pořadatel zájezdu schopen objektivně ovlivnit, a slouží tak jako výjimka z povinnosti nahradit škodu způsobenou porušením smlouvy. Zákazníci cestovních kanceláří, kteří by po pořadateli zájezdu za narušenou dovolenou čekali odškodnění, se jej budou dovolávat marně.
Nárok na finanční kompenzaci
Výše odškodného závisí na závažnosti nedodržených podmínek. Podle zákona máte právo na slevu v přiměřené výši a odpovídající rozsahu a trvání vady. Může jít o částečnou náhradu nákladů na dovolenou, nebo dokonce o vrácení celé částky. V některých případech může cestovní kancelář nabídnout i kompenzační dovolenou nebo slevu na další zájezd. Při určení slevy se postupuje individuálně, vodítkem však může být tzv. Frankfurtská tabulka, která v ČR není právně závazná, je však našimi soudy používána podpůrně.
Cestovní pojištění
Pokud máte uzavřeno cestovní pojištění, může vám to pomoci získat odškodné rychleji a efektivněji. Pojištění může pokrývat různé situace, jako jsou zpoždění letů, ztráta zavazadel, nebo konzultace s lékařem. Hodit se pak také může pomoc při reklamaci nevyhovujícího ubytování.
Jak postupovat?
- Dokumentace: Zaznamenávejte všechny nesrovnalosti a problémy. Pořiďte fotografie a uschovejte všechny účtenky.
- Reklamace: Podávejte reklamaci co nejdříve, ideálně v místě pobytu.
- Komunikace: Komunikujte písemně s cestovní kanceláří a vyžadujte potvrzení o přijetí reklamace.
- Právní pomoc: Pokud cestovní kancelář nereaguje, nebo odmítá vaši reklamaci, zvažte právní pomoc. Můžete se obrátit na spotřebitelskou organizaci nebo právníka specializujícího se na cestovní právo.
Pojištění storna zájezdu
Prevence
Aby se minimalizovalo riziko nepříjemných překvapení, je dobré pečlivě vybírat cestovní kancelář. Čtěte recenze, zjišťujte reference a ověřujte si všechny podmínky smlouvy ještě před podpisem. Dovolená by měla být příjemným zážitkem, ale pokud věci nejdou podle plánu, máte právo na odškodné. Důležité je vědět, jaká máte práva, jak postupovat při reklamaci a na co si dát pozor. Díky těmto krokům můžete minimalizovat dopady nepodařené dovolené a zajistit si adekvátní kompenzaci.
Martin Thienel
Martin Thienel je profesionál s desetiletou zkušeností v pojišťovnictví a financích. Za svou profesní kariéru působil v různých rolích ve velkých mezinárodních korporacích i v malých startupech. Aktuálně působí v Kalkulator.cz jako ředitel sekce Pojištění. Jeho práce zahrnuje vývoj inovativních řešení a strategií v pojistném a finančním sektoru. I díky Martinově přínosu se Kalkulator.cz stal důležitým subjektem na trhu nezávislých srovnávačů. Vedle profesního úspěchu je Martin otcem tří dětí, rád sportuje a cestuje.
Kalkulátor.cz
my počítáme, vy šetříte
Kalkulátor.cz, je srovnávač, který se rozhodl změnit svět. Pomáhá lidem šetřit peníze a orientovat se v turbulentním světě energií, pojištění a financí. Zákazník je pro nás partner, kterému se snažíme ušetřit čas i peníze. Možnosti řešení prezentujeme lidsky a srozumitelně. Naše doporučení v čase hlídáme a v případě lepších možností, zákazníka informujeme o nových možnostech. Našim cílem je dlouhodobý spokojený vztah se zákazníkem. Nic nám neudělá radost víc, než zákazníci, kteří se vracejí a využívají našich služeb ve všech oblastech.
Více informací na https://www.kalkulator.cz/.
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Mzda za dovolenou 2020 - Kolik dostanete? Záleží na hrubé mzdě a počtu dnů dovolené.
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- Co dělat, když dovolená není podle vašich představ? Reklamaci začněte řešit už na místě
- Kompletní návod jak prodat akcie z kupónové privatizace
- Jak svařovat jäkly obalenou elektrodou: Kompletní návod krok za krokem
- Jak na reklamaci zájezdu
- Jak udělat z čtyř týdnů dovolené 50 dní volna? Přesný návod
- Porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi, § 270 - Trestní zákoník č. 40/2009 Sb.
- Porušování autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi, § 152 - Trestní zákon č. 140/1961 Sb.
- Porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi, § 270 - Trestní zákoník č. 40/2009 Sb., porovnání znění k 1.7.2011
Prezentace
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Oznámení o zvýšení důchodu přijde letos naposledy na papíru zdarma
Tomáš Rosenkranc, Ušetřeno.cz
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
I přes zdražení distribuce mohou domácnosti v roce 2025 ušetřit
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
?