Švýcarsko - Zemědělství a potravinářství, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Švýcarské zemědělství přispívá k zásobování švýcarského obyvatelstva potravinami, jakož i k tvorbě kulturní krajiny, a tudíž i k rozvoji cestovního ruchu. Jeho podíl na celkovém hospodářství země je však zanedbatelný. Přesto je mu ve Švýcarsku připisován strategický význam, a to zejména kvůli roli, kterou sehrává v udržení bezpečnosti potravin a potravinového zabezpečení.
Švýcarské zemědělství je hlavním odvětvím primárního sektoru, přičemž v r. 2023 činila hodnota jeho produkce cca. 12 mld. CHF. 1 této částky připadá na živočišnou výrobu, a to zejména na chov skotu a výrobu mléka a mléčných výrobků. Rostlinná výroba (pěstování plodin na orné půdě, krmiv, odvětví ovocnářství, vinařství a zahradnictví) se podílí více než ? na této částce. Většina zemědělské produkce je určena pro domácí trh, přičemž domácí výroba pokrývá průměrně 50 % poptávky, proto je Švýcarsko závislé na dovozu potravinářských a zemědělských výrobků ze zahraničí. Některé produkty, jako mléko, obiloviny a cukr, se nepřímo vyvážejí prostřednictvím potravinářského průmyslu v podobě sýrů, čokolád, pečiva a nápojů.
Švýcarsko je tradičním dovozcem zemědělských a potravinářských produktů. Podíl na celkovém dovozu zemědělského a potravinářského zboží se pohybuje okolo 6 %, zatímco na celkovém vývozu cca 4 %. Díky růstu populace a tudíž i spotřeby zůstává v posledních letech poměr domácí produkce potravin ke spotřebě na relativně konstantních 50 %. Zbytek své potravinové potřeby není Švýcarsko schopné pokrýt vlastními výrobky, a musí je tak dovážet ze zahraničí. Výjimku tvoří pouze mléko a mléčné výrobky, pochutiny a tabák.
Hlavní důvody vysoké poptávky po dovozu zemědělských a potravinářských výrobků spadají v zásadě do dvou kategorií: 1) vysoká hustota osídlení, tedy malá dostupnost orné půdy a 2) méně intenzivní výroba potravinářských a zemědělských produktů. Orná plocha na obyvatele činí ve Švýcarsku cca 500 m2, což je jen čtvrtina mezinárodního průměru. Asi 2/3 celkové zemědělské plochy Švýcarska lze z topografických nebo klimatických důvodů využívat pouze jako pastviny. Méně intenzivní výroba potravinářských a zemědělských výrobků souvisí i s tím, že na základě společenské poptávky získaly vysokou prioritu udržitelnost, uzavřené cykly, ekologické zemědělství, integrovaná produkce a ochrana biodiverzity.
Žádné jiné odvětví švýcarského hospodářství není tak štědře dotovaným odvětvím jako švýcarské zemědělství. Ve Švýcarsku existují tři kategorie dotací pro jeho zemědělský sektor: 1) Přímé platby, 2) Podpora výroby a prodeje, 3) Podpora strukturálních zlepšení a sociálních opatření.
Dne 11. října 2023 zahájila Spolková vláda konzultace k těmto třem kategoriím zemědělských dotací na léta 2026-2029. V tomto období má být ve prospěch zemědělství uvolněná částka ve výši 13,67 mld. CHF, což představuje o 347 mil. CHF, resp. o 2,5 % méně než v současnosti, tedy na období let 2022-2025. Důvodem snížení této finanční podpory je zejména úsilí o dosažení úspor, o kterých rozhodla Spolková vláda v rámci rozpočtu na rok 2024.
Příležitosti pro české exportéry jsou především v dodávkách vysoce kvalitních zemědělských komodit. Kromě poptávky po těch tradičních, jako je např. chmel, rostou i požadavky na takové zboží jako jsou máslo, cukr, mouka. Ve Švýcarsku je momentálně značná poptávka po vejcích všech kategorií. Pozn.: V r. 2023 vzrostla o 2,8 % oproti r. 2022. Dosáhla tak výše 1.701 milionů vajec, což představuje nové maximum po vrcholu poptávky v období koronavirové pandemie. Na jejich dovoz tak spolková vláda již poněkolikáté navýšila celní kvóty. Vzrostl také podíl dovozu zeleniny, některých druhů ovoce, jako např. jablek, jakož i nápojů. Prudce stoupl i import krmiv, a to zejména z Evropy. Kromě těchto komodit se nabízí i prostor pro dodávky zemědělských strojů.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- ČEZ - Akcie ČEZ aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- VIG - Akcie VIG aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie KOMERČNÍ BANKA, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
- Akcie KOMERČNÍ BANKA, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie ČEZ - ČESKÉ ENERGETICKÉ ZÁVODY, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
- E4U - Akcie E4U aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie ČEZ - ČESKÉ ENERGETICKÉ ZÁVODY, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie MONETA Money Bank, a.s., aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- CPI FIM - Akcie CPI FIM aktuálně - akcie online
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti