Španělsko - Zdravotnictví a farmacie, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Sektor zdravotnictví a farmacie byl před nástupem covidové krize výrazně podhodnocen. Vláda se proto v minulém období zaměřila na vývoj inovativních postupů pro zlepšení prevence, diagnostiky, léčby a rehabilitace pacientů. V období 2021-2023 se do zdravotnictví ve Španělsku investovalo více než 1,469 mld. EUR a odvětví farmaceutického a biotechnologického průmyslu ve Španělsku se stalo jedním z nejdynamičtějších a nejkonkurenceschopnějších v mezinárodním měřítku. V tomto sektoru operuje několik velkých nadnárodních společností, které si zvolily Španělsko jako investiční destinaci, a to nejen pro distribuci svých produktů, ale také pro zřízení R&D center, výrobu a poskytování zdravotnických služeb.
Farmaceutický průmysl je vedoucím průmyslovým odvětvím podle objemu výdajů na výzkum a představuje více než 20 % celkových soukromých investic do výzkumu a vývoje v zemi. V Evropě je šestým největším farmaceutickým trhem po Německu, Francii, Velké Británii, Itálii a Rusku. Každoročně také vyveze farmaceutické výrobky v hodnotě 12,1 miliard eur. Přibližně 60 % farmaceutických společností ve Španělsku je zahraničních. Inovace ve zdravotnických a farmaceutických technologiích ve Španělsku nabízí velký potenciál pro rozvoj, a to především díky značné velikosti trhu.
Po dvou letech rekordního růstu se objem investic přilákaných biotechnologickým sektorem v roce 2022 ustálil na 142 milionech eur. V tomto odvětví došlo k vytvoření nových specializovaných fondů a jejich schopnosti přilákat mezinárodní investice, přičemž objem mobilizovaný v rámci operací navýšení kapitálu s mezinárodními investicemi se přiblížil 100 milionům eur. Během 20 let se sektor rozrostl z 50 společností na téměř 900 a ze 17 milionů investic na více než 140 milionů. Příjmy z biotechnologií vzrostly na více než 11,18 miliardy eur, což představuje 1% španělského HDP. Toto odvětví vytváří 118 000 pracovních míst, což představuje 0,65% národní zaměstnanosti.
Důležitou roli hraje precizní medicína, která má podporovat výzkum spolu s pokročilými terapiemi a umělou inteligencí pro zdravotní použití.
Španělsko patří mezi dvacet zemí světa s nejvyšším počtem nemocnic na počet obyvatel, má síť více než 800 veřejných a soukromých nemocnic, které neustále obnovují zařízení a přecházejí na pokročilé vybavení. V rámci tohoto sektoru funguje systém, který zahrnuje střediska špičkového výzkumu, vhodná pro rozvoj transplantační medicíny a objevování nových léků a pokročilých terapií, takže výrobci produktů, které jsou pro tyto oblasti potřeba, mohou ve španělské síti najít zajímavé příležitosti.
Digitalizace jako průřezový aspekt bude mít význam také v oblasti zdraví, mimo jiné ve vztahu k distanční medicíně. Důraz bude kladen na využití nejnovějších technologií a zařízení, od přístrojů po zdravotnický materiál, systémy pro vzdálené monitorování nebo léčebné aplikace a další.
Španělská federace společností pro zdravotnické technologie poukazuje na to, že Španělsko dováží dvakrát více lékařského vybavení, než vyváží. Vliv zastaralého technologického vybavení, zvýšená klinická očekávání veřejnosti a odborná poptávka zvyšují investice do výzkumu a vývoje zdravotnických technologií. Inovace v oblasti zdravotnických technologií ve Španělsku nabízí velký potenciál pro rozvoj, jelikož Španělsko je jedním z hlavních evropských trhů, kde působí více než 1 000 společností, z toho 500 výrobců. V tomto odvětví pracuje více než 29 000 lidí.
V současné době rostou ve Španělsku snahy také o posílení preventivní role medicíny. V zemi existuje významná poptávka po inovativních zdravotnických pomůckách, které zvyšují kvalitu života i ve vyšším věku (ortopedické pomůcky, naslouchátka, mechanoterapeutické, dýchací a kontrolní přístroje a podobně).
Položkou, která vykazuje potenciál dlouhodobého růstu, a skýtá možnost uplatnění českých výrobků, jsou služby, výrobky a zařízení pro seniory. Dle demografických odhadů je populace důchodců již nyní silně zastoupena, v průběhu dalších let silně poroste. V roce 2023 tvořilo španělskou populaci 20 % osob nad 65 let, a v roce 2061 se předpokládá, že počet seniorů vzroste na 38,7 %. Stavební a inženýrské firmy pracují na budování dalších domů pro seniory a jejich vybavení skýtá možnosti pro zahraniční dodávky. Španělsko v současnosti disponuje 400 000 místy pro seniory, což již v blízké budoucnosti nebude pokrývat reálnou potřebu. Pro české firmy se tak otevírá prostor zejména v oblasti dodávek zdravotnického zařízení, nástrojů, specializovaných softwarů a podobně.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz