Španělsko - Civilní letectví, vesmír, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Letecký a kosmický průmysl je ve Španělsku vysoce rozvinutý. Španělsko je na pátém místě v Evropě v objemu prodeje a počtu zaměstnaných lidí. Španělsko významně investuje do svého vesmírného průmyslu a uznává jeho potenciál pro ekonomický růst, vědecké objevy a technologické inovace. Využitím svých odborných znalostí v oblasti satelitní komunikace, výzkumných kapacit v astrobiologii a planetární vědě a podporou příznivého prostředí pro vesmírné starty a spolupráci je Španělsko připraveno dále rozšiřovat svou přítomnost a vliv ve stále se vyvíjejícím prostředí globálního vesmírného průmyslu.
Letecký a kosmický průmysl je strategickým odvětvím pro španělské hospodářství, protože vytváří vysoce kvalitní pracovní místa a tvoří téměř 1,3 % celkového španělského HDP a 9,3 % indexu španělské průmyslové výroby. V roce 2022 zaznamenal španělský trh obrat 12,34 miliardy eur a více než 51 000 přímých zaměstnanců. Odvětví se vyznačuje růstem za poslední desetiletí (24 % od roku 2012) a významnými investicemi do výzkumu a vývoje, které tvoří 10 % tržeb tohoto odvětví.
Pro tento sektor je zahraniční obchod klíčový. V roce 2022 pocházelo 49 % tržeb v leteckém sektoru a 75 % v kosmickém sektoru z exportu. Je zaměřen na VaVaI (výsledky výzkumu v tomto sektoru jsou často využívány i v jiných odvětvích). Španělský letecký průmysl je světovým lídrem v mnoha oborech, včetně kompozitních materiálů pro letecké konstrukce, nízkotlaké turbíny, systémy řízení letového provozu a vojenská dopravní letadla .
V oblasti vesmíru je kladen důraz na využití vesmírných technologií, které přinesou moderní a inovativní průmyslové schopnosti.
Španělský balíček Strategických projektů obnovy a ekonomické transformace (PERTE), obsahuje i konkrétní projekt v oblasti letectví a vesmírného průmyslu. Ten si klade za cíl udělat ze Španělska v těchto dvou sektorech klíčového aktéra. Španělská vláda plánuje tato strategická odvětví podporovat zejména v posilování jejich schopnosti čelit hospodářským, sociálním, vědeckým, technickým a regulačním výzvám příštích let. Mimo jiné chce vláda napomoci čelit regulačním výzvám nadcházejících let a klade si za cíl i překonání hospodářských škod v leteckém průmyslu způsobených pandemií. Základem podpory se podle vládního plánu má stát spolupráce veřejného a soukromého sektoru. Součástí vládního plánu je také jeho mezinárodní charakter, jelikož plán počítá zejména s úzkou spoluprací Španělska s evropskými zeměmi, ale také s Evropskou kosmickou agenturou (ESA).
Aerospace PERTE, s ohledem na spolupráci veřejného a soukromého sektoru, počítá s investicí přibližně 5 miliard eur v letech 2021 až 2025 a jeho cílem pro vesmírný segment je zlepšit schopnosti při navrhování užitečného zatížení souvisejícího s řízením životního prostředí, kvantovou komunikací a bezpečnost v mezinárodní spolupráci a umístit vesmírný sektor na evropskou mapu komerčního využití vesmíru, kromě aspektů, jako jsou inovace, udržitelnost, digitalizace nebo školení v tomto sektoru.
Španělsko plánuje podporovat budoucí vývoj malých družicových odpalovacích zařízení, implementaci (společně s Portugalskem) Atlantského souhvězdí pro pozorování Země a také posílení technologických schopností v družicových komunikačních systémech pomocí kvantových klíčů.
Skutečnost, že se španělská vláda rozhodla investovat nemalé prostředky do vesmírného vývoje a výzkumu, může být příležitostí i pro české firmy a startupy z oboru, jelikož investice mají do budoucna potenciál vytvořit zdravé podnikatelské prostředí, ve kterém se mohou objevovat zajímavé iniciativy a ve kterém české firmy mohou mimo jiné nacházet partnery pro spolupráci. Španělské subjekty také vykazují zájem o spolupráci s českými firmami na projektech Evropské kosmické agentury. České firmy tak mohou být zapojeny do mezinárodních dodavatelských řetězců a mají možnost spolupracovat s prestižními španělskými subjekty.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?