Španělsko - Obranný a bezpečnostní sektor, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Obranný a bezpečnostní sektor zaznamenává v posledních letech konstantní růst. Probíhá modernizace výzbroje, materiálu, infrastruktur, systémů a informačních a telekomunikačních technologií. Rozpočet Ministerstva obrany v roce 2023 byl navýšen o 12,5 mld. EUR ve srovnání s rokem 2022, což je nárůst o 26,3 % a podle NATO Španělsko v roce 2023 vynaložilo na vojenské výdaje 22 mld eur.
Obranný a bezpečnostní sektor má v zemi strategickou důležitost a mezinárodní spolupráci považuje Španělsko za zásadní. Odvětví se vyznačuje růstem za poslední desetiletí a významnými investicemi do výzkumu a vývoje, které tvoří 10 % tržeb tohoto odvětví.
Španělsko si stanovilo cíl dosáhnout požadavku na vyčlenění 2 % HDP na obranu do roku 2029. Aktuálně vynakládá 1,24 % HDP. Podle ročního nákupního plánu ministerstva obrany dojde v roce 2024 k navýšení investic, zejména pak do modernizace, kde bude alokováno o 72 % více prostředků než v roce 2022, včetně investic do výzkumu, vývoje a inovací. Navýšení rozpočtu je určeno hlavně na zbraně, se zvláštní pozorností na 32 speciálních modernizačních programů, které zahrnují ponorky S-80, obrněná vozidla 8x8, budoucí systém vzdušného boje, fregaty F-110 nebo drony. Akvizice jsou klíčové pro obranný průmysl, a to jak z hlediska fakturace, tak vytváření pracovních míst.
Stejně jako v ostatních sektorech hraje digitalizace a technologie klíčovou roli i v tomto odvětví, které se musí přizpůsobit novým okolnostem a prostředí.
Španělská vláda identifikovala strategický projekt pro hospodářskou obnovu a transformaci (PERTE), který se bude týkat podpory leteckého sektoru. Tento projekt bude znamenat veřejnou investici ve výši 400 mil. EUR. Zaměří se na zlepšování a vytváření technologických a průmyslových kapacit a posílení postavení strategického průmyslu. Financuje také R+D+I, které má dopad na dodavatelský řetězec.
Španělsko je jedním z významných hráčů na poli evropského obranného průmyslu a silným podporovatelem trendu směřujícího ke konsolidaci evropské politiky vyzbrojování. Je aktivním zastáncem mezinárodní obrany – průmyslové spolupráce, a to především v high-tech sektorech, letectví, systémů řízení a velení, komunikačních a elektronických systémů a softwaru.
Společnosti z tohoto sektoru neustále usilují o nová partnerství se zahraničními firmami v rámci projektů Evropského obranného fondu. Pro český obranný průmysl existuje řada příležitostí na uplatnění výrobků a služeb s vysokou přidanou hodnotou a moderních technologií a postupů.
Z evropských fondů španělská armáda financuje také pozemní logistické centrum poblíž města Córdoba. Toto centrum by mělo fungovat za využití nejmodernějších technologií a konektivity, avšak dbát i na energetickou udržitelnost.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz