Řecko - Výzkum, vývoj, inovace a vzdělávání, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Výdaje na výzkum a vývoj činily v roce 2022 podle oficiálních řeckých údajů 3,085 mld. EUR, tj. 1,49 % HDP (meziročně +17 %) oproti 0,71 % HDP v roce 2012. Národním cílem je v roce 2030 zvýšit tyto výdaje na 1,81 % HDP. Nejvíce přispívá podnikatelský sektor, který v roce 2022 vynaložil na výzkum 1,514 mld. EUR (0,73 % HDP, 49 % celkových nákladů, meziroční nárůst +21,6 %). Následují sektor vysokého školství (29,4 % výdajů), stát (21 %) a soukromé neziskové instituce (0,6 %).
Rozvojový plán Řecka na programové období 2021-2027 stanoví osm prioritních oblastí, jejichž rozvoj by se měl opírat o výsledky vědy a výzkumu: (1) zemědělsko-potravinářský řetězec, (2) digitální technologie, (3) životní prostředí a cirkulární ekonomika, (4) udržitelná energetika, (5) biotechnologie, zdravotnictví a farmacie, (6) materiály, stavebnictví, průmysl, (7) doprava a dodavatelský řetězec, (8) cestovní ruch, kultura a kreativní průmysl.
V Řecku působí řada špičkových center vědeckého výzkumu a technologických institutů, které jsou v gesci generálního sekretariátu pro výzkum a inovace Ministerstva pro rozvoj.
Největším státním multidisciplinárním výzkumným střediskem se silným zastoupením v mezinárodním výzkumu je Národní centrum vědeckého výzkumu Demokritos, které bylo původně zaměřeno výhradně na jaderný výzkum. Dnes však sdružuje špičkové výzkumné ústavy Informatiky a telekomunikací, Biověd a aplikací, Jaderné a částicové fyziky, Nanovědy a nanotechnologií a Jaderné a radiologické vědy a technologie, energetiky a bezpečnosti. Demokritos podporuje aplikovaný technologický výzkum a inovace a má bohaté portfolio národních i mezinárodních patentů. Klade důraz na pomoc podnikům aplikovaného výzkumu zejména v raném, vysoce rizikovém období jejich vzniku. Za tímto účelem působí v jeho areálu technologický park Leukippos, kde se okolo čtyřiceti začínajících malých a středních podniků z oblastí špičkových technologií rozvíjí v dynamické interakci s výzkumnou komunitou centra.
Národní nadace pro výzkum zastřešuje instituty Historického výzkumu, Chemické biologie a Teoretické a fyzikální chemie.
Nadace pro výzkum a technologie Hellas sdružuje deset výzkumných ústavů: Elektronických struktur a Laseru, Molekulární biologie a biotechnologie, Informatiky, Aplikované a výpočetní matematiky, Středozemních studií, Chemického inženýrství, Astrofyziky, Geoenergie, Biomedicíny a Genomiky člověka.
Opomenout nelze ani Národní observatoř , Řecký institut Pasteur , Výzkumné centrum biomedicínských věd Alexander Fleming či Řecké centrum pro mořský výzkum.
Za nejvhodnějšího partnera pro český výzkum považuje velvyslanectví výzkumný ústav Demokritos, kde v roce 2021 zorganizovalo prezentaci českého nanovýzkumu a nanotechnologií.
Potenciál existuje také na univerzitách, kde je spolupráce navazována a prohlubována v rámci výměny akademiků a studentů a společné účasti na evropských projektech. Významným úspěchem vědecko-technické spolupráce byla dodávka unikátního holografického mikroskopu české společnosti TELIGHT Krétské univerzitě v Heraklionu v roce 2022.
V podnikovém sektoru lze vidět potenciál pro spolupráci například v oblastech zdravotnictví a farmacie, ICT nebo ekologie.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz