Polsko - Zdravotnictví a farmacie, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Dlouhodobé problémy polského zdravotnictví byly spojeny především s podfinancováním, slabou úrovní investic a nedostatkem lékařů. Zlepšení celkové úrovně sektoru je jednou z priorit polské vlády, která zvláštním zákonem stanovila cíl dosáhnout do roku 2025 průměrných výdajů na veřejné zdravotnictví ve výši 7 % HDP. Dle posledních dostupných údajů dosáhly veřejné výdaje na zdravotní péči 154 mld. PLN (893,2 mld. CZK), což odpovídá 5 % HDP. Dalších 52 mld. PLN (301,6 mld. CZK) na zdravotní péči přišlo ze soukromých výdajů, z toho 37 mld. PLN (214,6 mld. CZK) přímo od domácností. Celkových 206 mld. PLN (1 194,8 mld. CZK) se danému cíli již velmi blíží, dosahuje 6,7 % HDP. Příležitosti pro české firmy budou v následujících letech především v modernizaci polských nemocnic a jejich vybavení a v digitalizaci celého sektoru.
Podobně jako v případě jiných evropských zemí prošlo i polské zdravotnictví zatěžkávací zkouškou během pandemie covid-19, která zvýraznila mnohé dlouhodobé nedostatky v systému veřejné zdravotní péče. Dofinancování a modernizace sektoru tak patří mezi hlavní vládní priority. Pilířem této priority je zákonem schválený závazek o zvýšení výdajů na zdravotní péči na úroveň 7 % HDP do roku 2025. V roce 2022 vydalo Polsko na zdravotnictví 154 mld. PLN (893,2 mld. CZK) z veřejných rozpočtů. Za loňský rok jsou dostupné jen odhady na úrovni 186,3 mld. PLN (1 080,54 mld. CZK) a pro rok 2024 pracuje ministerstvo zdravotnictví s odhadem 196 mld. PLN (1 136,8 mld. CZK). Dle uvedených čísel se jedná o zásadní navyšování rozpočtu, pro srovnání ještě v roce 2018 byly celkové veřejné výdaje na zdravotnictví jen 95,8 mld. PLN (555,64 mld. CZK). Nicméně hlavní část nárůstu rozpočtu míří i s ohledem na vysokou inflaci posledních let na platy doktorů a zdravotnického personálu. S nominálního růstu 100 mld. PLN (580 mld. CZK) mezi lety 2018 a 2024 půjde 70 mld. PLN (406 mld. CZK) na platy a 30 mld. PLN (174 mld. CZK) na ostatní výdaje. Tyto dodatečné finanční prostředky směřují především na investice do modernizace zařízení a jejich vybavení, digitalizaci, zavádění moderních terapeutických postupů.
Financování projektů digitalizace je nastaveno především skrze prostředky EU v Národním plánu obnovy. Ten dedikuje na zdravotnictví celkem 20 mld. PLN (116 mld. CZK). Jen projekt digitalizace a zabezpečení zdravotnické dokumentace bude financován částkou 4,5 mld. PLN (24 mld. CZK). Dále jsou finance určeny především na pobídky a podporu studentů medicíny a modernizaci nemocnic a jejich vybavení. V balíčku evropských fondů na období 2021 – 2027 pak ministerstvo zdravotnictví obdrží 3 mld. PLN (16 mld. CZK), které rozdělí mezi jednotlivé projekty. V neposlední řadě se bude zdravotnictví týkat také podpora z programu Evropské fondy pro digitální rozvoj 2021–2027. Polsko hodlá prostředky v tomto programu využít na další rozvoj veřejných elektronických služeb účtu pacienta a na projekty rozvíjející telemedicínské služby. Elektronické služby a telemedicína generují vysokou poptávku po moderních diagnostických nástrojích, které mohou zrychlit a zpřesnit práci lékařů, kterých je nedostatek.
Zvláštní pozornost bude v následujících letech upřena také na péči o onkologické pacienty a na péči o seniory a závislé osoby. Dle dostupných prognóz bude v následujících 15 – 20 letech v Polsku narůstat počet onkologických pacientů. Ministerstvo zdravotnictví proto vyčlenilo celkem 900 mil. PLN (4,7 mld. CZK) na revitalizaci Národního onkologického ústavu. V následujících letech bude nezbytné implementovat do polského zdravotnictví moderní metody léčby rakoviny, včetně buněčné terapie pomocí CAR T-lymfocytů. Mezi výzkumné a vývojové priority v oblasti zdravotnictví byla zahrnuta témata aplikace umělé inteligence v diagnostickém a terapeutickém procesu. Důraz na péči o seniory a závislé osoby vychází z trendu stárnutí polské populace a zvyšujícímu se počtu osob, které tuto pomoc vyžadují.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz