Norsko - Výzkum, vývoj, inovace a vzdělávání, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
V Norsku sídlí jedno z největších nezávislých výzkumných center v Evropě - SINTEF. Má přes 2000 zaměstnanců a vykazuje roční tržby přes 300 mil. EUR. Největší norská univerzita, technologická NTNU, se věnuje 400 oborům a studuje zde 43 tisíc studentů. Norská technologická centra a akademická pracoviště jsou často vybavena nejmodernějšími technologiemi, operují s atraktivními rozpočty a jsou otevřena kontaktům se zahraničními partnery.
Nejvýznamnějším norským centrem vědy, výzkumu a technologií je třetí největší město Trondheim ležící ve středu země. Perspektivním partnerem pro spolupráci je zde zejména výzkumné centrum SINTEF se špičkovými pracovišti v oborech jako např. stavebnictví, zdravotnictví, digitalizace, nanotechnologie, doprava či obnovitelné zdroje energie. Soustředí se na aplikovaný výzkum a pracuje zde i několik českých expertů, stejně jako na technologické univerzitě NTNU. Ta se specializuje mj. na obory jako architektura, IT a elektroinženýrství, přírodní vědy, strojírenství či zdravotnictví.
Kvalitní akademické instituce a výzkumná pracoviště lze ale nalézt po celém Norsku. České a norské výzkumné instituce již úspěšně spolupracují v celé škále oborů (mj. lékařský výzkum, geologie, polární věda, ICT, atd.). Další slibnou oblast s velmi dobrým potenciálem představuje cirkulární ekonomika. Také posuzování různých aspektů a modalit těžby představuje zajímavou příležitost pro spolupráci odborných pracovišť, akademické sféry a technologických center v oboru výzkumu těžby nerostných surovin. Konkrétními tématy spolupráce mohou být např. výzkum dopadů na životní prostředí, technická řešení zmírňující dopady na životní prostředí, vývoj nových technologií těžby či průzkum nových nalezišť.
Norská vědecko-výzkumná pracoviště představují zajímavé potenciální partnery pro české akademické instituce i v dalších výzkumných oborech, jimž je v Norsku přisuzován velký význam, jako např. výzkum oceánů, klima a životní prostředí, energetika, průmyslové technologie či připravenost a společenská odolnost. V řadě případů lze spolupráci navázat v rámci bilaterálních projektů Fondů EHP/Norska.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz