Nizozemsko - Výzkum, vývoj, inovace a vzdělávání, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Aktivity v oblasti výzkumu a vývoje provádějí v Nizozemsku různé typy organizací (soukromé společnosti, výzkumné ústavy, univerzity), financován je taktéž z několika zdrojů. V roce 2022 bylo v Nizozemsku vynaloženo na výzkum a vývoj celkem více než 22 mld. EUR. Soukromý sektor je přitom s 2/3 podílem největším sponzorem a také největším exportérem výsledků vědeckého výzkumu a vývoje, Nizozemská vláda se na financování výzkumu podílí zhruba jednou třetinou. Nizozemští vědci navíc dostávají peníze z evropských fondů (například evropské výzkumné programy) a také od soukromých neziskových organizací.
Nizozemsko se dlouhodobě řadí mezi největší evropské inovátory. Země je mezinárodně známá svou otevřenou kulturou a důrazem na podnikání a inovace, které vytvořily živý a spolupracující startupový ekosystém. Jako vynálezci Wi-Fi, Bluetooth nebo mikroskopu jsou Nizozemci ranými adaptéry pro technologie a inovace a vzkvétající startupová scéna má za následek každoročně velké množství patentů. Důkazem toho je, že nizozemští vynálezci a výzkumníci patří mezi nejaktivnější přihlašovatele patentů u Evropského patentového úřadu (EPO). Podle EPO má Nizozemsko jako evropské centrum výzkumu a vývoje různých velkých nadnárodních společností druhý nejvyšší počet patentových přihlášek na milion obyvatel v Evropě.
Jedním z příkladů úspěšné role firemního sektoru při výzkumu a vývoji je nizozemská firma ASML Holdings N.V., sídlící na předměstí Eindhovenu, která je největším světovým výrobcem strojů na výrobu polovodičových čipů. Kromě fotolitografických strojů, využívajících „standardní“ DUV (deep ultraviolet lithography) technologie, na nichž se vyrábí většina světové produkce čipů pro masové využití ve většině elektronických zařízení, je ASML aktuálně také jediným světovým dodavatelem fotolitografických strojů revoluční technologie EUV (extreme ultraviolet litography). ASML při výrobě a vývoji spolupracuje s řadou špičkových technologických firem z celého světa, jako jsou například přední evropské optické firmy Carl Zeiss nebo česká Meopta.
Kromě přímého financování výzkumu a vývoje existuje nepřímá, fiskální podpora výzkumu a vývoje a inovací. Tato vládní podpora činí pro společnosti atraktivnějšími investice do výzkumu, vývoje a inovací, například prostřednictvím daňových odpočtů. Jedná se o důležitý nástroj v rámci vládní inovační politiky, ale využívá se také ke stimulaci výzkumu a vývoje. Daňové pobídky se řídí Zákonem o výzkumu a vývoji (Wet Bevordering Speuren Ontwikkelingswerk - WBSO), jímž je stanoven program pro kompenzaci části nákladů na výzkum a vývoj firmám. Tento program administruje vládní agentura Netherlands Enterprise Agency. Nizozemská vláda přitom každoročně schvaluje rozpočet WBSO jako součást daňového plánu, pro rok 2024 byl rozpočet WBSO stanoven na 1,45 mld. EUR.
Nizozemské univerzity patří také k největším poskytovatelům výukových programů v angličtině, což ke studiu na nich každoročně přitahuje desítky tisíc mezinárodních studentů z celého světa. Vzhledem k tomu, že angličtina je jako druhý jazyk plošně rozšířena napříč celou společností, nemají pak v naprosté většině případů mezinárodní studenti nebo vědci problém zařadit se do běžného života i v případě, že se po ukončení studia nebo uzavření vědeckých projektů rozhodnou v zemi zůstat dlouhodobě. Spolu s vysokou kvalitou života v zemi je tak garantován v podstatě neomezený příliv talentů, kteří dovytvářejí špičkovou kvalitu znalostních institucí a potažmo tak výzkumu a vývoje v Nizozemsku.
Vzhledem k potřebě zajištění bezpečnostních zájmů v oblasti vědy a výzkumu se Nizozemsko pyšní špičkovou digitální infrastrukturou, informační a komunikační technologie zde patří k nejrychleji rostoucím průmyslovým odvětvím. Nizozemsko je rovněž jednou z nejvíce propojených a datově nejnáročnějších zemí světa. V zemi se nachází druhá největší internetová ústředna na světě a více než 200 datových center. O to více je ale atraktivní pro kybernetické útoky, které zde ročně zapříčiní ztráty přes 10 mld. EUR. Špičkové ICT prostředí a vnější negativní vlivy tudíž vedou k více než 14 % meziročnímu růstu odvětví kybernetické bezpečnosti.
Pokud jde o mezinárodní hodnocení vědy a výzkumu, Nizozemsko tradičně figuruje velmi vysoko v mezinárodním srovnání výsledků vědy a výzkumu, a to jak z pohledu celkového postavení zemí, národních vědeckých systémů nebo jednotlivých univerzit. Nizozemsko a jeho univerzity v těchto žebříčcích obecně skórují poměrně vysoko. Evropská komise například každoročně zveřejňuje European Innovation Scoreboard, v jehož rámci se Nizozemsko od roku 2016 pravidelně umisťuje mezi nejlepšími pěti zeměmi EU, přičemž v r. 2023 obsadilo 4. místo.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz