Nizozemsko - Chemický sektor, plasty, gumárenství, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Nizozemsko, jeden z předních evropských výrobců a dodavatelů chemických produktů a služeb, se může pochlubit více než 400 špičkovými chemickými společnostmi v celém dodavatelském řetězci. Plných 19 z 25 největších světových chemických společností provozuje v zemi významné operace. Hlavní hráči v celosvětovém chemickém průmyslu těží z vynikající infrastruktury, přístupu k důležitým surovinám, z výzkumných a vývojových institutů světové třídy a tradice mezipodnikové integrace a regionálního seskupování.
V Rotterdamském přístavu – jednom z nejsilnějších rafinérských a chemických klastrů na světě – získávají chemické společnosti se sídlem v Nizozemsku strategický přístup do Severního moře. Rotterdam navíc leží přímo v centru oblasti Antverpy-Rotterdam-Rýn/Ruhr (ARRRA), jednoho z pěti největších chemických klastrů na světě, který hostí 30–40 % chemického obratu v Evropě. Tato ideální poloha přibližuje koncové trhy tohoto sektoru v automobilovém průmyslu, stavebnictví, zemědělství a spotřebitelském průmyslu.
Globální výzvy v oblasti změny klimatu, cirkulace, mobility, zdraví a potravin poskytují příležitost pro rozvoj chemického průmyslu. Nizozemský ekosystém inovativních chemických startupů a malých a středních podniků, veřejného sektoru, univerzit a znalostních institucí podporuje místní i zahraniční společnosti v jejich ambicích přispívat k řešení globálních výzev a kromě toho poskytuje ideální odrazový můstek pro dosažení zbytku Evropy. Srdcem nizozemského chemického ekosystému je prvotřídní vzdělání, špičkový výzkum a robustní partnerství veřejného a soukromého sektoru v oblasti výzkumu a vývoje.
Nizozemsko hostí klíčové výzkumné a vývojové laboratoře předních světových chemických společností a má také živý ekosystém inovativních chemických startupů a malých a středních podniků. Partnerství veřejného a soukromého sektoru (PPP), kampusy, iLabs, COCI a daňové pobídky stimulují výzkum a vývoj. PPP zahrnují konsorcia pro udržitelné zpracování, materiály, elektrochemii, biologické a nové chemikálie. Hledání spolupráce mezi výzkumnými ústavy, společnostmi a vládou je ukotveno v genech nizozemského výzkumu a vývoje, což vede k novým řešením pro chemický průmysl v oblasti chytré výroby a digitalizace.
Oborová asociace Royal Association of the Dutch Chemical Industry (VNCI) s podporou nizozemské vlády vypracovala Roadmap 2050 „Chemistry for Climate“, v němž rozpracovává cesty ke snížení emisí skleníkových plynů z chemického průmyslu o 80–95 % v roce 2050 ve srovnání s rokem 1990. Předpokládá se, že pro dosažení cílů tohoto plánu bude třeba investic v celkové výši přes 30 mld. EUR a také těsné spolupráce veřejného a soukromého sektoru. Vzhledem k tomu, že chemický průmysl je úzce provázán s energetikou, musí jít tyto změny ruku v ruce s vývojem v energetice, například při rozvoji čistých vodíkových technologií. Příležitosti pro české firmy a vědecko-výzkumné instituce se tak v tomto sektoru nacházejí zejména při spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje nebo transferu technologií.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?