Moldavsko - Výzkum, vývoj, inovace a vzdělávání, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Zastřešující Národní rozvojová strategie sice uznává výzkum a inovace jako klíčový faktor ke společenskému a hospodářskému rozvoji země, výzkum a inovace jsou však řešeny jen v malé míře v kontextu národních reforem systému vysokoškolského vzdělávání. Rámcové podmínky pro inovace v Moldavsku tak nepodporují zapojení podniků do inovačního procesu a příliš neprospívají spolupráci mezi vědou a soukromým sektorem. Moldavsko se přesto snaží podporovat inovace prostřednictvím různých iniciativ, jako jsou startupové inkubátory, technologické parky a podnikatelské programy. Financování výzkumu a vývoje je však stále omezené.
V oblasti výzkumu a vývoje a inovací se Moldavsku daří zejména v odvětví informačních technologií. Rozvíjející se IT sektor s dostatkem kvalifikovaných IT odborníků, otevírá potenciál pro růst v oblasti vývoje softwaru a outsourcingu IT. Zákonem o IT parcích je upraveno fungování moldavského inovačního technologického parku, který i díky mnoha státem zaručeným úlevám hostí téměř 900 rezidentních společností ze 35 zemí. Velká část stávající infrastruktury je však soustředěna v Kišiněvě, mimo hlavní město se rozvíjejí pouze dvě regionální strategické iniciativy v Balti a Cahulu. V zemi také působí několik aktivních inovačních center a akcelerátorů, například Chi?inău Startup Week a Startup Academy.
I v dalších sektorech je patrný pokrok, například v oblasti energetiky má jasnou prioritu rozvoj inovativních technologií a zavádění obnovitelných zdrojů energie. Na jaře 2024 má být přijat zákon o regulaci inovací v energetice (sand-boxes), následně bude s podporu UNDP vypracován sekundární regulační rámec pro zavádění inovací v energetice. Ministerstvo energetiky plánuje urychlit celý proces energetické transformace a urychleně zavádět inovativní řešení, testovat a implementovat. Připravována je i změna daňové politiky a daňové úlevy na zelené technologie. Zelená ekonomika má představovat průřezovou prioritu a má být aplikována na všechna odvětví. Nedávno zavedla vláda dva programy pro podnikatele, zaměřené na podporu zavádění ekologických postupů ve všech výrobních procesech a na využívání alternativních zdrojů energie.
V oblasti zemědělství čelí Moldavsko mnoha výzvám a roste význam výzkumu inovací a vzdělávání. Některé inovativní metody se pomalu prosazují, například se začíná prosazovat klimaticky šetrné zemědělství, které reaguje mimo jiné na dopady změny klimatu. Hlavním sub-sektorem v oblasti inovací v zemědělství je vinařství a včelařství. Systém vzdělávání, výzkumu a inovací v zemědělství však není přizpůsoben rostoucím potřebám. Je nutný rozvoj poradenských služeb v zemědělství, a dále vytvoření účinného systému přenosu technologií, poradenství a vzdělávání.
Příležitosti pro inovativní řešení nabízí také koncept chytrých měst a inteligentní dopravy, kde jsou již české firmy velmi aktivní a úspěšné. Potenciál inovativních řešení pro moldavská města je značný.
Ve vzdělávání proběhla reorganizace institucí v oblasti vzdělávání, výzkumu a inovací. Státní moldavská univerzita absorbovala Akademii veřejné správy a dalších 13 výzkumných institucí. V minulosti byla navázaná spolupráce českých a moldavských univerzit, české univerzity spolupracují například se Státní zemědělskou univerzitou a Státní technickou univerzitou MD. O tuto spolupráci mají moldavské univerzity velký zájem a má potenciál k dalšímu rozvoji. Existují příležitosti pro vývoj e-learningových platforem, vzdělávacích aplikací a digitálního obsahu přizpůsobeného potřebám studentů a učitelů. Spolupráce mezi technologickými společnostmi, vzdělávacími institucemi a vládními agenturami, má potenciál podpořit inovace ve vzdělávání.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz