Moldavsko - ICT, elektronika, kyberbezpečnost, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
ICT sektor se na celkovém HDP země podílí 10%. V posledních letech se informační a komunikační technologie staly jedním z mála pozitivních faktorů ekonomického růstu. Mezinárodní hodnocení řadí Moldavsko mezi státy s rozvinutou infrastrukturou elektronických komunikací, která je příznivá pro rozvoj podnikání v oblasti ICT. Vláda proklamovala závazek podpořit konkurenceschopnost, rozvoj místního trhu, IT produktů a služeb a zvýšení přidané hodnoty v navazujících odvětvích. I přes vysokou pozornost úřadů, která je aktuálně tomuto odvětví věnována, není potenciál ICT plně využíván. Více než 80 % IT společností v Moldavsku funguje jako outsourcingová podpora pro zahraniční společnosti.
Moldavsko má kvalifikovanou pracovní sílu odborníků v oblasti ICT, většina moldavských IT odborníků hovoří kromě rumunštiny a ruštiny alespoň jedním světovým jazykem a platy zůstávají konkurenceschopné. Moldavsko by tak mohlo představovat alternativu k "tradičním" destinacím v oblasti IT, zejména jako místo pro vývoj softwaru nebo call center. Telekomunikačnímu trhu dominuje státní společnost Moldtelecom s 96 % podílem na trhu, ta může být v následujících letech privatizována.
Významný impuls rozvoje ICT sektoru poskytla legislativní nabídka virtuálního parku. Zákonem o IT parcích je upraveno fungování moldavského inovačního technologického parku. Mezi poskytované výhody patří rovná daň z obratu ve výši 7 %, ta nahrazuje další daně a sociální i zdravotní pojištění, dále IT víza, které lze získat zjednodušenou procedurou, pracovní povolení a povolení k pobytu pro manažery na 4 roky a pro IT specialisty na 2 roky. IT park hostí téměř 900 rezidentních společností ze 35 zemí. Velká část stávající infrastruktury je však soustředěna v Kišiněvě, mimo hlavní město se rozvíjejí pouze dvě regionální strategické iniciativy v Balti a Cahulu.
Kromě příznivého fiskálního režimu je další pobídkou k povzbuzení sektoru ICT vládní podpora vytváření digitálních řešení pro sektory mimo IT, a také urychlená digitalizace veřejných služeb. Vláda schválila Strategii digitální transformace 2023-2030 - politický dokument, který stanoví vládní vizi digitálního rozvoje země a povýšila digitalizaci na úroveň národní priority. Investice směřují do iniciativ v oblasti e-governmentu s cílem zlepšit veřejné služby a efektivitu správy. Existují příležitosti k vývoji a implementaci řešení e-governmentu, jako jsou online portály, systémy digitální identity a platformy pro elektronickou správu dokumentů.
Všechna hospodářská odvětví jsou vyzývána k podpoře procesu digitalizace, Moldavsko plánuje využít rychle se rozvíjející IT sektor a technologické možnosti k digitální transformaci vinařství, zemědělství, cestovního ruchu, zelené výroby, médií, zdravotnictví, sociálních služeb atd. Strategickou iniciativou Ministerstva zemědělství a potravinářského průmyslu je podpora rozvoje digitalizace zemědělství, plánováno je vytvoření zemědělského registru. Potřeba vychází z nutnosti vybudovat spolehlivý ekosystém digitalizace zemědělství, jehož zavedení je jednou z podmínek sladění se společnou zemědělskou politikou EU. V zemědělství začíná docházet k využívání nástrojů informačních a komunikačních technologií, jako jsou GPS, drony, senzory a satelitní snímky, které shromažďují a následně analyzují údaje. Také Ministerstvo vnitra MD má mezi svými prioritami digitalizaci informačních pracovních procesů a služeb poskytovaných občanům. Jedná se například o vytvoření informačního systému v oblasti migrace a azylu, vytvoření státního registru genetických údajů pro správu biologického materiálu, zavedení automatizovaného systému hraniční kontroly, vytvoření informačního systému pro biometrickou identifikaci cestujících na hraničních přechodech, vývoj státního registru dopravních nehod atd. Digitalizace energetického sektoru a zvýšení bezpečnosti IT je také jednou z priorit nově vytvořeného Ministerstva energetiky MD.
Existuje také silná potřeba prohlubování odborných znalostí v inovačních oblastech, jako je kybernetická bezpečnost, umělá inteligence atd. Klíčový význam získává kybernetická bezpečnost především v souvislosti s válkou na Ukrajině, kdy Moldavsko čelí intenzivním a častým kybernetickým útokům. Moldavsko usiluje o zvýšení svých kapacit v oblasti kybernetické bezpečnosti. V únoru 2024 byl oznámen vznik Národní agentury pro kybernetickou bezpečnost a Národního institutu pro kybernetickou bezpečnost. Potřeby existují v oblasti zajištění kybernetické odolnosti během války, zajištění bezpečnosti objektů kritické infrastruktury, prevenci kybernetických útoků, úloze umělé inteligence při zajišťování kybernetické bezpečnosti, atd. Oblasti kybernetické bezpečnosti se věnují projekty realizované s podporou USA, EU a Švédska.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz