Maďarsko - Výzkum, vývoj, inovace a vzdělávání, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Výdaje na vědu a výzkum činily v roce 2022 1,39 % HDP. Pilířem maďarského VVI sektoru je síť státních výzkumných ústavů a univerzit. V Maďarsku existují i velké mezinárodní infrastruktury jako např. laserové centrum ELI či centrum molekulární biologie. Nedávno byl spuštěn i nový superpočítač. Existuje spolupráce univerzit a soukromého sektoru, která je patrně největší v oblasti automobilového průmyslu, Maďarsko se snaží výstavbou testovacího polygonu podpořit mj. rozvoj technologií autonomního řízení. V návaznosti na spolupráci s Rheinmetallem chce vláda vybudovat i sektor obranného R&D.
Výdaje na vědu a výzkum činily v roce 2022 1,39 % HDP. Páteří maďarského VVI sektoru jsou vědecké ústavy sdružené v tzv. Výzkumné síti Eötvöse Loránda a maďarské univerzity. Ty jsou situovány zejm. v Budapešti a hlavních regionálních centrech. Na rozdíl od ČR je v Maďarsku samostatná lékařská vysoká škola - Semmelweisova univerzita.
V Maďarsku se nachází druhý pilíř výzkumné infrastruktury evropského laserového projektu Extreme Light Infrastructure (první je v ČR). Jedná se o ELI-ALPS se zaměřením na výzkum v oblasti ultrakrátkých laserových pulsů v řádech attosekund. V sousedství ELI-ALPS bylo nově postaveno i Maďarské centrum excelence molekulární medicíny, které bylo vybudováno mj. ve spolupráci s Evropskou laboratoří molekulární biologie a které se zaměřuje na molekulární poruchy, jež jsou příčinou chronických nemocí a předčasného úmrtí.
Dalším velkým mezinárodním projektem v oblasti life-sciences je i Centrum pro výzkum molekulárních otisků prstů, kde ve spolupráci s Ústavem Maxe Plancka pro kvantovou optiku v Mnichově a LMU univerzitou v Mnichově probíhá výzkum molekulární analýzy krevní plazmy pomocí ultrakrátkých laserových paprsků. Při univerzitě v Debrecenu byl nedávno spuštěn superpočítač o výkonu pěti petaflopů.
Co se týče firemního výzkumu, aktivní jsou v oblasti R&D zejm. firmy z automobilového průmyslu, které spolupracují i s maďarskými univerzitami.
Vláda se snaží technologický rozvoj moderních automobilových technologií podpořit i výstavbou testovací polygonu tzv. ZalaZONE v Zalaegerszegu, kde mohou zástupci soukromých společností a maďarských univerzit vyvíjet a testovat různé technologie. V druhé části polygonu je pak ve výstavbě společný podnik maďarského státu a německé firmy Rheinmetall na výrobu bojových vozidel pěchoty Lynx, přičemž se počítá s tím, že v areálu bude probíhat i testování a vývoj různých obranných/duálních technologií. Jako třetí pilíř polygonu ZalaZONE má pak vzniknout testovací centrum pro technologie bezpilotních letadel.
Z maďarských aktérů je v oblasti výzkumu aktivní např. firma Gedeon Richter, jenž má největší farmaceutický výzkum ve střední a východní Evropě a která mj. vyvinula globálně používané antipsychotikum na léčbu schizofrenie s názvem Kariprazin. Firma MOL realizuje projekty v oblasti pokročilých biopaliv a státní energetická firma MVM ve spolupráci s univerzitami provádí na svých podzemních zásobnících zemního plynu praktické testování technologie přimíchávání vodíku do zemního plynu v plynárenské infrastruktuře.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz