Lotyšsko - Energetika, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Energetická bezpečnost, nezávislost, ekologičtější energie pro budoucnost, ekologičtější klima – to jsou klíčové priority v tomto sektoru pro rok 2024. Lotyšsko dosáhlo v roce 2024 významných pokroků v oblasti rozvoje obnovitelných zdrojů energie, které odrážejí globální trendy a reagují na místní potřeby.
Ústředním prvkem vývoje v první polovině roku 2024 je dokončení národního plánu v oblasti energetiky a klimatu (NEKP), v němž bude hrát klíčovou roli úzká spolupráce a dialog s partnery. Plán jasně vymezí lotyšskou cestu k ekonomice, která bude do roku 2030 šetrnější ke klimatu. Právě rok 2024 bude rozhodujícím okamžikem pro přijetí jasných rozhodnutí o příštích sedmi letech vývoje.
Země intenzivně pracuje na projektu obnovy elektrické přenosové soustavy a její synchronizace s kontinentální Evropou – hlavním úkolem v roce 2024 je připravit se na odpojení od soustavy BRELL, ke kterému dojde za rok.
Prioritou v této oblasti je vývoj programu financování RePowerEU (134,4 milionů EUR), kde finanční prostředky budou použity na projekt synchronizace napájení, a také vstup do Mezinárodní energetické agentury (IEA). Účast v IEA zajistí posílení národní energetické bezpečnosti a zapojení Lotyšska do práce IEA poskytne příležitost posílit analytickou práci v oblasti energetiky s využitím údajů, prognóz, analýz a doporučení.
Rekonstrukce dalších dvou stávajících elektrických vedení (Valmiera-Tartu a Valmiera-Tsirgulin) se dostává do závěrečné fáze. Rekonstrukce trati Valmiera-Tartu byla dokončena loni v létě. Zároveň výstavba elektrického vedení z Valmiery do Tsirguliny se blíží k závěru - všechny podpěry vedení jsou postaveny a více než 80% vedení je zapojeno.
Několika plánovaných nebo rozestavěných rozsáhlých solárních projektů položilo v Lotyšsku základy pro udržitelnou energetickou budoucnost, podporuje zelené technologie a uhlíkovou neutralitu. Lotyšské podniky se v poslední době v této oblasti dočkaly významné finanční podpory, což svědčí o odhodlání investorů a vlády podporovat růst zelené ekonomiky a udržitelných technologií. Nedávné financování společnosti PurpleGreen Energy, jedné z předních lotyšských společností zabývajících se obnovitelnými zdroji energie, je dosud největší – 250 milionů EUR.
Lotyšský energetický sektor plánuje svůj rozvoj až do roku 2050. Podle společnosti AS Latvenergo koncern má v Pobaltí ve fázi projektování nebo výstavby solární a větrné parky o celkové kapacitě přibližně 400 MW, - včetně rozšíření portfolia Latvenergo v oblasti výroby energie z OZE o dalších sedm projektů solárních elektráren v Lotyšsku. Projekty solárních parků se stávají významnými výrobními kapacitami v portfoliu Latvenergo, do nichž bylo v ročním zúčtovacím období investováno 34,9 milionu EUR, což představuje téměř 1/5 celkových investic. Latvenergo plánuje, že do roku 2024 bude mít instalovaný výkon solárních parků 100 MW, což je polovina výkonu elektrárny Kegums. V letošním roce probíhá výstavba nových solárních parků v několika regionech Lotyšska, a jejich výstavba je plánována na několik příštích let. Projekty směřují ke strategickému cíli vybudovat do roku 2026 600 MW solární kapacity.
Jedním z důležitých projektů v Lotyšsku bude výroba vodíku v průmyslovém měřítku. Do roku 2029 bude v přístavu Liepaja postaven závod na výrobu vodíku, který bude schopen vyrábět přibližně 150 000 tun vodíku ročně. Při výrobě se bude využívat energie z větrných elektráren plánovaných v Baltském moři, přičemž většina vyrobeného vodíku se bude vyvážet do zemí EU.
Lotyšsko také plánuje zahájit jednání s Estonskem o spolupráci při vývoji technologie jaderné energetiky. Plánuje se, že do 1. července 2024 by měl Ministerstvo pro klima a energetiku (KEM) vypracovat zprávu o výsledcích zahájených jednání. KEM poukazuje na to, že aktualizovaný návrh vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu na období 2021–2030 předpokládá, že Lotyšsko dosáhne do roku 2030 57% podílu energie z obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě energie.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Česká koruna, CZK - kurzy měn české koruny
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Volná místa region Česká Lípa - Volná pracovní místa Česká Lípa
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- CZK, česká koruna - převod měn na EUR, euro
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory