Francie - Výzkum, vývoj, inovace a vzdělávání, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Francie navyšuje výdaje na rozvoj znalostí ve všech oblastech vědeckého výzkumu oslabeného řadou let nedostatečných investic a do roku 2030 chce na výzkum a vývoj vynakládat 3 % HDP. Její národní strategie pro výzkum se zaměřuje na hledání řešení pro aktuální klimatické, společenské a technologické výzvy: adaptace na změnu klimatu, šetrné nakládání se zdroji, energetická bezečnost a účinnost, rozvoj „čistých“ zdrojů energie, posilování průmyslové suverenity a inovace ve výrobě s využitím digitálních technologií, rozvoj robotiky, chemie a fyziky materiálů. Dalšími prioritními oblastmi jsou zajištění potravinové bezpečnosti, udržitelné zemědělství, péče o zdraví, léčba a prevence, doprava a udržitelná města a vesmír. Konkrétní příležitosti pro česko-francouzskou výzkumnou spolupráci v jaderné energetice a nízkouhlíkových technologiích představuje např. smlouva mezi Technologickou agenturou ČR a francouzskou Národní výzkumnou agenturou ANR uzavřená v lednu 2024.
V oblasti energetického výzkumu je kladen důraz na rozvoj inteligentních energetických technologií, které budou sloužit pro ukládání a skladování energie a následné efektivní a optimalizované hospodaření s energiemi, využívání přebytků např. ze solární energie. Současně s integrací obnovitelných zdrojů energie do sítí je třeba posilovat energetickou účinnost v oblastech, kde dochází k největší spotřebě (budovy, doprava, výrobní systémy).
V souvislosti s potřebou zajištění potravinové bezpečnosti a kvalitních potravin je kladen důraz na principy trvale udržitelného zemědělství, využívání způsobů šetrných k životnímu prostředí – využívání inovačních postupů: precizní zemědělství, senzory, robotika, ale také materiálová nebo energetická transformace biomasy.
Výzkum v oblasti umělé inteligence se v posledních letech zařadil mezi priority přijetím národního plánu a strategie pro oblast umělé inteligence, která umožnila v první fázi urychlení veřejného financování projektů, posílení výzkumných kapacit a vytvoření nových mezioborových institutů pro oblast umělé inteligence po celém území Francie.
První fáze národní strategie pro umělou inteligenci se zaměřila na posílení výzkumných kapacit, financování doktorandských programů a investice do výpočetních kapacit veřejného výzkumu. Došlo k vytvoření čtyř nových mezioborových institutů pro oblast umělé inteligence: MIAI v Grenoble, 3IA v Nice, PRAIRIE v Paříži a ANITI v Toulouse, jež spolupracují s desítkami společností všech velikostí. Paralelně k těmto institucím byly zřízeny či posíleny další instituce Institut Data-IA a Hi Paris ! v Paříž-Saclay a SCAI na univerzitě Sorbonne. Prioritními oblastmi pro využívání umělé inteligence jsou zdravotnictví, mobilita, obrana a bezpečnost, ochrana životního prostředí. Další fáze národního plánu pro výzkum AI se soustředí na budování kompetencí a talentů, zvyšování tržního podílu francouzské AI ve světě, posilování transferu výzkumných poznatků k inovacím a znásobení počtu start-upových firem.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory