Francie - Zdravotnictví a farmacie, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Francie je na třetím místě mezi zeměmi OECD z hlediska celkových výdajů na zdravotní péči. Do zdravotnictví investuje nyní více než kdykoli předtím s cílem posílit vlastní suverenitu, chránit společnost a stimulovat ekonomiku. Zdravotnický a farmaceutický průmysl jsou pro Francii klíčovými odvětvími, která tvoří více než 3 000 soukromých společností s odhadovaným celkovým obratem 90 miliard eur, zaměstnávajících téměř půl milionu osob. Digitální technologie se staly hlavním motorem změn ve způsobu poskytování péče, a to v kontextu nedostatku zdravotnických pracovníků. Probíhající energetická a ekologická transformace nabízí množství příležitostí pro modernizaci zdravotnictví a otevírá nové perspektivy nejen pro české subjekty.
Francouzská vláda v roce 2021 vyhlásila strategický plán France 2030 , jehož cílem je urychlit transformaci klíčových odvětví francouzské ekonomiky. Zdravotnictví je prioritním odvětvím plánu obnovy, jež si klade za cíl, aby se Francie stala jedním z nejvýznamnějších evropských center v oblasti HealthTech. Rok 2024 tak bude již třetím rokem plánu France 2030 , v jehož rámci je na podporu inovativních investic do zdravotní péče ve Francii postupně uvolňováno celkem cca 7 miliard eur. Ať už jde o investice do bioTech, medTech nebo e-health startupů, inovace a nové technologie jsou v současnosti zásadní hnací silou růstu v oblasti zdravotní péče a potažmo ekonomiky.
Prioritami do dalších let je podpora výzkumu nových léčebných postupů, jako je imunoterapie, genová terapie a léčebné terapie vzácných onemocnění genetického původu, vývoj radiofarmak, výzkum nebo pomocné technologie pro optimalizaci účinnosti nových mRNA vakcín. S rostoucím tlakem na kontrolu nákladů ve zdravotnictví také stoupá poptávka po kvalitních generických lécích.
Vedle biotechnologických inovací se do zdravotnictví stále markantněji promítá využití konkrétních aplikací umělé inteligence. A to zejména co se týče zpracování velkého množství dat, analýzy údajů o pacientech, diagnostiky, přípravy podkladů, a dalších využití, která umožní výrazně zefektivnit péči o pacienty, zvýšit produktivitu, posílit prevenci a umožnit i menším společnostem realizovat složité projekty snížením nákladů na výzkum a vývoj.
V centru zájmu jsou témata týkající se prevence, péče o pacienty s duševními poruchami a o seniory a s tím spojené služby.
Podle předběžných údajů se trend růstu veřejných výdajů na zdravotnictví v roce 2023 vrátil na cca 2 % v reálném vyjádření. Státní investice nyní směřují především na obnovení finanční kapacity a modernizací veřejných nemocnic, urychlení digitální transformace systému zdravotní péče a sektoru dlouhodobé péče, jakož i zlepšení pracovních podmínek ve zdravotnictví obecně.
Francie se v posledních letech potýká se stále se snižujícím počtem lékařů, v čemž se nyní dostala výrazně pod evropský průměr (3,2 lékaři na 1 000 obyvatel, oproti 4,1 na 1 000 v rámci UE). Kromě kampaní na nábor nových mediků je proto prioritou podporovat ty inovace, které práci lékařů zrychlí a zjednoduší a umožní kompenzovat jejich akutní nedostatek: například využití AI v diagnostice, monitorování zdravotního stavu on-line, poskytování online zdravotních služeb a telemedicíně. Dále pak postupy, které pomohou pacientovi lépe se v péči o své zdraví orientovat i být v tomto smyslu proaktivní.
Počet nemocničních lůžek ve Francii od roku 2000 setrvale klesá. Důvodem je zejména zkracování délky hospitalizace, nárůst ambulantních zákroků, hospitalizace v domácím prostředí a péče o seniory ve specializovaných domech. Na 1 000 obyvatel zde připadá 5,7 nemocničních lůžek, což je méně než v Německu (7,8 na 1 000 obyvatel), ale více než v EU (4,8 na 1 000 obyvatel). Co se týče vybavení státních či soukromých zdravotnických zařízení, poptávka je tudíž po variabilním vybavení s vysokou přidanou technologickou hodnotou.
Průměrná délka života ve Francii patří k nejvyšším na světě (naděje dožití na konci roku 2023: ženy - 85,7 let, muži 80 let). Se stárnoucí populací se zvyšuje poptávka po službách v oblasti péče o seniory. Francouzští senioři patří k zabezpečené a náročné klientele, služby spojené s péčí o ně by tudíž neměly být stranou obchodního zájmu.
Uspět budou moci ty firmy, které nabídnou inovativní a efektivní přístupy k poskytování zdravotní péče či se zapojí do nadnárodních výzkumných projektů. Navázání partnerství s francouzskými farmaceutickými firmami, výzkumnými centry a start-upy či vytvoření strategických aliancí je předpokladem k posílení jejich postavení na místním trhu.
Rostoucí trend směřující k udržitelnějším postupům a produktům může otevřít dveře dalším specializovaným českým společnostem. V neposlední řadě se mohou uplatnit firmy, specializované na distribuci a logistiku.
Vedle velkých farmaceutických společností se na trhu mohou prosadit noví hráči s nabídkou přírodních a ekologicky odpovědných produktů (fytoterapie, aromaterapie, jedinečné složení, řešení na míru atd.).
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz