mzv.cz (MZv ČR)
Makroekonomika  |  17.07.2024 20:53:32

Finsko - Výzkum, vývoj, inovace a vzdělávání, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025

Finsko má obrovský vlastní inovační potenciál a do vědy, výzkumu a inovací dlouhodobě a koncepčně investuje. Aktuálně jdou do této oblasti 3 % HDP (cca 9 mld. EUR), do roku 2030 se má financování navýšit na 4 % HDP s tím, že poměr mezi státními a soukromými zdroji se má udržet na úrovni cca 1:2. Finanční a expertní podpora pro vědu, výzkum a inovace ze strany státu je zaměřena primárně na domácí subjekty a má jim mimo jiné pomoci k úspěšné internacionalizaci. S ohledem na svou velikost, omezené kapacity a vysoké ambice je Finsko otevřeno různorodé mezinárodní spolupráci v řadě oblastí jako např. ICT, digitalizace, 5G, mobilita, autonomizace, smart cities, zdravotnické technologie, biotechnologie, energetika, cirkulární ekonomika, fotonika či vesmírné technologie. Významné příležitosti jsou i v oblasti univerzitní spolupráce (zejm. na poli aplikovaných věd) či ve spolupráci se státními výzkumnými instituty (zejm. VTT).

V roce 2022 vydalo Finsko celkem cca 3 % HDP na vědu, výzkum a inovace. Soukromý sektor se na financování vědy, výzkumu a inovací podílí cca z 69 % (přes 2 % HDP), vláda a neziskový sektor dávají kolem 8 % a cca 23 % pak financuje stát prostřednictvím nezávislých akademických institucí. Finsko si stanovilo cíl dosáhnout do roku 2030 výdajů na vědu a výzkum na úrovni 4 % HDP. V roce 2023 došlo k mírnému poklesu státního financování, v letech 20242030 hodlá však Finsko na základě nové legislativy z ledna 2023 financování výrazně navýšit, stejně jako posílit jeho efektivitu s cílem zajištění udržitelného růstu. Pro dosažení stanovených cílů Finsko musí výrazně navýšit kvalifikovanou pracovní sílu, včetně té vědecké, a to zejména posílením nejvyšších stupňů vzdělávacího systému, ale i uvolněním pravidel pro zaměstnávání zahraničních expertů a prohloubením mezinárodní spolupráce. Jednou z priorit je zajistit zahraniční financování finským výzkumným institutům a navýšení zahraničních investic, zejm. v oblasti venture kapitálu. Dále Finsko hodlá posílit financování excelentního výzkumu prostřednictvím Finské akademie a navýšit finance pro univerzity aplikovaných věd v oblasti výzkumu, vývoje a inovací a posílení spolupráce s malými a středními firmami. Nový zákon také každé budoucí vládě ukládá jednou za čtyři roky sestavit a aktualizovat plán pro využití veřejného financování R&D na dalších osm let.

Ve Finsku existuje páteřní síť dvanácti státních výzkumných institutů, mezi nimiž suverénně nejvýznamnější místo zaujímá Technické výzkumné centrum VTT, které se angažuje ve vývoji až třetiny veškerých finských inovací a snaží se minimalizovat nesoulad mezi prioritami akademického výzkumu a praktickými potřebami průmyslu a proměňovat výsledky vědy a výzkumu v ekonomicky životaschopné projekty. VTT má velmi široký záběr a je klíčovým partnerem pro firmy i akademické instituce. Zároveň je otevřeno mezinárodní vědecké i firemní spolupráci, jeho téměř 2100 zaměstnanců pochází z více než 50 různých zemí. VTT má uzavřena strategická partnerství s mnoha špičkovými evropskými univerzitami, účastní se mnoha společných výzkumných programů EU jako např. Horizon Europe, EIT, Euratom, Eureka a Nordic Programmes a je součástí řady evropských technologických platforem. V roce 2019 byl spuštěn VTT LaunchPad, technologický inkubátor, který sdružuje vědce VTT, podnikatele a investory z Finska i celého světa s cílem vytvořit financovatelné, udržitelné a významné spin-off společnosti. VTT má obrovský sektorový záběr, mezi jeho priority aktuálně patří dekarbonizační technologická řešení, udržitelné produkty a materiály či digitální technologie s důrazem na mikroelektroniku, kvantové technologie, senzorová řešení a datovou ekonomiku. Prioritami spolupráce se soukromým sektorem jsou např. oblasti fotoniky, 5G, velkých dat, kybernetické bezpečnosti, robotiky, energetické efektivity budov, biotechnologického průmyslu či vodíkových palivových článků.

Na inovacích založený technologický průmysl je ve Finsku nejdůležitějším exportním odvětvím (zodpovídá za cca 65 % soukromých investic do R&D). Technologické společnosti působící na mezinárodních trzích tvoří více než 50 % veškerého finského vývozu a zaměstnávají přímo či nepřímo 670 tis. osob. Finský technologický průmysl se zakládá na digitálních kompetencích a šetrném přístupu k životnímu prostředí a zahrnuje čtyři klíčová odvětví: informační technologie, elektroniku a elektrotechnický průmysl, strojírenství (včetně konzultační činnosti) a kovoprůmysl. Vedle technologického průmyslu patří k oblastem s největší inovační přidanou hodnotou kreativní design. Novinkou v hodnocení inovačního přínosu firem ze strany odborné i široké veřejnosti je od roku 2022 tzv. sociální inovační index, který udává míru příspěvku inovací pro společnost a životní prostředí a vztahuje se k širší společenské odpovědnosti, komunikaci, inkluzivitě apod.

V oblasti ICT a digitalizace se Finsko řadí ke světové špičce (z pohledu digitálních znalostí a dostupnosti digitálních technologií je v Evropě číslem jedna). Jednou z priorit je digitalizace průmyslových odvětví napříč sektory prostřednictvím cloudových služeb, konektivity a inovativních komplexních řešení internetu věcí. Země i dnes zůstává na špici softwarových a hardwarových řešení (včetně síťových prvků) pro zajištění kybernetické bezpečnosti. V lednu 2022 VTT uvedlo do provozu první finský kvantový počítač HELMI, který byl ve spolupráci se státním IT vědeckým centrem CSC a Aaltovou univerzitou propojen se superpočítačem LUMI. V Evropě bylo tak poprvé umožněno řešení těch nejsložitějších problémů v rámci aplikovaného výzkumu, ke kterému je potřeba právě toto hybridní řešení, díky němuž se LUMI stal nejvýkonnějším superpočítačem podporovaným kvantovou technologií na světě. Spektrum využití je velmi široké, včetně např. vývoje nových materiálů pro farmaceutický, chemický a bateriový průmysl, umělé inteligence, strojového učení, vývoje nových molekulárních struktur, optimalizace dodavatelských řetězců, předcházení přírodním katastrofám apod. Obrovský inovační potenciál má rovněž inteligentní řízení mobility, kde Finsko dává unikátní prostor pro testování pilotních řešení výrobcům a dodavatelům z celého světa. V oblasti dopravy se finský ekosystém soustředí na autonomní řízení, konektivitu, automatizaci přístavů a lodní i železniční dopravy, digitalizaci logistiky a celkovou elektrifikaci dopravy. Kromě uvedených oblastí existuje potenciál pro spolupráci v oblasti vývoje 5G či 6G aplikací.

Řada finských měst patří mezi velmi rozvinuté „smart cities“ a zároveň cíleně podporuje inovační potenciál firem v rámci nejrůznějších ekosystémů. Např. Helsinky, které patří mezi 25 nejvíce inovativních měst na světě, se soustředí na výzkum a komercionalizaci v oblasti zdravotnických technologií, umělé inteligence a kybernetické bezpečnosti. Mimořádně silně také podporují startupovou komunitu (jsou domovem přední světové akce Slush a unikátní startupové komunity Maria 01) a vzniklo zde několik gigantů herního průmyslu. V Helsinkách rovněž vznikla experimentální inovační platforma Smart Kalasatama, kde více než 200 subjektů vyvíjí a testuje chytrá řešení zejm. v oblasti rozvoje podnikání, infrastruktury, služeb, sítí, odpadového hospodářství, uhlíkově neutrální energetiky a mobility. Podobný projekt „Smart and Clean - Collaborative Kera“ běží v sousedním městě Espoo.

Kromě výše uvedených oblastí existuje potenciál pro spolupráci s českými firmami v oblasti zdravotnického výzkumu a zdravotnických technologií (genetika, biochemie, molekulární biologie, histologie, imunologie, analýza velkých dat, internet věcí, rozšířená realita, telemedicína, vzdálený monitoring, biobanky aj.), biotechnologií, energetiky (malé modulární reaktory, bateriový klastr, větrná energetika aj.), cirkulární ekonomiky (včetně upcyclingu), fotoniky či vesmírných technologií (satelitní a radiové technologie, astrofyzika, analýza dat, umělá inteligence, udržitelnost).

Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí


Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19


Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Pá 15:39  US - index ISM v průmyslu v říjnu klesl na 46,5 bodu ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Pá 15:29  Schodek státního rozpočtu již přesahuje 200 miliard Kč Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688