Estonsko - Výzkum, vývoj, inovace a vzdělávání, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Estonsko má aktivní akademickou a výzkumnou komunitu s několika univerzitami a výzkumnými centry, které se zabývají špičkovým výzkumem a vývojem. Příležitosti pro akademickou a vědeckou spolupráci s českými partnery existují zejména v oblastech, jako jsou biotechnologie, informační a komunikační technologie a čistá energie. Potenciálními možnostmi spolupráce mezi oběma zeměmi jsou společné výzkumné projekty, výměnné programy a spolupráce na výzkumných iniciativách financovaných EU.
Finanční prostředky na mezinárodní projekty v oblasti výzkumu v zemi poskytuje Estonská rada pro výzkum (ETAG) a Inovační fond Enterprise Estonia. Aktivní účast v programu Horizon Europe usnadňuje společné financování výzkumu a inovací s českými partnery.
Nejvýznamnějšími univerzitami v zemi jsou Univerzita v Tartu, Tallinnská univerzita a Tallinnská technologická univerzita (TalTec).
V zemi dále působí kompetenční centra poskytující infrastrukturu pro provádění aplikovaného výzkumu a vývoje: STACC se zaměřuje na analýzu velkých objemů dat a bezpečnost softwaru; ELIKO vyvíjí algoritmy a komunikační modely pro internet věcí; IMECC se specializuje na technologie materiálů, umělou inteligenci a chytré továrny; EII implementuje projekty v oblasti mechatroniky a vestavěného softwaru.
Estonsko je aktivním členem mezinárodních výzkumných organizací. Jako člen Evropské unie se Estonsko účastní různých výzkumných iniciativ financovaných EU včetně programu Horizont 2020. Estonsko je také členem UNESCO a přidruženým členem Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) a členem Evropské kosmické agentury (ESA), což poskytuje možnosti účastnit se projektů v oblasti částicové fyziky a kosmického výzkumu. Estonsko je také členem Seversko-baltské osmičky (NB8) a Baltské vědecké sítě.
Hlavní oblasti potenciální spolupráce:
- Informační a komunikační technologie (ICT): Světový lídr v oblasti e-governmentu, kybernetické bezpečnosti a digitálních řešení. Pět akcelerátorů podporovaných globálními firmami včetně společnosti Telia poskytuje validaci, mentoring, rizikový kapitál a přístup na trh pro odvětví včetně internetu věcí, mechatroniky a CleanTech.
- Medicína : Zaměření výzkumu na personalizovanou medicínu, objevování léčiv a biotechnologie. Příležitosti pro společný výzkum v oblasti digitalizace bioprůmyslu a vývoje řešení personalizované medicíny.
- Nové technologie : V čele výzkumu a vývoje umělé inteligence, analýzy velkých dat a 3D tisku. Spolupráce může vést k pokroku v personalizované medicíně, inteligentních městech a průmyslové automatizaci.
Největší výzkumný grant v historii Estonska byl udělen Univerzitě v Tartu na rozvoj digitalizace bioprůmyslu a vytvoření služeb personalizované medicíny. Evropská komise a estonská vláda poskytly po 30 milionech EUR na rozvoj dvou nových špičkových mezinárodních center excelence. Tyto multidisciplinární projekty představují zajímavou příležitost i pro české univerzity, výzkumná centra či zdravotnické a ICT startupy.
Estonsko dále v roce 2024 plánuje zřízení Centra excelence pro farmaceutickou vědu a technologii. Cílem je zvýšit investice do vývoje léčiv a podpořit inovace v tomto odvětví. Středisko bude financováno estonskou vládou a průmyslovými partnery, přičemž celkový rozpočet na příštích pět let činí 40 milionů EUR. Významné příležitosti zde najdou české firmy v oblasti farmaceutického výzkumu a vývoje a bioprocesingu.
Závěrem lze uvést několik příkladů úspěšné spolupráce v oblasti VVI mezi estonskými a českými partnery:
- Vědci z Centra digitální forenzní a kybernetické bezpečnosti TalTech a ČVUT v Praze spolupracovali na projektech z oblasti kybernetické bezpečnosti, včetně vývoje nových metod pro odhalování kybernetických hrozeb.
- Vědci z Univerzity v Tartu a Akademie věd ČR spolupracovali na společném výzkumném projektu týkajícím se materiálové vědy, včetně vývoje nových materiálů s pokročilými vlastnostmi.
- Estonsko a Česká republika spolupracují na několika výzkumných iniciativách financovaných EU, včetně programu Horizont 2020. Například výzkumní pracovníci z ČVUT v Praze a Technické univerzity v Tallinnu spolupracovali na projektu Horizon 2020 zaměřeném na vývoj nových materiálů pro skladování energie.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz