Belgie - Zdravotnictví a farmacie, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Belgie je lídrem v aplikovaném výzkumu a vývoji v biotechnologiích. Proto se oblast biotechnologií stala jedou z priorit předsednictví Belgie v Radě EU v 1. polovině r. 2024.
Spolupráce firem a výzkumu z ČR by mohla otevřít možnosti pro partnerství start-upů i etablovaných projektů, do kterých Belgie přitahuje vysoké kapitálové investice. Tím se může propojit česká aplikovaná věda s kapitálově silnými partnery. Další přidanou hodnotou může být zapojení se do konsorcií na čerpání financování z programů EU.
V souvislosti s pandemií covid-19 a zaměřením na zdravotní sektor se belgická vláda rozhodla prozkoumat cesty, jak udržet postavení Belgie v biotechnologiích, farmaceutickém průmyslu a v lékařských technologiích (medtech). Celkový záměr vlády je dosáhnout postavení Belgie jako budoucího centra pro tyto obory s vysokou přidanou hodnotou. Belgie pracuje na zlepšení ekosystému a podporuje vznik center vývoje a produkce. Vláda poskytuje daňové pobídky z oblasti výzkumu a vývoje (např. Innovation Income Deduction). Proto se také oblast biotechnologií stala jednou z priorit předsednictví Belgie v Radě EU v 1. polovině r. 2024.
Aplikovaný výzkum a výroba se nacházejí ve Vlámsku i Valonsku. Vlámsko se zaměřuje na převod vědeckých poznatků do spin-offů a Valonsko se specializuje na klinické studie pro inovativní terapie. Celkově v oblasti klinických studií vyniká Belgie díky dobře nastaveným schvalovacím postupům, potřebné infrastruktuře a vysoké úrovni znalostí výzkumných pracovníků.
Velmi významný podíl tak mají nové projekty, které přitahují řádově velmi vysoké investice globálních společností. Kupříkladu v onkologické imunologii nadnárodní společnost GSK uzavřela smlouvu s belgickým iTeos, který od ní obdrží jako první investici 550 mil. EUR na pokračování svého výzkumu. V BioPark Gosselier se podle belgických údajů nachází 20 % evropské kapacity firem a projektů se specializací na genové a buněčné terapie.
V Belgii existuje ve farmaceutickém průmyslu několik globálních společností s domácími kořeny, jako je UCB zaměřená na imunologii, původně začínající ve Valonsku nebo ve Vlámsku. Dále Janssen Pharmaceutica, patřící nyní do koncernu Johnson & Johnson, která propojuje výzkum, vývoj a produkci. Belgie své kapacity využila v době pandemie covid-19 a stala se jedním z lídrů ve vývoji a výrobě vakcín. Její továrna v Puurs byla klíčová pro výrobu vakcín firmy Pfizer.
Spolupráce českých společností s belgickými inovativními firmami by mohla vést k partnerství a uzavírání konsorcií k čerpání prostředků z programů EU.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz