Nový Zéland - Zemědělství a potravinářství, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Význam zemědělství pro Nový Zéland podtrhuje skutečnost, že se na tvorbě HDP podílí více než 5 %. Největším bohatstvím Nového Zélandu je úrodná zemědělská půda a celoročně mírné podnebí vhodné pro pastevectví. Nový Zéland je významným světovým producentem a vývozcem mléka a mléčných výrobků, hovězího a skopového masa, ovoce a vlny. Dalším důležitým sektorem je sadařství (kiwi, jablka) a vinařství, rybolov a lesnictví. Nový Zéland chce vyvážet více zpracovaných výrobků s přidanou hodnotou – potenciál má proto vývoz českých zemědělských a lesnických strojů a linek do zpracovatelského průmyslu.
Zemědělství Nového Zélandu je na vysoké úrovni, což je dáno jak přírodními podmínkami (úrodná půda, mírné podnebí), tak i vyspělými technologiemi. Podílí se na HDP více než 5 %, zaměstnává 143 tis. pracovníků a zemědělská výroba, lesnictví a rybolov přispěly na tvorbu HDP v roce 2021 produkcí v objemu 12,8 mld. NZD. Živočišná výroba zahrnuje chov ovcí (26 mil.), hovězího dobytka (6 mil. na mléko a 4 mil. na maso) a kuřat (118 mil.). Rostlinná výroba se soustředí zejména na pěstování ječmene, pšenice, kukuřice a brambor. Ze zeleniny se pěstuje nejvíce cibule, dýně a hrachoviny. Důležité je i z hlediska exportu sadařství a vinařství.
Nový Zéland exportuje 85 až 90 % všech potravinářských komodit jako jsou mléčné výrobky (ročně 16 mld. NZD), hovězí a skopové maso (7,6 mld. NZD), ovoce a zelenina - kiwi, jablka, hrozny (3,7 mld. NZD). V poslední dekádě roste export mořských plodů a lososů z vlastních chovů. Samostatnou a velmi úspěšnou kapitolou je vývoz alkoholických nápojů, zejména vína (ročně téměř za 2 mld. NZD), vývoz vlny nebo produkce lesnictví v podobě dřeva.
Statistiky zahraničního obchodu se zemědělskými komoditami za rok 2022 ukazují, že NZ vývoz zemědělských komodit kapitoly 1-24 HS dosáhl objemu 46,9 mld. NZD, zatímco dovoz 10,0 mld. NZD. Při započtení vlny, bavlny a zemědělských stoj se jedná o vývoz v objemu 47,7 mld. NZD a dovoz v objemu 11,2 mld. NZD.
Agrární vývoz zboží do EU činil v roce 2023 celkem 2,6 mld. NZD a dovoz z EU zhruba polovinu – 1,4 mld. NZD. Největší exportní položky do EU: maso a droby (1,0 mld. NZD, ovoce a ořechy 0,5 mld. NZD, mléčné výrobky 0,3 mld. NZD). V dovozu z EU dominují 3 komodity: nápoje a lihoviny, mléčné výrobky a maso a droby – každá z nich se do NZ dovezla v objemu cca 0,2 mil. NZD.
Podle českých statistik za rok 2023 se do ČR z NZ dovezly agrární komodity kap. 1-24 HS v objemu 302,7 mil. CZK: maso a droby za 78,8 mil. CZK, krmivo za 72,1 mil. CZK a jedlé přípravky za 34,9 mil. CZK. Český export ve stejných komoditách dosáhl objemu 33,6 mil. CZK (14 mil. CZK jedlé přípravky, 6,4 mil. CZK cukr a cukrovinky, 4,6 mil. CZK přípravky ze zeleniny a ovoce).
Význam zemědělství pro Nový Zéland souvisí se zvyšující se spotřebou potravin ve světě. Je plánována jeho intenzifikace s využitím nových technologií a hnojiv s cílem zajistit vyšší přidanou hodnotu i v návazném zpracování potravin. Jen technologie zavlažování v uplynulých 15 letech zvýšily plochu zavlažované půdy o 91 %. Současně nové technologie mají přispět ke snížení emisí skleníkových plynů, právě zemědělství se na jejich produkci podílí celou polovinou.
Pro české firmy skýtá novozélandský trh v sektoru agrární produkce i techniky řadu příležitostí. Dovoz potravin tvoří 13 % celkového dovozu Nového Zélandu. Mezi perspektivní patří vývoz českého chmele, krmiva pro hospodářská zvířata, nápojů alkoholických (zejména pivo) i nealkoholických (minerální vody, energetické nápoje), sladkostí a čokoládových výrobků. Pokud se týká strojů a technologií, jedná se o traktory a zemědělské stroje na úpravu půdy, sečení trávy a zpracování sena a slámy, lesnické stroje, zavlažovací systémy. Dále se jedná o technologie na zpracování zemědělské produkce jak živočišné tak rostlinné, technologie na výrobu nápojů (piva, nealkoholických i vína – například nádoby z ušlechtilé oceli), myčky a plničky lahví, konzervárenské stroje a linky, mlékárenské technologie a balící stroje. Zpracování, třídění a uskladnění zrnin (sila) je další příležitostí pro vývoz, stejně jako technologie ustájení hospodářského zvířectva nebo systém řízení a software pro vedení zemědělských farem.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?