Austrálie - Výzkum, vývoj, inovace a vzdělávání, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Austrálie má vybudovanou silnou infrastrukturu pro výzkum a vývoj, která podporuje inovace v celé řadě odvětví. Na realizaci financování výzkumu a vývoje se podílí jak vládní instituce, tak soukromý sektor a akademické instituce, které spolupracují na podpoře znalostí, technologií a inovací. Ve finančním roce 2019-20 dosáhly celkové výdaje na výzkum a vývoj ze všech uvedených zdrojů objemu 35,6 mld. AUD a podílely se na HDP 1,79 %. Ve finančním roce 2023-2024 jen vládní výdaje budou v této kapitole činit 13,6 mld. AUD.
Mezi prioritní obory pro výzkum, vývoj a inovace patří: zdravotnický a lékařský výzkum a zařízení, těžební technologie, zemědělské a potravinářské technologie, recyklace a čistá energie, obranný průmysl, vesmírný průmysl a pokročilá výroba (včetně Průmyslu 4.0, robotizace, automatizace a pokročilých materiálů). Novou výzvou je vize premiéra Albanese The Furure Made in Australia, která zahrnuje opatření na nastartování ekonomiky a k podpoře čistých energií.
Průmyslová výroba neodpovídá potřebám země, která je závislá na dovozech řady průmyslových výrobků, technologií a zdravotnických přístrojů. Proto vláda významným způsobem podporuje výzkum, vývoj, inovace a budování vyspělého průmyslu v oborech s vyšší přidanou hodnotou.
V rozpočtovém roce 2023-24 bude jenom vláda investovat do výzkumu, vývoje a inovací celkem 13,6 mld. AUD: 9,2 mld. AUD na přímou podporu výzkumu a vývoje, 3,4 miliardy dolarů prostřednictvím daňových pobídek pro výzkum a vývoj a 1 miliardu AUD do dalších programů a činností souvisejících s vědou, výzkumem a inovacemi.
Na financování výzkumu a vývoje v objemu 35,6 mld. AUD v roce 2019-20 se více než z poloviny podílel soukromý sektor s částkou 18,2 mld. AUD, dále vysoké školství s 12,7 mld. AUD, státní instituce s 3,4 mld. AUD a privátní neziskový sektor s 1,3 mld. AUD. Vláda finančně podporuje výzkum a vývoj v univerzitách (zhruba z 30 %, zbytek univerzity pokrývají z průmyslu a filantropů) a ve státních výzkumně vývojových organizacích (např. ústav CSIRO, Rural R&D Corporation, Defence Science&Technology). Další formou státní podpory sektoru jsou granty až do výše 20 mil. AUD, které jsou rozdělovány prostřednictvím státních institucí jako je Australská rada pro výzkum (ARC) a Národní rada pro zdravotnický a lékařský výzkum (NHMRC).
Podíl výdajů na výzkum a vývoj na HDP dosáhl v roce 2019 1,79 % a v posledních deseti letech se snižoval (největší byl v roce 2008 s 2,25 %). Ve vědě a výzkumu působí 178 tis. pracovníků. Mezi hlavní aktéry v sektoru VVI patří vládní agentury. Vláda hraje klíčovou roli při financování a stanovování priorit výzkumu a vývoje v Austrálii. Mezi klíčové vládní orgány patří: 1) Australská rada pro výzkum (ARC), 2) Národní rada pro zdravotnický a lékařský výzkum (NHMRC), 3) Organizace vědeckého a průmyslového výzkumu Commonwealthu (CSIRO) - australská národní agentura pro vědu a výzkum. Australské univerzity hrají významnou roli v oblasti výzkumu a vývoje, kdy řada z nich provádí výzkum na světové úrovni: Australská národní univerzita (ANU), Univerzita v Sydney, Melbournská univerzita, Queenslandská univerzita, Monash University.
Soukromý sektor financuje přes polovinu výdajů na výzkum a vývoj. Mezi stěžejní průmyslová odvětví patří těžební průmysl, zemědělství, biotechnologie a informační technologie. Příklady významných australských společností, které se podílejí na výzkumu a vývoji, jsou např: BHP Billiton (těžební průmysl), CSL Limited (biotechnologie), Atlassian (software), Cochlear (lékařské přístroje).
Hlavním poradním orgánem vlády pro inovace a konkurenceschopnost je nevládní Australská rada pro průmyslové inovace a vědy (IISA). Rada z pověření vlády vypracovala Strategii moderní výroby, na jejíž realizaci je vyčleněno 1,5 mld. AUD, v rámci které bylo stanoveno šest prioritních odvětví :
Vesmírný průmysl – země má zpracovanou Australian Civil Space Strategy na roky 2019-28. Očekává se růst sektoru vesmírného průmyslu ze současných 5 mld. AUD na 12 mld. AUD v roce 2030.
Zdravotnické výrobky – mezi klíčové oblasti, na které se zaměřují investice, patří precizní medicína, telemedicína, genomika, klinické zkoušky a výzkum duševního zdraví.
Technologie pro těžbu nerostných surovin s důrazem na kritické materiály.
Potraviny a nápoje - cílem je exportovat nové výrobky s vyšší přidanou hodnotou.
Obranný průmysl – cílem je vytvořit širší dodavatelské řetězce s mezinárodním přesahem a rozšířit spolupráci se stejně smýšlejícími zeměmi.
Čistá energie a recyklace - mezi oblasti výzkumu patří solární, větrná a vodíková energie, zachycování a ukládání uhlíku a technologie skladování energie.
Kromě těchto šesti explicitně vyjmenovaných prioritní odvětví platí stále vládní podpora třem oborům prolínajícím se celým hospodářstvím: a) pokročilá výroba, b) informační a komunikační technologie, c) životní prostředí a změna klimatu.
Příležitosti pro české firmy i vědce nabízí výše uvedené prioritní obory australské vlády, které se prakticky kryjí s Mapou oborových příležitostí MZV. S ohledem na potenciál českých firem a vědecko–výzkumné základny je nutno vyzdvihnout následující příležitosti: obranný průmysl, letecký a vesmírný průmysl, Průmysl 4.0 včetně automatizace a robotizace, zdravotnictví, energetika, ICT vč. kybernetické bezpečnosti.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz