Austrálie - Zdravotnictví a farmacie, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Z demografického hlediska má Austrálie stárnoucí populaci, což klade zvýšené nároky na výdaje do zdravotnictví. Za poslední dekádu se rozpočet zdravotnictví a starobní péče v Austrálii více než zdvojnásobil. Trh zdravotnických technologií v Austrálii je závislý z 80 % na dovozu, přestože se na trhu vyskytují místní výrobci a dodavatelé. Vzhledem k růstu populace probíhá výstavba nových nemocnic, jak státních tak soukromých. Australská vláda bude podporovat medicínský výzkum včetně vývoje například biotechnologií. Výdaje na zdravotnictví dosahují ročně okolo 11 % HDP.
Australský zdravotní systém je na vysoké úrovni a zahrnuje státní (veřejnou) i privátní zdravotní péči. Ve finančním roce 2021-2022 dosáhly výdaje na zdravotnictví částky 241,3 mld. AUD, což představuje 10,5 % HDP. O rok dříve byl podíl dokonce 10,7 % HDP a výdaje vlády na zdravotnictví vzrostly o 7,3 %, zatímco nevládní výdaje se po nízkém růstu v předchozím roce zvýšily o 6,4 % v roce 2020–21. Za poslední dekádu se rozpočet do zdravotnictví a starobní péče více než zdvojnásobil. Zhruba 70 % výdajů na zdravotní péči hradí stát a 30 % jednotlivci a nevládní organizace. Roční výdaje na zdravotnictví na osobu stále stoupají a v roce 2021-2022 činily 9 365 AUD na osobu za rok (o rok dříve jen 8 617).
Privátní zdravotní pojištění má 45 % obyvatelstva. Z demografického hlediska má Austrálie stárnoucí populaci, což klade zvýšené nároky na výdaje do zdravotnictví. Téměř polovina obyvatel (11 mil.) trpí chronickým onemocněním; navíc roste výskyt obezity. Podle statistického úřadu se do roku 2042 zdvojnásobí počet osob starších 85 let (nyní je průměrný věk mužů 80 a u žen 85 roků). Mezi hlavní výzvy zdravotního systému v zemi patří: stárnutí populace, růst podílu chronických onemocnění, nárůst nákladů na zdravotnický výzkum a vývoj, používání pokročilých technologií a lepší využívání a zpracování dat.
Austrálie je 12. největším trhem se zdravotní péčí. Trh zdravotnických technologií je závislý na dovozu, přestože se na trhu vyskytují místní výrobci a dodavatelé. Více než 80 % potřeb zdravotnických přístrojů a zařízení je dováženo; u léků je to dokonce 90 %. V roce 2022 činil dovoz zdravotnických zařízení 5,4 miliardy AUD. Vývoz zdravotnických zařízení dosáhl 2,2 miliardy AUD (včetně reexportu). Přitom místní výroba dosáhla objemu 1,5 mld. AUD, ale exportováno bylo za 1,3 mld. AUD. Během pandemie covid-19 se zřetelně ukázala závislost Austrálie na zahraničních dodavatelích zdravotnického materiálu. V souladu se současnými trendy velikost australského trhu se zdravotnickými přístroji poroste v průměru o 10 % ročně v období do roku 2030. Australská vláda se situaci snažila čelit jednak nalezením nových dodavatelských řetězců, jednak snahou o pokrytí poptávky z domácích zdrojů prostřednictvím výzvy k tzv. re-tooling – převedení stávajících výrobních kapacit na výrobu zdravotnického materiálu. Ve zdravotnictví dochází k úspěšné aplikaci digitálních technologií (například představena byla služba „Telehealth“, konzultace s praktickým lékařem prostřednictvím mobilního telefonu) a tento trend bude pokračovat. Během pandemie covid-19 až do září 2020 bylo poskytnuto 32,8 milionu služeb prostřednictvím telemedicíny (na dálku) v hodnotě přesahující 2,4 mld. dolarů. Australská vláda bude podporovat medicínský výzkum včetně vývoje například biotechnologií, k čemuž vytvořila Medical Research Future Fund.
V zemi je zájem zejména o zdravotnická zařízení s výrazným zlepšením klinických příznaků a rychlejším uzdravením pacientů nebo řešící postižení či chronické onemocnění a bolesti. The Therapeutic Goods Administration (TGA) reguluje průmyslová zdravotnická zařízení. Evropské a australské standardy jsou podobné a řídí se mezinárodním zdravotnickým regulačním rámcem IMDRF. Většina dovážených zařízení má CE certifikáty. Pořizování zdravotnických prostředků a techniky v rámci tendrů probíhá v rámci transparentního elektronického systému.
České firmy mají možnost prosadit se na místním trhu jen s vyspělými a velmi konkurenceschopnými výrobky inovativního charakteru. S ohledem na potřeby země se může jednat o výrobky pro stárnoucí populaci jako jsou ortopedické a protetické komodity (například klouby z ušlechtilé oceli), neinvazivní diagnostické produkty, digitální zdravotní technologie, automatizované zdravotnické služby a diagnostické služby i na dálku v modu real-time, sběr a vyhodnocení získaných dat, vybavení nemocnic a domů pro seniory (lékařský nábytek, postele, inkubátory, infrastruktura – rozvod kyslíku a dalších plynů, chirurgické nástroje), operační sály, vybavení laboratoří, různé testovací sady na zjištění virových a dalších onemocnění, steny, vitro diagnostické sady, optické a laboratorní přístroje pro lékařství, speciální sklo atd. S ohledem na obrovské rozměry země s velkou četností odlehlých oblastí připadají v úvahu i mobilní nemocnice a ambulance do odlehlých oblastí v kombinaci s heliportem v kontejnerové variantě s úplným letištním vybavením.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz