mzv.cz (MZv ČR)
Makroekonomika  |  17.07.2024 20:53:44

Austrálie - Obranný a bezpečnostní sektor, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025

Vláda oznámila v dubnu 2024 navýšení výdajů na obranu a Národní obrannou strategii, která navazuje na Bílou knihu obrany 2016 (2016 Defence White Paper) – ta představuje komplexní dlouhodobý plán akvizic do roku 2035. Současná vláda chce navýšit výdaje na obranu do roku 2034 na 100 mld. AUD ročně, t.j. 2,4 % HDP. Austrálie má zpracovánu i vlastní exportní strategii pro obranný průmysl. Mezi příležitosti pro český export obranného průmyslu patří: letecký průmysl vč. bezpilotních letounů, radary, střelné zbraně, trhaviny, CBRM, balistická ochrana, medicínské vybavení, specializované výrobky - kabeláže, cvičné proudové terče, proudové motory.

Vláda zveřejnila v dubnu 2024 Národní obrannou strategii a integrovaný investiční programu 12 měsíců po strategickém přezkumu obrany. Strategie se dotýká všech klíčových témat, poskytuje finanční prostředky na podporu nezbytných změn včetně urychlení schopností. Dále ministr obrany Richard Marles oznámil navýšení výdajů na obranu Austrálie o 330 mld. AUD v příštích 10 letech. V roce 2034 dosáhnou 100 mld. AUD ročně, t.j. 2,4 % HDP, s cílem čelit globálním změnám. Prioritou budou rakety dlouhého doletu, nové válečné lodě a vyloďovací plavidla, bezpilotní letouny a podmořský boj.

Strategie navazuje na Bílou knihou obrany 2016 (2016 Defence White Paper), která představuje komplexní dlouhodobý plán v oblasti obrany s předpokládaným výhledem až do roku 2035 a s investičním plánem, který určuje vládní strategii v oblasti financování obrany, dosáhly výdaje na obranu ve finančním roce 20222023 objemu 48,6 mld. AUD, což reprezentuje zhruba 2,11 % HDP (ve finančním roce 2023-2024 to již bylo 54 mld. AUD). V dubnu 2021 australská vláda schválila financování obrany do roku 2029-30 v celkové výši 575 mld. AUD. Z celkové částky 575 mld. AUD bude 270 mld. investováno do obranných schopností země (nákup nových technologií). Prioritní investiční oblasti australské obrany zahrnují: 168–183 mld. stavba námořních lodí, 75 mld. námořnictvo, 65 mld. vzdušné síly, 55 mld. pozemní síly, 15 mld. informatika a kybernetika a 7 mld. vesmírné technologie. Austrálie v březnu 2023 schválila výdaje 368 mld. na nákup ponorek s jaderným pohonem. Austrálie je tradičně na 12. – 13. místě na světě ve výši výdajů na obranu. V rámci desetiletého plánu by se nové investice do obrany měly do roku 2026 vyšplhat na částku 195 mld. AUD. Austrálie počátkem roku 2018 představila Exportní strategii obranného průmyslu, která jí má v příští dekádě napomoci dostat se mezi první desítku světových vývozců vojenského materiálu. V červnu 2020 vláda zveřejnila aktualizaci strategického dokumentu z roku 2016 s názvem „2020 Defence Strategy Update“, který reaguje na aktuální geopolitickou situaci v regionu. Cílem přijatého dokumentu je posílit strategické prostředí obranného systému, odradit akce proti australským zájmům a odpovědět důvěryhodnou vojenskou silou pokud to bude situace vyžadovat. Austrálie má vyspělý obranný průmysl s podporou státu při navazování spolupráce se zahraničními partnery ve výrobě i výzkumu a vývoji nebo při exportu včetně financování. Vyrábí konkurenceschopné obranné prostředky ve všech segmentech ozbrojených sil (vodní, pozemní, vzdušné, vesmírné a kybernetické prostředky). V srpnu 2022 vydala australská vláda svou Strategii kybernetické bezpečnosti pro obranu. Ve své strategii uvádí, že chce posílit partnerství v oblasti kybernetické bezpečnosti s mezinárodními partnery a čerpat z odborných znalostí a schopností spojenců s cílem zlepšit situaci, zdroje a schopnosti v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Dokument „Strategický přehled obrany“ zveřejněný v dubnu 2023 konstatuje, že resort obrany zahájil jednu z největších změn v australském vojenství od 2. světové války. Austrálie si vybuduje vlastní údernou sílu na vzdálené cíle z dosavadních 40 km až do vzdálenosti 1000 km, která jí umožní působit v regionálních mořích samostatně, aniž by byla závislá na spojencích jako jsou Spojené státy. Také bude prioritně posílen systém severoaustralských základen. Vláda vyčlení dalších 19 mld. AUD na realizaci uvedených návrhů nad rámec 270 mld. AUD, které již byly přiděleny podle strategického přehledu obrany z roku 2020 a které alokují prostředky na následující dekádu. Očekává se, že obrana zvýší svůj podíl na federálním rozpočtu v nadcházejícím rozpočtu na období 2023-2024.

Austrálie patří do skupiny stejně smýšlejících států jako ČR v regionu Indo–Pacifiku. Jednou z platforem pro další rozvoj spolupráce v oblasti obranného průmyslu je Strategie ČR pro oblast Indo–Pacifiku, která vychází a koresponduje s obdobným materiálem EU. České firmy, asociace v obranném a bezpečnostním průmyslu a letectví nebo specializované státní organizace na podporu exportu komodit obranného průmyslu mohou navázat spolupráci s partnery v Austrálii jako jsou asociace Aviation Aerospace Australia, Australian Space Agency, Australian Industry and Defence Network a jiné. Jako perspektivní pro obchodní nebo vědecko-technickou spolupráci jsou následující oblasti a prostředky: letecký průmysl (kompletní UAV nebo motory pro tyto prostředky a drony, speciální komponenty, výcvikové systémy/trenažéry pro piloty s využitím umělé inteligence, vrtulová i proudová tréninková letadla, podzvukové stíhací letadla pro tréninkové účely, sportovní letadla), radary pasivní i aktivní pro vojenské i civilní užití, prostředky pro elektronický boj, palné zbraně (pistole, útočné pušky), speciální munice, NBC prostředky včetně detekčních zařízení pro chemické zbraně, vesmírné technologie a speciální software pro kartografické mapování, optické přístroje, prostředky a SW pro kybernetickou bezpečnost, prvky a systémy integrovaného řízení včetně využití v poli, prostředky civilní obrany, nákladní vozy do těžkého terénu.

Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí


Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19


Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Pá 15:39  US - index ISM v průmyslu v říjnu klesl na 46,5 bodu ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Pá 15:29  Schodek státního rozpočtu již přesahuje 200 miliard Kč Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688