Vietnam - Zemědělství a potravinářství, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Vietnamský zemědělský sektor zaznamenal v roce 2023 vysoké tempo růstu a agrární export dosáhl rekordní hodnoty 53 mld. USD s obchodním přebytkem 12,07 mld. USD. V porovnání s předchozími lety je nárůst o 43,7 %. Import zaznamenal také nárůst na hodnotu 1,43 mld. USD. Hlavními exportními trhy vietnamských zemědělských produktů jsou asijské země (zejména Čína a Japonsko) s podílem 57 %, následují Spojené státy s 26,7 % a EU s 12 %.
Vietnam ročně doveze zemědělské produkty a potraviny v celkové hodnotě přes 20 mld. USD a poptávka po kvalitních a bezpečných potravinách z dovozu neustále roste. Lze předpokládat, že se na vietnamském trhu bude zvětšovat také prostor pro českou zemědělskou produkci. Agrární export ČR do Vietnamu je pouze desetinový ve srovnání s importem a tvoří jej většinou speciality jako je pivo a suroviny pro výrobu piva, sperma skotu, živí králíci, jednodenní kuřata, pet food atd. Mezi perspektivní české agrární komodity, které mají potenciál uspět na vietnamském trhu, patří dále mléko a mléčné produkty, maso a masné produkty, zdravá výživa a cereálie, ovoce, alkoholické nápoje nebo hnojiva.
Klasickou českou exportní komoditou do Vietnamu v oblasti agroprůmyslu je pivo a suroviny pro výrobu piva (chmel a slad). Vietnam je největším pivním trhem v regionu jihovýchodní Asie a roční spotřeba piva na obyvatele se zde před pandemií přiblížila 50 litrům. Česká republika je čtvrtým největším dovozcem piva do Vietnamu. V minulosti zde české firmy dodaly i technologie pro minipivovary. Existuje zde i potenciál pro vývoz českého vína a destilátů. Vietnam je pátý největší spotřebitel alkoholu na světě (9 l etanolu na osobu a rok). Tři čtvrtiny spotřeby alkoholu tvoří destiláty, následuje pivo a roste obliba i vína, především červeného. Alkoholické nápoje tvoří 5,5 % celkového importu z EU.
Perspektivní oblastí je dále mléko a mléčné výrobky. Roční produkce mléka 10 mil. hl pokryje pouze 40 % domácí poptávky. Ročně se proto do Vietnamu dovezou mléčné produkty za 700 mil. USD, z toho 1/5 z EU. Nejvíce se dováží sušené mléko a syrovátka pro další zpracování (slazené mléko, mléčné a jogurtové nápoje, kondenzované mléko). Pro české exportéry může být také zajímavý vývoz ošetřeného čerstvého mléka (polotučné UHT), tavených sýrů a mléčných dezertů. Například tvaroh na vietnamském trhu chybí. V roce 2022 se do Vietnamu z ČR dovezly mléčné produkty (hlavně sušená syrovátka) za 33 mil. Kč.
Poměrně velký potenciál má i vývoz českého masa a masných produktů do Vietnamu. Vietnam importuje ročně maso za 2 mld. USD a v rámci EU jsou největšími vývozci masa do Vietnamu Polsko a Holandsko. V současné době se jedná o završení získání dovozní licence na české maso a masné produkty do Vietnamu. Velké příležitosti pro uplatnění české produkce vidíme hlavně v oblasti uzenin (trvanlivé salámy apod.), nebo u masa, které na evropských trzích nemá v porovnání s Asií velkou přidanou hodnotu. Například cena vepřových kostí, nožek, uší atd. je na vietnamském trhu srovnatelná s cenou vepřové panenky. Podobné je to v případě kuřecích pařátů v porovnání s kuřecími prsy.
Spotřeba cukrovinek je ve Vietnamu na vzestupu a se spotřebou 2 kg na osobu a rok Vietnam stále zaostává za celosvětovým průměrem. Vietnam ročně dováží cukrovinky a cereálie v hodnotě přes 200 mil. USD, což je 30 % veškeré spotřeby. Možnosti pro české firmy jsou také v oblasti zdravé výživy (müsli, müsli tyčinky, extrudované cereálie).
Jednou z největších vietnamských dovozních komodit jsou nadále krmiva pro hospodářská zvířata. Roste zájem i o petfood. Role, kterou domácí mazlíčci hrají ve vietnamské společnosti, se v posledních letech dramaticky mění. Ve městech se objevují nové obchody s petfood (například supermarkety PetCity a PetMart) i veterinární kliniky.
Zajímavou příležitostí ve Vietnamu může být zpracování tropického ovoce a jeho využití v potravinářství (müsli, džusy, ovocné složky do jogurtů, zmrzlin aj. potravin, džemy, sušené, kandované nebo mražené ovoce, kompoty atd.). Ve Vietnamu se na rozdíl od jiných zemí zpracovává pouze zanedbatelné množství ovoce. Dostupné a využitelné pro zpracování jsou z místních plodin ananas, papája, guava, vodní meloun, aloe, banán a kokos.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz