Vietnam - Obranný a bezpečnostní sektor, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
V posledních letech se Vietnam potýká s novými bezpečnostními hrozbami. Jednou z nejzávažnějších je zhoršující se bezpečnostní situace v Jihočínském moři, které dnes pro Vietnam představuje hlavní potenciální zdroj ozbrojeného konfliktu. Vietnam na tyto hrozby bude muset reagovat a dále modernizovat své ozbrojené složky. Všeobecně se proto očekává nárůst poptávky po nových moderních obranných technologiích. Současné vybavení vietnamské armády je převážně ruského/sovětského původu, dále disponuje technikou vyrobenou v Izraeli a rovněž v ČR/ČSSR. Vietnam se stává atraktivním trhem pro zahraniční investory v oblasti obranného průmyslu a vláda se snaží přilákat zahraniční investice do tohoto sektoru nabídkou daňové úlevy a dalšími podpůrnými opatřeními.
Vývoz vietnamského obranného průmyslu se zvýšil v roce 2022 o více než 15 %. Hlavními exportními produkty byla letadla, lodě, stíhačky a vojenská vozidla. Zahraniční investoři mají také možnost investovat do výroby obranných zařízení a technologií v rámci Vietnamu. Vietnam se snaží diverzifikovat svou výzbroj a investovat do nových technologií, jako jsou bezpilotní letouny a kybernetická obrana. Spolupráce mezi vietnamskými a zahraničními společnostmi v oblasti obranného průmyslu může vést k vývoji nových produktů a technologií, které mohou mít potenciál pro další využití v oblasti obrany a bezpečnosti. V roce 2024 se vietnamský obranný průmysl dále rozvíjí. Vietnam také usiluje o vývoj vlastních obranných technologií.
Vývojové projekty v oblasti obranného průmyslu mohou být spojeny s technologiemi jako jsou kybernetická bezpečnost, umělá inteligence, robotika a další moderní technologie. Investice do těchto projektů mohou být zajímavou možností pro české investory, kteří hledají dlouhodobý růst.
Vietnamské ozbrojené složky by mohly mít v nejbližším období zájem např. o další modernizaci radarových systémů P-18 a P-37, dodávky systémů řízení letového provozu a všechny s tím spojené atributy (dodávky letištních primárních a sekundárních přehledových radarů a přesných přistávacích radarů), náhradní díly pro obrněné vozy (sovětské a ruské provenience), trenažéry pro pěchotu a letecké simulátory, nákladní vozidla pro přepravu materiálu nebo jako podvozky dělostřeleckých systémů či systémů protivzdušné obrany, monitorovací systémy pro kontrolu hranic a pobřeží, vybavení pro vojenské nemocnice. Vietnam má zájem také o zkušenosti a technologie českých firem z oblasti C4ISR nebo z oblasti elektronického boje.
Značný potenciál pro spolupráci existuje v oblasti vzdělávání vojenských studentů, a to jak v oblasti všeobecné vojenské přípravy, tak ve speciálních oborech, kde má ČR silnou pozici (letectví, elektrotechnika). Vietnam projevuje také trvalý zájem o spolupráci v oblasti vojenského výzkumu a transferu technologií a know-how.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz