Sýrie - Výzkum, vývoj, inovace a vzdělávání, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Perspektivním oborem vědecké spolupráce je specifická oblast konzervace a výzkumu semen rostlin se zaměřením na plodiny rostoucí v suchých oblastech, zkoumání jejich genetiky a možnosti jejich použití v oblastech postihnutých dopady nedostatku vody a globálního oteplování.
Sýrie disponuje jednou z největších semenných bank na světě, kde Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Mezinárodním centrem pro zemědělský výzkum v suchých oblastech „ICARDA“ pracuje na postkonfliktní obnově genetických semenných stanic v Sýrii. Nejdůležitější je stanice Tal Hadya na venkově města Aleppo, která je považována za jednu z nejdůležitějších genetických bank v regionu a ve světě zahrnující vzorky hlavních plodin shromážděné z celého světa se zaměřením na suché oblasti.
V důsledku války byla banka vystavena vandalismu a její obsah a vybavení bylo částečně odcizeno, část byla včas převezena mimo zemi a důležité vzorky tak byly uchovány. Dnes banka pracuje ve spolupráci s národním programem Sýrie, UNDP a WFP (dříve i FAO, JICA, OPEC ad.)
V současné době je tato banka rehabilitována pomocí grantu syrské vlády a dalších. Hlavní budova byla rekonstruována, nyní dochází k renovaci první fáze dlouhodobých a střednědobých chlazených skladovacích jednotek, aby mohly být v budoucnu znovu použity k uložení záložních kopií semen, které byly obnoveny a převezeny zpět po jejich uchování v dalších genových bankách, zejména Světové banky na Svalbardu v Norsku.
V současné době Syrská zemědělská genetická banka na žádost poskytuje výzkumníkům z celého světa zdarma vzorky zaměřující se na výzkum hlavních plodin v suchých oblastech.
V kontextu českých snah o lokalizovanou obnovu vodohospodářské soustavy skrze své stabilizační aktivity se jako perspektivní jeví spolupráce v oblasti vzdělávání v sektoru water management and irrigation . Možným zacílením je dodání českých úpraven vod do místních univerzit, čímž by mohlo dojít k vychování generace inženýrů, kteří by následně byli schopni pracovat s českými technologiemi a tím je potenciálně i rozšiřovat.
Vzdělávání v této oblasti může rozšířit (diversifikovat) prozatím omezenou spolupráci syrských a českých univerzit (a novým způsobem navázat na tradici, kterou obě země v této spolupráci mají). Nutnost obnovy stávajících vodních systémů a budování nových je pro obnovení těžce zasažené Sýrie zásadní, poptávka po inženýrech i nižších technických odbornících je signifikantní. Pokud bude projekt realizován na více univerzitách, může mít i příznivý dopad na zaměstnanost přirozeným, nikoliv uměle podporovaným způsobem.
Průzkum situace zaměstnanosti absolventů zmíněných oborů potvrzuje situaci známou z podobných prostředí - tedy, že většina studentů pro zajištění alespoň nějaké finanční stability (nebo z osobních důvodů) odchází pracovat pro mezinárodní organizace, nestátní neziskové organizace a či syrské státní instituce zaměřené na vodohospodářství. V ideálním případě by absolventi mohli jim známé (české) technologie ve svých řešeních a práci upřednostnit, a pokud by splňovaly i rozumný finanční náklad, mohlo by toto napomoci rozšíření českých řešení a technologií v Sýrii.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz