Spojené arabské emiráty - Výzkum, vývoj, inovace a vzdělávání, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
V září 2021 byla zahájena "R&D Governance policy", která zahrnuje pravidla, principy a standardy dobré praxe pro dosažení a neustálé zlepšování kvality výzkumu ve všech odvětvích. Politika si klade za cíl podporovat agilní, robustní národní ekosystém pro výzkum a vývoj v SAE, definovat centralizovaný správní orgán pro R&D a identifikovat odpovědnosti jeho stakeholderů, vyvinout mechanismus pro standardizaci dat a měření výkonu a dopadu R&D na národní úrovni, stanovit standardy pro zlepšení výzkumu, zvýšení výkonu národních aktivit v oblasti výzkumu a vývoje, zlepšení etické a vědecké kvality, podporu dobré praxe a snížení nepříznivých incidentů, podporovat lidský intelektuální kapitál UAE, zvýšit globální konkurenceschopnost v průmyslech budoucnosti a vytvořit cesty ke prioritním trhům.
Tato politika má dva hlavní pilíře. R&D Governance model je první pilíř, který stanovuje rámec pro správu R&D. Je navržen tak, aby posílil ekosystém R&D tím, že objasňuje role a odpovědnosti všech stran na všech úrovních správy, v souladu s globálně vedoucími postupy. Emirates Research and Development Council je druhým pilířem zřízení Rady pro výzkum a vývoj v Emirátech, jako národního orgánu, který zastupuje nejvyšší úroveň této správy. Rada posílí postavení Spojených arabských emirátů jako globálního centra pro vědu a technologie a sjednotí všechny úsilí o dosažení R&D.
Khalifa University je vedoucí výzkumná univerzita v SAE. V roce 2021 se umístila na 211. místě v žebříčku nejlepších univerzit světa podle QS World University Rankings. V současné době má univerzita přibližně 10 000 studentů a 1 000 akademických pracovníků. Univerzita vlastní více než 20 výzkumných center a institutů, včetně Centra pro výzkum pokročilých materiálů, Centra pro biotechnologii a Centra pro obnovitelnou energii. Její výzkumné programy se zaměřují na oblasti jako umělá inteligence, biotechnologie, elektrotechnika, obnovitelná energie, kosmické vědy a technologie, pokročilé materiály a mnoho dalších. Spolupráce s univerzitou je možná přes účast na společných výzkumných projektech, sdílení znalostí, technologií a zdrojů. univerzita také nabízí výměnné programy pro studenty a výzkumné pracovníky, Khalifa University má také různé inkubační programy, které podporují rozvoj nových technologií a podniků.
SAE mají velké ambice i v oblasti průzkumu vesmíru a využití vesmírných technologií. Od vypuštění prvního satelitu v roce 1998 SAE investovaly miliardy dolarů do rozvoje vesmírného průzkumu a aplikací a v současnosti mají na oběžné dráze téměř dvě desítky satelitů. Zároveň vlastní velkoryse financovanou vesmírnou agenturu a několik moderních vesmírných výzkumných středisek. Emirátští astronauti se za posledních 5 let již dvakrát zúčastnili vesmírných misí na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a SAE se tak rychle řadí po bok tradičních vesmírných velmocí. Země částečně vyvíjí a vyrábí vlastní vesmírné technologie a má zájem o další transfer know-how a technologií a uzavírání přínosných mezinárodních partnerství. V tomto kontextu se může Česká republika se svým vesmírným průmyslem, odbornými kapacitami a mezinárodními konexemi stát atraktivním partnerem.
Dubai Future Accelerators a Abu Dhabi Science and Technology Innovation Hub jsou programy, které mají za cíl spojit inovativní startupy a vládní orgány, aby se vypořádaly s klíčovými výzvami, kterým SAE čelí. Programy poskytují startupům financování a zdroje pro vývoj a testování jejich řešení. Spolupráce probíhá formou účasti na výzvách, na výměnných programech, kde české firmy mohou být hostitelskými partnery, nebo spoluprácí na projektech za účelem vývoje nových technologií. Programy také poskytují podporu pro start-upy a etablované podniky a nabízí také výzkumné a vývojové zařízení.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz