Singapur - Obranný a bezpečnostní sektor, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Singapur je malý ostrovní městský stát s dlouhou mořskou hranicí, který není zapojen do širších vojenských aliančních struktur (ačkoli nejúžeji spolupracuje s NATO, Izraelem a Austrálií). I z historických důvodů investuje významnou část svých prostředků do obrany, a to zejména do chytrých řešení a moderních technologií, jež by mu umožnila vyrovnat předpokládanou geostrategickou nevýhodu v případě jakéhokoliv vojenského konfliktu. Obranný rozpočet země se dlouhodobě pohybuje nad 3 % HDP, pro rok 2024 měl výši 20 mld. SGD (cca 340 mld. Kč), tedy o 13 % více než v roce předchozím. Rozpočet by se ale měl do pěti let zvětšit o dalších 10–15 % v souvislosti s neustále dražšími technologiemi a jejich vývojem v souladu s plánem Next Generation Singapore Armed Forces – 2030 and Beyond z roku 2019. Mezi priority Singapuru v oblasti modernizace armády patří nákup 8 dalších stíhacích letounů Lockheed Martin F-35A (k 12 již objednaným F-35B) a čtyř dieselelektrických ponorek třídy Type 218SG Invincible (přičemž jedna z nich již v Singapuru je na námořních zkouškách), Díky této strategii by měly singapurské složky mít k dispozici nejmodernější technologie, čemuž se má přizpůsobit i výcvik a péče o vojáky.
Pro české firmy se tedy kromě standardní vojenské techniky a vybavení nabízí potenciál v těchto moderních oblastech:
Výcvik: Nové výcvikové centrum SAFTI City bylo spuštěno v r. 2024 pro výcvik až 4 tis. vojáků najednou. Měly by být široce zapojeny možnosti rozšířené reality a počítačových her a simulací, jakožto i nové postupy pro rychlejší zvládání pokročilých technologií.
Drony: V lednu 2018 byl Ministry of Trade and Industry (MTI) spuštěn plán Aerospace Industry Transformation Map se zaměřením na strategie, které ze Singapuru vytvoří globálního hráče v oblasti bezpilotních prostředků se schopností samostatně navrhnout, vyvinout a produkovat bezpilotní letouny, ale i ty pilotované. Toho má dosáhnout skrze investice do nových technologií a jejich výzkumu a díky regulatorním změnám, které by tento rozvoj umožnily. V dubnu 2021 byl proto spuštěn singapurský „Maritime Drone Estate“ (MDE), který je testovacím prostorem pro technologie dronů. Singapur je tedy destinací pro nákup celých bezpilotních řešení, jakožto i partner pro společný výzkum a vývoj.
Kyberbezpečnost: Samozřejmě s širší a hlubší digitalizací je třeba myslet i na oblast bezpečnosti a odolnosti systémů. Singapur má navíc vyspělou internetovou infrastrukturu (plánem je navýšení na 10 Gbps rychlost v nejbližších 2 letech) napojenou na 17 podmořských kabelových systémů. To vše si vyžaduje čím dál propracovanější bezpečnostní systémy, jež jsou schopné se adaptovat novým hrozbám a zabezpečit přístupnost klíčových systémů 24/7, a to se odráží ve strategii SmartNation Singapore, kde bezpečnost je průřezovou prioritou. Dle IMDA má singapurský kyberbezpečnostní trh v roce 2022 hodnotu 17 mld. Kč, do roku 2030 se má minimálně zdvojnásobit.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz