Saúdská Arábie - Těžební a ropné technologie, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Saúdská Arábie disponuje mimo ropy také významným množstvím ložisek nerostů. Hodnota těchto doposud jen okrajově využívaných nerostných zdrojů je odhadována na 2,5 bilionu USD. Legislativní změny v odvětví průzkumu a těžby otevřely tento trh zahraničním společnostem. Očekává se významný růst tohoto sektoru a poptávka po technologiích pro průzkum, těžbu, logistiku a navazujícího zpracování surovin. Saúdská vláda preferuje spolupráci s firmami, které jsou ochotné k technologickému transferu.
Saúdská Arábie je obvykle spojována s těžbou ropy. Ropa je tradičně hlavní exportní surovinou a příjmy z jejího prodeje mají stále drtivý podíl na saúdskoarabském HDP. V království jsou ale také významná ložiska fosfátů, zlata a mědi, dále pak bauxitu, zinku, cínu, uranu, lithia, kobaltu a wolframu. Těžba a využívání těchto surovinových zdrojů byla doposud v pozadí zájmu země a podíl z prodeje těchto surovin na saúdském HDP jsou pouhá 2 %. Dle revidovaných odhadů je hodnota doposud nevyužitých nerostných zdrojů 2,5 bilionu USD. Odhad vychází z průzkumu 30 % arabského štítu, což znamená, že se nejedná o konečnou hodnotu.
Těžba neropných surovinových zdrojů je prioritním sektorem a v budoucnu třetím pilířem diverzifikované saúdskoarabské ekonomiky. Podíl tohoto sektoru na HDP se má do roku 2030 ztrojnásobit na 64 miliard USD a v roce 2035 by měl dosahovat 75 miliard USD. Nová vládní strategie a legislativní změny v sektoru těžebního průmyslu by měly zajistit snadnější přístup zahraničních firem a investorů na trh a zjednodušit proces vydávání licencí k průzkumu a těžbě. V roce 2024 oznámila vláda nový program pobídek na podporu průzkumu nerostných surovin v hodnotě 182 milionů dolarů.
V souvislosti s tímto rozšiřováním aktivity v sektoru pak lze očekávat zvýšenou poptávku po technologiích spojených s průzkumem, důlních technologiích, logistice a stejně tak rozvoj navazujícího sektoru zpracování surovin. Vláda je připravena poskytovat zahraničním investorům významné pobídky. Předpokladem pro získání vládní podpory je technologický transfer a lokalizace produkce v Saúdské Arábii.
Vzhledem ke globálnímu zájmu o elektromobilitu a ohlášení vzniku národního výrobce elektromobilů CEER lze očekávat zvýšenou snahu využívat nerostné bohatství země. Státní těžební podnik Ma’aden hodlá v příštích deseti letech masivně investovat do geologického průzkumu za účelem nalezení ložisek mědi, lithia a niklu, tedy hlavních surovin pro automotive sektor.
Pro české firmy, které chtějí využít příležitostí v tomto sektoru případně vstoupit na saúdskoarabský trh, je ideálním výchozím bodem již zmíněný těžební gigant Ma’aden. Rovněž je možné využít vládní platformu pro propagaci investičních příležitostí v zemi a následnou podporu zahraničním investorům - Invest Saudi. Šanci mají také firmy, které již mají vazby ve stávajících projektech velkých nadnárodních celků, z nichž v Saúdské Arábii jsou již přítomny například Alcoa Mining, Mosaic Company či Barrick Gold.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz