Libanon - Zemědělství a potravinářství, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
V důsledku pokračující hospodářské krize, nedostatku financí na dovozy a v důsledku pokračující války na Ukrajině a tím nedostatku základních zemědělských komodit se Libanon snaží o maximální využití místního potenciálu v zemědělství. Země má příznivé klima pro dvě roční úrody většiny zemědělských plodin, chybí však moderní zpracovatelský průmysl včetně moderních technologií (standardy balení, hygiena, certifikace) a logistické exportní služby.
Probíhající konflikt v Gaze a ozbrojené střety mezi Izraelem a Hizballáhem na libanonském území nadále otřásá libanonskou ekonomikou a výrazně zasáhl sektor zemědělství. Jižní Libanon a Nabatiyeh jsou považovány za důležitá zemědělská centra v zemi a představují 21,5 % obdělávaných oblastí Libanonu.
Dlouhodobou vládní strategií v oblasti zemědělského a potravinářského průmyslu na roky 2020 – 2025 je učinit agropotravinářský systém hlavním přispěvatelem k dosažení potravinové bezpečnosti a klíčovým motorem odolnosti a transformace z libanonské na dovoz orientované ekonomiky na ekonomiku lokálně produktivní.
Celkovým cílem strategie je přispět ke zvýšení životní úrovně libanonského lidu, včetně farmářů a všech aktérů v zemědělsko-potravinářském systému. To bude provedeno s ohledem na následující konečný cíl: transformovat zemědělsko-potravinářský systém tak, aby byl odolnější, inkluzivní, konkurenceschopný a udržitelný. Za tímto účelem se strategie zaměří jak na stranu produkce (farmy a další agropodniky tvořící zemědělsko-potravinářský sektor), tak na stranu místní spotřeby (zajištění potravin a výživy domácností) a zvýšení proexportního potenciálu.
Strategie odráží priority zemědělsko-potravinářského sektoru v Libanonu prostřednictvím pěti pilířů, které byly strukturovány do prioritních programů a intervencí. Na jedné straně se zaměřuje na obnovu živobytí a výrobních kapacit zemědělců, výrobců a všech aktérů v zemědělsko-potravinářském hodnotovém řetězci, s cílem zvýšit jejich výrobní kapacity a odolnost. Na druhé straně se strategie zaměřuje na zvýšení produkce a produktivity, s cílem zvýšit zisky ze zemědělské produkce a současně snížit náklady na dovoz, zvýšit konkurenceschopnost s cílem zvýšit zemědělský export a zajistit udržitelné hospodaření s přírodními zdroji.
V současné době se Libanon intenzivně zaměřuje na zvýšení vlastní zemědělské produkce. V roce 2021 došlo k podepsání dohody o spolupráci s WFP, s cílem podpory zemědělství v Libanonu. Taktéž americká agentura USAID zahájila v roce 2021 v Libanonu program posílení venkova a podpory libanonského zemědělství a potravinářství. V roce 2022 EU pokračovala ve finanční pomoci na podporu zemědělství v Libanonu, se zaměřením na zvýšení standardů zemědělské výroby, podporu malých potravinářských podniků, s cílem zlepšit produktivitu a zvýšit finanční příjem ze zemědělských činností.
Ostřelování fosforem dále kontaminovalo plodiny a vodní zdroje, což představuje hrozbu pro hospodářská zvířata, lesy, pastviny, vodní plochy, kvalitu ovzduší a půdu. Údajně bylo zničeno 97 800 m2 olivových hájů (47 000 olivovníků), 66 000 m2 citrusových farem a 98 800 m2 banánových farem a 20 800 m2 pastvin. Konflikt dále způsobil velké ztráty v chovu dobytka, drůbeže a akvakultury. Údajně zabitá hospodářská zvířata zahrnují přibližně 200 000 drůbeže a 700 kusů dobytka, stejně jako 250 zničených včelích úlů a 60 skleníků. K posouzení úplného dopadu je zapotřebí další zkoumání. To vytváří příležitost pro Českou republiku investovat nebo vyvážet zemědělské produkty do postiženého regionu, což nabízí obchodní růst v oblasti obnovy zemědělské infrastruktury, jako jsou skleníky, farmy na chov hospodářských zvířat nebo zavlažovací systémy v postižených oblastech.
Česká republika má s Libanonem dlouhodobou aktivní obchodní bilanci, nejvýznamnějšími položkami vyváženými z ČR jsou sušené mléko, sýry, pekařské zboží, přípravky používané k výživě zvířat, živý skot, výrobky z obilí a ječmene a cukrovinky. Perspektivní oblastí pro české exportéry je oblast zemědělského strojírenství a technologií.
Mezi prioritní intervence v této oblasti v Libanonu patří podpora inovativních zemědělských systémů a technologií, dodávky kvalitní zavlažovací techniky, a pomoc v oblasti vzdělávání se zaměřením na zvýšení kvality produkce, způsobu zpracování a skladování zemědělských plodin s důrazem na dodržování mezinárodních hygienických standardů a norem.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz