Libanon - Obranný a bezpečnostní sektor, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Válečný stav s Izraelem a zhoršující se bezpečnostní napětí v zemi poskytuje příležitost pro české výrobce špičkové speciální techniky k navázání spolupráce se všemi silovými složkami Libanonu (policie, armáda, speciální jednotky). Trvá poptávka po bezpečnostních skenerech, dopravních prostředcích, detektorech výbušnin či munici. Vzhledem k tradiční spolupráci zbrojařských firem z ČR a USA se otevírají možnosti pro vzájemnou spolupráci na libanonském trhu.
Libanonská armáda (Lebanese Armed Forces – LAF) v současné složité hospodářské situaci výrazně přispívá k udržení stability, bezpečnosti a pořádku v zemi. Armáda je složena rovnoměrně ze zástupců všech konfesních skupin obyvatelstva a má celkově 80 000 členů. Výdaje na armádu činí 2 miliardy USD ročně.
Cílem LAF je rozvoj a profesionalizace libanonských ozbrojených sil prostřednictvím hledání způsobů, jak posílit soudržnost, odolnost a stabilitu armády a případně i vnitřních bezpečnostních sil.
Armáda organizuje pravidelná školení a pořádá výměnné stáže jak v USA, tak v Evropě. Česká republika se do podobných akcí v zemi aktivně zapojuje od roku 2015.
Libanonská armáda prochází transformací v armádu 21. století, který bude umožněn dovozem bojových vozidel pěchoty, dopravních letadel a systémem protiletecké raketové obrany.
Vzhledem k tomu, že Libanon nemá vlastní obranný průmysl a je v této oblasti stoprocentně závislý na dovozu, skýtá tato realita velké příležitosti pro české zbrojní výrobce. Tyto příležitosti je potřeba rozdělit do dvou skupin: 1. dodávky speciální techniky v souladu s tendry a soutěžemi MO Libanonu; 2. dodávky zbraní a munice pro civilní sektor (sportovní zbraně a střelivo), včetně vybavení tréninkových center.
Libanonská armáda oznámila pětiletý plán (2022-2027), jehož cílem je „posílit budování kapacit svých jednotek“. Rozpočet na obranu dosáhl v roce 2022 hodnotu 1,87 miliardy USD a očekává se, že v letech 2022–2027 dosáhne roční tempo růstu (CAGR) méně než 1%. Klíčovými sektory na libanonském obranném trhu jsou vojenská munice, námořní plavidla, vojenská pozemní vozidla, taktická komunikace a systémy EOIR (elektro optické infračervené systémy). Vojenská munice je největším sektorem na libanonském obranném trhu a následují námořní plavidla a povrchoví bojovníci. Přední obranné společnosti na libanonském obranném trhu jsou AM General LLC a Oshkosh Defense LLC.
Z důvodu zvýšení bezpečnosti příslušníků libanonské vězeňské služby při realizaci eskort nebezpečných osob, pracuje Libanon v současné době na specifikaci modulárního ochranného kompletu, který bude splňovat propojení balistické a protiúderové ochrany.
Pro zvýšení bezpečnosti na mezinárodním letišti v Bejrútu a nákladních námořních přístavech, zejména v oblasti kontroly a analýzy chemického složení přepravovaných látek ve formě nákladu, poštovních zásilek či v zavazadlech cestujících, potřebuje Libanon moderní technologie založené na principu spektrometrie a rentgenového záření.
V zemi určitě najdou uplatnění modulární zdravotní kontejnery vyvinuté v ČR, ze kterých je možné postavit celou polní nemocnici.
Dále jsou v zemi potřeba bezpečnostní skenery a přístroje pro noční vidění.
Libanon vyhledává inovační řešení, která jsou rychle dostupná a která se umí přizpůsobit koncovému zákazníkovi.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz