Kazachstán - Obranný a bezpečnostní sektor, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Rozvoj obranného sektoru je jednou z priorit kazašské státní politiky. Přijatá Strategie rozvoje ozbrojených sil do roku 2027 předpokládá rozsáhlou modernizaci armády, diverzifikaci nákupu nových zbraní a vybavení, zavádění inovativních technologií a vybudování vlastního silného obranného průmyslu. Státní programy jako Digitální Kazachstán a Průmysl 4.0 stimulují rozvoj obranného průmyslu a činí jej atraktivním pro investice. I přes různá omezení se pro české exportéry jedná o perspektivní oblast vývozu zboží i služeb.
V návaznosti na stávající vývoj v Kazachstánu a na Ukrajině uložil prezident vládě kompletně restartovat vojensko-průmyslový komplex Kazachstánu. Úkolem je posílení obranných schopností a zvýšení reakce na hrozby bezpečnostního charakteru. Výdaje kazachstánského státu mají stále vzrůstající charakter, např. na rok 2021 došlo k navýšení státního rozpočtu na 1.5 mld. USD, v roce 2022 se jednalo již o 2,3 mld. USD, v roce 2023 se tato částka zvýšila na hodnotu 2,7 mld. USD.
V současné době v Kazachstánu zemi existují více než dvě desítky podniků, které se zabývají výrobou zbraní a dalšího vojenského materiálu. Jejich hlavním odběratelem je stát. Není však ekonomicky proveditelné, aby svou výrobou pokrývaly celou potřebu Kazachstánu.
Proto i nadále bude Kazachstán poptávat vojenský materiál a další výrobky a služby s obranou související v zahraničí. S ohledem na skutečnost, že z důvodu tradiční orientace na Rusko, byla značná část vybavení nakupována v této zemi. Nicméně je nově zájmem Kazachstánu identické nebo obdobné výrobky poptávat v jiných destinacích, mezi něž patří i Česká republika. České výrobky zde mají výbornou pověst, řada podniků je v minulosti, nebo i aktuálně stále používá.
Pro české exportéry v dané oblasti existuje řada zajímavých příležitostí. Jedná se zejména o oblast cvičných letounů, dronů či dodávek specializovaných vozidel. Další možnosti se otevírají v oblasti dodávek zbraní, zejména loveckých a sportovních. Příležitosti pro české firmy existují také v případě vybavení civilních letišť moderními technologiemi, např. z oblasti řízení letového provozu z oblasti kybernetické bezpečnosti a schopnosti elektronického boje, a v řadě dalších výrobků určených pro armádu a jiné ozbrojené složky.
Nejedná se však pouze o nákup obranného vybavení. Polovina částky určené pro tyto účely bude směřovat na výcvik ozbrojených sil. I v této oblasti se pro české exportéry otevírají možnosti nabídky svých služeb.
Zajímavé příležitosti pro české exportéry se naskýtají i v dodávkách technologií a výrobků, které lze rovněž využít při odstraňování následků přírodních katastrof.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz